Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma Sizofren Koca

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2012, 23:54   #1
FOLLOWL

Soru Bosanma Sizofren Koca

merhabalar, boşanma sürecindeyim, psikolojik yönden sorunları, şizofren raporu olan, uzun yıllardır idare ettiğim kocamdan boşanıyorum. fakat annemin evine oğlumla gittim, orada da rahat bırakmadı beni, tehditler alıyorum ben, oğlum ve ailem hakkında tehditler. annemlere gelerek rahatsız etmeler, polis çağırmalarıma neden oldu. şizofren olduğu için ceza almayacağını söyleyerek ölümle tehdit sözkonusu. kocamın eskiye dönük sicili kabarık, yaralama, uyuşturucu, alkol, kavga gibi... sorum, ne yapabilirim? ona geri dönmek istemiyorum, ama yakınlarıma zarar gelmesinden korkuyorum. ya döneceğim kimse zarar görmesin diye ya da hep korkuyla risk alıp yaşamaya çalışacağım. yardımınızı bekliyorum...
Old 02-04-2012, 14:51   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Boşanma davası olsun veya olmasın şiddetten uzak yaşamak tüm yurttaşların hakkıdır.

Eşinizin şizofren olması şiddet uygulama hakkını ona vermez.Olsa olsa eşiniz hakkında ciddi önlemler almayı gerektirir.

En yakın aile mahkemeisne başvurarak eldeki evrak ve bilgilerle koruyucu/önleyici karar verilmesini isteyebilirsiniz.Karar kısa sürede verilecek ve uymayan kişi hakkında hızlı biçimde hapis kararı verilecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumu elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 02-04-2012, 15:06   #3
üye31284

Sayın Katılımcı,

Raporun geçerliliği, hastalığın boyutu vs gibi detaylar önemli olmakla birlikte; ruhsal durum her somut olayda, o suçun işlenmesinde etkili midir değil midir diye ayrıca değerlendirilir.

Ceza ehliyetini ortadan kaldıran daimi/suç anı ruhsal durum olsa dahi bu, eşinizin size yönelik işlediği varsayılan suçlar nedeniyle yargılanmasına engel olmayacaktır.

Yargılama sonunda hapis cezası anlamında bir ceza almayacak olsa da kendisi bu cezayı karşılayacak oranda ve şifa bulana kadar ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde muhafaza altında tutulacaktır.

Boşanma davanız açısından da eğer avukatınız yoksa hem eşinizin şizofren olması hem de pek çok usuli başka nedenlerle bazı önemli detayları atlayarak zaman ve hak kaybına uğrama ihtimaliniz mevcut.

Her konuda bir avukatın doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmetine başvurmanız menfaatinizedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi