Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazasi Ilamsiz Takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2015, 22:25   #1
Av. EKO

Varsayılan Trafik Kazasi Ilamsiz Takip

------- Müvekkilin otomobiline yandan araç çarpıyor, çarpan kusurlu. Kaza sonrası kaza tutanağı tutulmuyor, sadece çarpan kişi '' ... tarihteki .. plakalı araca çarpmamda ben kusurluyum, oluşan tüm maddi hasarı ödemeyi kabul ediyorum.. '' şeklinde bir kağıt imzalayıp veriyor.
-----Miktar belli değil. Ardından Kaportacı da 2.000 tl masraf çıkarıyor müvekkile.
----Burada icra takibinden önce nasıl bir yol izlenmeli ? Çünkü icra takibine itiraz olduğunda ''borçlu tarafından kayıtsız şartsız ödenecek miktar belli değil'' . İtiraz olduğu takdirde itirazın iptali için hangi deliller oluşturulmalıdır.
Old 11-11-2015, 10:55   #2
Av.terazi

Borçluya bir ihtar yada tebligat gönderseniz ve orada verdiğiniz süre sonunda icra takibi açsanız sanırım miktar sorunu kalmaz.Diğer taraftan tüm hasarı ödemeyi kabul ettiğinden kaportacıdan alınacak bir yazıyı ekleyebilirsiniz ki bence servis daha iyi servisin resmi belgesi var en azından.Kaza tutanağı olmadığından Trafik sigortasına başvurulabileceğini düşünmüyorum.
Old 11-11-2015, 11:09   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. EKO
------- Müvekkilin otomobiline yandan araç çarpıyor, çarpan kusurlu. Kaza sonrası kaza tutanağı tutulmuyor, sadece çarpan kişi '' ... tarihteki .. plakalı araca çarpmamda ben kusurluyum, oluşan tüm maddi hasarı ödemeyi kabul ediyorum.. '' şeklinde bir kağıt imzalayıp veriyor.
-----Miktar belli değil. Ardından Kaportacı da 2.000 tl masraf çıkarıyor müvekkile.
----Burada icra takibinden önce nasıl bir yol izlenmeli ? Çünkü icra takibine itiraz olduğunda ''borçlu tarafından kayıtsız şartsız ödenecek miktar belli değil'' . İtiraz olduğu takdirde itirazın iptali için hangi deliller oluşturulmalıdır.
Olayınızda direkt icra takibi başlatabileceğiniz gibi dava açma yolunu da kullanabilirsiniz. İcra takibine itiraz gelirse zaten yine dava açacaksınız. Masraftan başka araç değer kaybı da talep edebilirsiniz.
Kusurlu taraf ödeme yapmayı kabul etmiyorsa dava yoluna gitmenizi öneririm. Dava açarken araç üzerine tedbir de koydurabilirsiniz.
Normalde bu davada davalı taraf olarak karşı tarafın sigorta şirketini de gösterebilirsiniz ancak tutanak tutulmadığı için sigortanın davalılığı sıkıntı yaratabilir
Old 11-11-2015, 11:40   #4
Av. EKO

Hepinize teşekkür ediyorum ancak yukarıda belirtmediğim bir husus var. Çarpan araç kiralıkmış. Bu durum herhangi bir sıkıntı çıkarır mı ?

-Ayrıca borçlu tarafından kayıtsız şartsız bir para borcunu kabullenme durumu olmadığı için herhangi bir itirazda itirazın kaldırılması yoluna başvurulamayacağı düşüncesindeyim. İptal davasında servis raporuyla sonuç alabilir miyim ?

-Ayrıca doğrudan dava açılırsa ''araç işleten sıfatı ile'' aracın malikini gösterirsem durum ne olur.
Old 15-11-2015, 13:14   #6
Av. EKO

Yeni , taze avukat olmamdan dolayı tecrübesizliğimi bağışlayın.

-Şimdi , sürücünün borcunu üstlenen biri olduğundan , servisten veya tamirciden alınacak hasar tespiti (ön fatura vs.) ile , doğrudan icra takibini hem işletene hem de borcu üstlenene karşı açmamda herhangi bir sakınca var mı ?
Old 26-12-2020, 18:59   #7
yeniavukattttt58

merhaba av.EKO , olayın bir değişiği şuan beni de meşgul ediyor. icra takibimi açsam yoksa dava yoluna mı başvursam. bundan yaklaşık 5 yıl önce "yeni,taze avukatım" ibaresini düşmüşsünüz. bende şuan yeni ve taze avukat olarak bilgilerinizi sunmanı istiyorum teşekkür ederim
Old 26-12-2020, 19:41   #8
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Alıntı:
Yazan Av. EKO
Meslektaşım
Kaza tutanağı düzenlenmediği için işletene müracaat edilemez.
Sözleşmede imzası bulunan kişiye müracaat edilebilir düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi