Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

evlat edinmede rıza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2011, 15:14   #1
giles

Varsayılan evlat edinmede rıza

Herkese iyi günler dilerim.

Forumlarda araştırdım ve birçok sorum için cevap da aldım ancak daha önce hiç evlat edinme davası açmadığım için tecrübe etmiş olan meslektaşlarım varsa bilgilerini paylaşmalarını rica ederim. evlat edinilecek olan kişi 20 yaşında ve müvekkilimin 2 yıl önce evlendiği eşinin daha önceki evliliğinden olan kızı. bu durumda evlat edinme için öz babasının rızası gerekiyor mu? kanundan okuduğum kadarı ile gerekiyor olarak anlıyorum.

ayrıca evlat edinilmek istenen kişi 20 yaşında olduğuna göre husumet açısından davacı evlat edinmek isteyen, davalı da evlat edinilen şeklinde olmalı diye düşünüyorum. Doğru muyum?

eskiden böyle bir davada bulunmuştum ve tanıkla 1 celse de halletmiştik. ancak yıllar geçti ve 2002 de kanun değişikliği oldu. o nedenle pratikte yapmış olan meslektaşlarımdan cevap rica ediyorum.

şimdiden teşekkür ederim,
Old 07-09-2011, 16:06   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan giles
Herkese iyi günler dilerim.

Forumlarda araştırdım ve birçok sorum için cevap da aldım ancak daha önce hiç evlat edinme davası açmadığım için tecrübe etmiş olan meslektaşlarım varsa bilgilerini paylaşmalarını rica ederim. evlat edinilecek olan kişi 20 yaşında ve müvekkilimin 2 yıl önce evlendiği eşinin daha önceki evliliğinden olan kızı. bu durumda evlat edinme için öz babasının rızası gerekiyor mu? kanundan okuduğum kadarı ile gerekiyor olarak anlıyorum.

ayrıca evlat edinilmek istenen kişi 20 yaşında olduğuna göre husumet açısından davacı evlat edinmek isteyen, davalı da evlat edinilen şeklinde olmalı diye düşünüyorum. Doğru muyum?

eskiden böyle bir davada bulunmuştum ve tanıkla 1 celse de halletmiştik. ancak yıllar geçti ve 2002 de kanun değişikliği oldu. o nedenle pratikte yapmış olan meslektaşlarımdan cevap rica ediyorum.

şimdiden teşekkür ederim,

Husumet evet doğru.

Rıza kural olarak aranır, ancak istisnaları md 305 ve devamında yazıyor.

Not: Kanun kıyasen uygulamaya değindiğinden, küçüklerin evlat edinilmesine ilişkin kurallar md 313 hariç geçerlidir.

Siz 2 yıllık süreyi sanırım yeterli görüyorsunuz, ancak 2 yıllık sürenin yer aldığı 306. madde küçüklerin evlat edinilmesi başlığı altında düzenlenmiş.

Erginlerin evlat edinilmesinde 5 yıl aranacağını, md 313/3 gereği bu durumun kıyasa girmeyeceğini düşünüyorum.
Old 07-09-2011, 16:24   #3
giles

cevabınız için teşekkürler.

ama istisnalar zaten sadece 2 durumda oluyor ;

MADDE 311.- Aşağıdaki hâllerde ana ve babadan birinin rızası aranmaz:
l. Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa,
2. Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa.

bizim olayımızda bu durumlar yok zaten evlat edinilmek istenen 20 yaşında ve müvekkilimizin eşinin kızı. 311 de ki şartlar yok ise o zaman öz babanın rızası kesin olarak aranacak mı? 20 yaşında olması nedeni ile kişi kendisi karar veremez mi? tanıkla vs. le durum değişir mi?
Old 07-09-2011, 16:30   #4
SELBELLEV96

Bildiğim kadarıyla evlat edinmek isteyen kişi ile evlatlık alınacak kişi arasında 18 yaş fark olması ve evlat edinenin en az 30 yaşında olması gerekiyor.Sizin örnekte kişi reşit olduğundan,babasının rızası gerekmiyor,ancak evlat edinilecek kişinin rızası alınıyor.(kısıtlı durumdaysa o zaman vasisinin de rızası alınmalı).Davanın tarafları da davacı:evlat edinmek isteyen kişi,davalı:evlat edinilecek kişi (ve eğer evli ise eşine de dava yöneltilmeli ve rızası alınmalı).
Old 07-09-2011, 16:58   #5
üye31284

Alıntı:
Yazan giles
cevabınız için teşekkürler.

ama istisnalar zaten sadece 2 durumda oluyor ;

MADDE 311.- Aşağıdaki hâllerde ana ve babadan birinin rızası aranmaz:
l. Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa,
2. Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa.

bizim olayımızda bu durumlar yok zaten evlat edinilmek istenen 20 yaşında ve müvekkilimizin eşinin kızı. 311 de ki şartlar yok ise o zaman öz babanın rızası kesin olarak aranacak mı? 20 yaşında olması nedeni ile kişi kendisi karar veremez mi? tanıkla vs. le durum değişir mi?

Benim davamda; anne rahmetli, baba zaten akıl hastası olduğundan rızaya gerek yoktu. Dolayısıyla sizin dediğiniz yönü çok araştırmama gerek kalmamıştı. Rızanın aranması mantıklı gelmiyor esasen bana ama kanundan bunu anladığıma dair görüş bildirdim sadece. Yanılıyor olabilirim, bir bilen mutlaka çıkar. Siz cevabımı sadece husumet yönünden kabul edin.

Soruya karşı soru olmaz belki ama neden 313/3'ü değil 306'yı uyguluyorsunuz sürede. Yani 5 yılı değil 2 yılı. Ben mi yanlış yorumluyorum 313/3'ü? Tabii ki olabilir ama bu konuda görüşünüzü merak ediyorum.
Old 07-09-2011, 20:57   #6
Av. Caner Arıcı

-Medeni Kanun'da "ana-babanın rızası" sadece "küçüklerin evlat edinilmesi" bölümünde düzenlenmiş olduğundan, erginlerin evlat edinilmesini düzenleyen 313. maddede ise "ana-babanın rızası" düzenlenmediğinden, 313/son md.sindeki "bunlar dışında küçüklerin evlat edinilmesine ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır" hükmüne istinaden ben de erginin de "ana-babasının rızası"nın aranacağı kanaatindeyim!..

-Evlat edinilmek istenen ergin olduğuna göre, ben de Sayın Zeytinn gibi erginlerin evlat edinilmesini düzenleyen 313/3'ün uygulanması gerektiğini, yani 5 yılın aranacağını, bu konuda "açık bir düzenleme" olduğundan ve 313/son.da da "bunlar dışında!!...kıyas yoluyla uygulanır" denildiğinden, 306/son hükmünün mevcut olayda uygulanamayacağını düşünüyorum!!..
Old 07-09-2011, 21:08   #7
Av. Caner Arıcı

Yukarıda 2. paragraftaki cevabımı düzeltiyorum

Şöyle ki;

Madde 313/3'te "Diğer haklı sebepler mevcut ve evlât edinilen, en az beş yıldan beri evlât edinen ile aile hâlinde birlikte yaşamakta ise" denildiğinden, madde açıkça!! "evlilik halini düzenlemediğinden-evlilikten ayrık bir durumu düzenlediğinden"; 306/son'daki "Eşlerden biri, en az iki yıldan beri evli olmaları veya kendisinin otuz yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlât edinebilir" hükmünün, 313/son'a istinaden "kıyasen uygulanacağı", yani taraflar arasındaki evliliğin 2 yılı doldurması halinde erginin de evlat edinilebileceği, 5 yılın aranmayacağı kanaatine vardım
Old 07-09-2011, 21:19   #8
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Yukarıda 2. paragraftaki cevabımı düzeltiyorum

Şöyle ki;

Madde 313/3'te "Diğer haklı sebepler mevcut ve evlât edinilen, en az beş yıldan beri evlât edinen ile aile hâlinde birlikte yaşamakta ise" denildiğinden, madde açıkça!! "evlilik halini düzenlemediğinden-evlilikten ayrık bir durumu düzenlediğinden"; 306/son'daki "Eşlerden biri, en az iki yıldan beri evli olmaları veya kendisinin otuz yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlât edinebilir" hükmünün, 313/son'a istinaden "kıyasen uygulanacağı", yani taraflar arasındaki evliliğin 2 yılı doldurması halinde erginin de evlat edinilebileceği, 5 yılın aranmayacağı kanaatine vardım

) Tamam ama o küçükler kısmında.

Yine de bilemiyorum bilemiyorum.

Yetişkinlerde;

313/3. Diğer haklı sebepler mevcut ve evlât edinilen, en az beş yıldan beri evlât edinen ile aile hâlinde birlikte yaşamakta ise diyor.

Zaten 2 yıl oluyorsa burada neden 5 yıl demiş. TMK aileyi evlilik kavramı dışında kullanır mı? Kullanıyorsa bile evliliği de kapsar.

Diğer haklı sebepler 313-1/2 dışındaki sebeplerin hepsini kapsıyor, yani bir nevi bu olayı da...
Old 07-09-2011, 21:48   #9
Av. Caner Arıcı

Size katılamıyorum

Ben "aile halinde" yi, "aynı aile içinde, aile fertlerinden biri gibi, yani 5 yıldır onlarla yaşayan kişi" olarak algılıyorum (?)

"Evlilik hususu" 306/sonda zaten düzenlediği için, ve 313/sonda da "diğer hükümler kıyasen uygulanır" denildiği için, yetişkinlerin evlat edinilmesinde "evlilik hususu" ayrıca düzenlenmemiş (?)

Küçüklerde evlilik durumunda 2 yıl iken, yetişkinler için ise 5 yıl aranması bence çok mantıksız olurdu ayrıca (?)

Bilemiyorum !
Old 07-09-2011, 22:02   #10
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı

Size katılamıyorum

Ben "aile halinde" yi, "aynı aile içinde, aile fertlerinden biri gibi, yani 5 yıldır onlarla yaşayan kişi" olarak algılıyorum (?)

"Evlilik hususu" 306/sonda zaten düzenlediği için, ve 313/sonda da "diğer hükümler kıyasen uygulanır" denildiği için, yetişkinlerin evlat edinilmesinde "evlilik hususu" ayrıca düzenlenmemiş (?)

Küçüklerde evlilik durumunda 2 yıl iken, yetişkinler için ise 5 yıl aranması bence çok mantıksız olurdu ayrıca (?)

Bilemiyorum !

Ailenin Korunmasına Dair Kanunu düşünüyorum, aile bireylerini düşünüyorum sonra 313/3, 306'da olduğu gibi salt evliliği kastetse aile demez evlilik derdi diyorum...Yani evet tamam evlilik kavramı dışında bir aile kabul ediliyor bu anlamda...

Ama tüm bunlar evliliği de kapsar düşüncemde ısrar ediyorum.

Aile kapsar evliliği = 313/3 diyorum.

Mantık kısmının açıklaması çok uzun kısasını bilemiyorum.

Yine de 2 yıl durumunda bir dava gelse çok işime yarayacak bir bakış açısı getirdiniz teşekkürler.
Old 07-09-2011, 22:13   #11
Av. Caner Arıcı

Ben de size teşekkür ederim

Ama benim dediğim doğru

Başka cevap rica ediyoruz
Old 08-09-2011, 11:30   #12
giles

cevaplar için teşekkür ederim. ben aslında 2 yılı öyle kastetmemiştim ama iyi oldu değişik yerlere vardık.

kanunun mddeleri özellikle evlat edinilenin ana babasının rızasının alınması anlamında aklımı karıştırdı. reşit olduğundan ve annenin zten evlat edinmek isteyen ile evli olduğundan rıza aranmayacağı kanaatindeyğim ama emin de olamadım.

bir sorum daha var 5 yıl meselesi kesin aynı evde yaşanması olarak mı yorumlanır? yani 5 yıl boyunca aynı evde yaşamasalar ama evlat edinilmek istenen ile maddi manevi ilişki kurulmuş olsa ve tanıkla ispatlanabilse yeterli olur mu sizce? 5 yıl çok uzun bir süre bu durumda evlat edinmek baya zorlaşmış gözüküyor.

şimdiden teşekkürler,
Old 08-09-2011, 11:49   #13
üye31284

313/3 açık: Aile halinde birlikte yaşamak şart.

Yani 313/1-2' ye girmeyen 3'e giren bir durum varsa birlikte yaşamadan maddi manevi ilişki yeterli olmuyor.

Bu durumda benim görüşüm sizin işinize yaramıyor, Caner Bey'in görüşü yarıyor.

Bir davada kendi aleyhime bilgi sunacak değilim. Ama böyle bir araştırmada Yargıtay'ın kararının yanlış olduğunu düşünsem de işinize yarayacak bir karar sunuyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...45&postcount=2

Bu bağlantıda Suat Bey'in eklediği karara göre 313 ve 306/son birlikte değerlendirilebiliyor. Ve 306/son sadece evlilikten bahsettiği birlikte yaşamaktan bahsetmediği için 2 yıllık süre bile birlikte yaşamak gibi başka koşullara bağlı olmaksızın yeterli olmalı diye düşünüyorum.

Ama dediğim gibi ben Yargıtay'ın tek hatta bu kadar emin olduğum bir konuda 20 kararıyla bile ikna olmam. Hatta bu tam metin mi araştırmak da gerek... Kaldı ki Yargıtay kararlarını da sık sık değiştirebilmektedir.

Yine de Suat Bey'in eklediği karar doğrultusunda hareket etmeyi düşünebilirsiniz.
Old 08-09-2011, 16:39   #14
SELBELLEV96

Konuya tekrar baktım ve verdiğim yanıtın doğru olduğunu düşünüyorum.Ayırt etme gücüne sahip ve reşit biri evlat edinileceği için babasının rızası aranmayacaktır.Eşlerin evliliğinin 2 yıldan beri sürdüğünü zaten söylemiştiniz.Şartlar tamam yani.Rıza gerekmiyor.
Old 11-02-2013, 17:30   #15
dilaykar

Varsayılan ergin kişilerin evlat edinilmesinde evlat edinilenin eşinin muvafakati

Arkadaşlar peki hiç çocukları olmamış bir çift düşünün evlat edinmek istedikleri kişiler de bu çiftten birinin yeğenleri..30 yaş,5 yıldır baklmış olmak v.s. tüm şartlar tamam ama anlamadığım şey bu yeğenlerin ikisi de evli.Bu şartlarda eşlerinin de muvafakati gerekiyor mu?
Old 23-09-2014, 12:09   #16
av.nesrinzeyneb

Varsayılan merhaba

ben ilk kez bir evlat edinmeye ilişkin dava açacağım. ancak nasıl yapacağım bilemedim. evlat edinmek isteyenler yurt dışında yaşıyor karı koca beraber. yasa 1 yıl beraber yaşama şartı arıyor. acaba evlat edinecek ebevynlerden biriyle Türkiyede yaşadı desek olur mu? davayı kime yöneltmem gerek çocuğun öz anne babasına ve nüfus müdürlüğüne mi? çocuğu evlat edinmek istenen diye belirtmem mi gerekir acaba? tanık dinletmeye gerek var mıdır. yardımlarınızı bekliyorum. konu hakkında hiç bir fikrim yok. aile mahkemesinde açılması gerektiği hususunu da sizden öğrendim şimdi. kolay gelsin çok teşekkur ederim
Old 30-09-2014, 16:21   #17
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan av.nesrinzeyneb
ben ilk kez bir evlat edinmeye ilişkin dava açacağım. ancak nasıl yapacağım bilemedim. evlat edinmek isteyenler yurt dışında yaşıyor karı koca beraber. yasa 1 yıl beraber yaşama şartı arıyor. acaba evlat edinecek ebevynlerden biriyle Türkiyede yaşadı desek olur mu? davayı kime yöneltmem gerek çocuğun öz anne babasına ve nüfus müdürlüğüne mi? çocuğu evlat edinmek istenen diye belirtmem mi gerekir acaba? tanık dinletmeye gerek var mıdır. yardımlarınızı bekliyorum. konu hakkında hiç bir fikrim yok. aile mahkemesinde açılması gerektiği hususunu da sizden öğrendim şimdi. kolay gelsin çok teşekkur ederim

Medeni Kanun’un 305. maddesi “evlat edinilecek küçüğün evlat edinen tarafından 1 yıl bakılıp eğitilmiş olmasını” ve 306. maddesi de “eşlerin ancak birlikte evlat edinebileceklerini, ve de eşlerin beş yıldan beri evli veya 30 yaşını doldurmuş olmalarını” şart koştuğuna göre; eşlerin birlikte evlat edinmesi zorunluluğu nedeniyle her ikisinin birlikte evlat edinilecek küçüğü 1 yıl bakmış ve eğitmiş olmaları aranacaktır ki; bu hususu öncelikle mahkeme tarafların dilekçenizde belirteceğiniz yerleşim yerlerinde (birden fazla yer yazılabilir) kolluk marifetiyle araştıracaktır. Siz de tanık beyanı ile bunu ispat edebilirsiniz; bu yüzden tanık deliline mutlaka dayanmalısınız. Dava dilekçesinde evlat edinilmek istenen küçüğün ad soyadı ile kimlik bilgisi “evlat edinilmek istenen” olarak belirtilmeli, evlat edinilmek istenenin anne ve babası da “davalı” olarak gösterilmelidir; zira küçüğün anne ve babasının rızası aranacaktır. Ancak nüfus müdürlüğü davalı olarak gösterilmez; taraf sıfatı yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi