Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Batak şirketten tahsilat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2011, 14:07   #1
Betül 2003

Varsayılan Batak şirketten tahsilat

Arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum.Hepinize selamlar.
İki sene önce yaklaşık 50 işçi için alacak davası açtım.Davayı kazandık icraya koydum.Ancak şirketin gayrımenkulunun üzerinde 2 büyük bankanın ipoteği var ve satıştan sonra bize bir şey kalmıyor.
Ancak ben baskı olsun diye kıymet takdiri yaptırmıştım.Bankalardan biri de benden sonra kıymet takdiri yaptırmış ve bankanın kıymet takdir bedeli daha fazla.Ancak banka da uzun zamandır satış talep etmiyor.İpotekler anlaşmalı da olabilir.

Şimdi zaten hergün 3-4 işçi gelip soruyor 'ne oldu' diye bunaldım.Bir de kısmen kabul kısmen redden vekalet ücreti de yediler ve diğer avukat arkadaş icra yoluyla tahsil etti ücretini.

Gercekten sıkıntılı bir durum...Satış isteyemiyorum...Önerilerinizi bekliyorum.
Old 16-08-2011, 16:38   #2
tiryakim

Peki Batık şirket başka bir şirket ismi altında faliyetini sürdüyor mu ?
Old 18-08-2011, 00:52   #3
Betül 2003

Maalesef ...Fabrika boşaltıldı ve izlerini bulamıyorum.İflas istesem de hem masraflı olacağını düşünüyorum hem de bir sonuç alamayacağımı düşünüyorum.
Old 18-08-2011, 06:22   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Ticareti Terk

Sayın Betül 2003

1."Ticareti Terk" konusunu incelemek yararlı olabilir.
Sitemiz içinde araştırma yaptınız mı?

2."Tacir sayılan Ltd. şirketlerin, temsil ve idareye yetkili müdürlerinin, şirketin ticareti terk etmeleri halinde İcra İflas Yasası'nın 44. maddesindeki yükümlülükleri yerine getirmeyeceklerine ilişkin bir istisna getirilmediğine göre, tıpkı gerçek kişi tacirler gibi aynı Yasanın 337/a maddesi uyarınca cezalandırılmalarına da bir engel bulunmamaktadır. Diğer yandan, İİY'nın 44. maddesinde yapılan değişikliğin "ticareti terk eden kötü niyetli borçluların" bu davranışlarının önlenmesi amacıyla yapıldığı da gerekçede açıkça ifade edilmektedir" (CGK.E. 2010/16-75, K.2010/129,T. 1.6.2010).

Saygılarımla
Old 19-08-2011, 21:36   #5
Betül 2003

Sevgili meslektaşım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Ancak ben şimdiye kadar ticareti terkten dolayı ICm nin şimdiye kadar bir karar verdiğini görmedim.Maalesef davvayı açıyosunuz yıllarca devam ediyor......

Benim endişem gayrımenkul haczinin zamanaşımına uğraması.Neticede ben 1 dosyadan kıymet takdiri yaptırdım.Diğerlerine masraf yatırmadım....
Old 20-08-2011, 12:18   #6
Av. Bahadır

Sayın Betül Hanım, hacizlerinizi yenilemeniz size sıra mı kaybettirecek? Gayrimenkuller için yeniden haciz istemenize engel nedir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi