Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babasının çocukla kişisel ilişki tesis etme hakkının kaldırılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2015, 20:57   #1
Konuk Büşra

Varsayılan babasının çocukla kişisel ilişki tesis etme hakkının kaldırılması

Merhaba, ben 2008 yılında boşandım.Bu evliliğimden bir oğlum var. resmen boşanmadan önce çocuğum 2 yaşındaydı o sıralarda eski eşimin babası öldü, çocuğu görmek istediler götürdüler ve bir daha da resmen boşanana kadar geri getirmediler.mahkeme velayeti tarafıma verdi ama Boşandıktan sonra da bir süre cocuğumu alamadım.çünkü dava kararına itiraz etmişler temyize göndermişler. Ama 11 aralık 2008 tarihinde gece yarım civarında çocuğu evde yanlız bırakıp evden uzaklaşmış sigara almaya çıkmış ve çocuk 3. kattan aşağı düşmüştür bu olay ardından icra marifetiyle çocuğumuklendisinden aldım ve temyiz kararı 2009 eylülde lehimize sonuçlandı ve her haftasonu babasıyla görüşmesine karar verildi .ancak bu hadiseyi mahkemeye taşımama rağmen mahkeme davalıyı iyi hal, pişmanlık vs. sebeplerle ceza vermedi. Bu olay kendisini cesaretlendirdi ve aynı yılın ekim ayında yani temyiz kararı kesinleştikten velayet konusunda ümidi kesildikten sonra çocuğumu haftasonu görme bahanesiyle icra marifetiyle annemin evinden aldı götürdü ve iki yıl boyunca çocuğumu göremedim. Bu olay olduğunda çocuğum altı yaşındaydı be okula başlayacaktı . Çocuğu da alıpxxx ilinin xxxilçesine kaçırmış ve bu süre zarfında çocuğu her türlü hak ve özgürlüğünden mahrum bırakmıştır. Bu olayı da adliyeye mahkemeye taşıdım .mahkeme ne kendisine ede çocuğuma ulaşamdı ben kendi uğraşmalarım çabalarımla 2011 yılında çocuğumu buldum ve gidip adıyaman çocuk esirgeme kurumundan aldım kahta emniyetiyle irtibat halindeydim onlar kaldıkları eve baskın yapıp çocuğu kendisinden alıp shçek'ye bırakmışlardı. bu sürede dava devam etti kendisi yakalndı ama serbest bırakıldı.mahkemeye bile gelmemesine rağmen ceza almadı daha doğrusu aldığı ceza iyi hal vs yine sebeplerle ceza ertelemesi aldı 5 yıl içerisinde bir suç işlemezse birşey olmayacak yani. Şu an bu beş yıllık sürenin dolmasına bir yıl var. Ve şimdiye kadar çocuğun peşine düşmedi bu sürenin dolmasını bekliyor. süre dolduktan sonra yine çocuğu kaçıracak ve ben çocuğumu nasıl koruyacağımı bilemiyorum. Çünkü karşımdaki insan babalık vazifesinden ziyade çocuğumu bana düşmanca fikirlerle dolduruyor. daha oğlum 5 yaşındayken beni nasıl öldüreceğini babasıyla nasıl planlar yaptıklarını anlatıyordu. babası oğlumuda bu iki yıl süresince eğitim hayatından mahrum etmiş çocuğu iki yıl boyunca okula göndermemiş yerleri tespit edilir korkusuyla hastalandığında doktora götürmemiş kendisi de işsiz olduğu için yeterli seviyede beslenememiş ve şuan bile yaşıtlarından çok küçük kalmış ve okula zamanında gidemediği için kendisinden iki yaş küçüklerle okula devam etmekte bu da okulda sıkılmasına ve uyum problemleri yaşamasına sebep olmakta Şu sıralarda sokaklarda yaşıyor kaldığı evden 2014 nisanda atılmış ve sosyal paylaşım sitelerinde bu durumu paylaşmış ve bir kaç ay sonra oğlunu almak için peşine düşeceğini bildirmiştir. Çocuğum korkuyla dolu tekrar eski sefalet günlerine o korkulu ve eziyetli günlerine dönmek babasını görmek istemiyor, çünkü çocuğuma hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uygulayan bu adam kendisi hapse girmk istemediği için çocuğu annesini öldürmeye programlı yetiştiriyor sürekli benim hakkımda olumsuz nefret içeren şeyler söyleyerek bana karşı nefret beslemesine sebep oluyor. Bir örnek vereyim. Çocuğumu ilk aldığım gün yani 3. kattan düştüğü zaman Annecğim özledim gel sarılalım dediğimde, sarılmam babam bu eve gizli kamera yerleştirmiş sana sarıldığımı öğrenirse bana çok kızar ve döver deyip uzaklaştı.bunun gibi daha birçok örnek var ben çocuğumu bu adamdan nasıl koruyacağım.kanunlar bizi korumuyor çünkü adresimizi öğreniyor. Birgün çıkıp gelip kapımızı çalacak belki yanına icra görevlilerini de alacak haftasonu görme hakkım var deyip çocuğu alacak ve ben engel olamıcam.Belkide çocuğu kaçıracak lütfen yardımcı olun. Ben kaçak biri değilim adresim belli. Çocuğu önümüzdeki yıl ortaokula kaydettirecem adres kaydı olmadan okullara kayıt yapmıyorlar. mutlaka eve yakın bir yerde okula göndericem şimdiki gibi, evi bulunca zaten amacına ulaşaktır ben yanlız bir bayanım bunu bildiği için caydırıcı bir cezayla da karşılaşmadığı için vazgeçmeyecektir. Lütfen yardımcı olun bana. teşekkürler
Old 08-03-2015, 10:54   #2
av.murat kılıç

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun. Aile Mahkemesine başvurarak yaşadığınız olayları delilleri ile anlatırsanız babanın çocuğu görmesini engelleyici ,kişisel ilişkinin kaldırılmasını sağlayan yönde karar çıkartabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca 6284 sayılı Yasa gereği koruma kararı isteyebilir,bu yasa kapsamında kimlik ve adres bilgilerinin gizlenmesi ,okul ve nüfus kayıtlarının kapatılması kararı isteyebilirsiniz.
Bu hususlarda bir avukattan yardım almanızı maddi durumunuz yeterli değilse baro adli yardım bürosuna başvurarak bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi