Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Satilan Aracin Tanitim BroŞÜrÜnden Farkli Nİtelİkte Satilmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2010, 20:56   #1
kazimdeniz

Varsayılan Satilan Aracin Tanitim BroŞÜrÜnden Farkli Nİtelİkte Satilmasi

Sayin MeslektaŞlarim Acaba Satilan Bİr Aracin Ototeybİnİn Web Sİtesİnde GÖsterİlen Markadan Farkli Olmasi Acaba Akdİn MÜspet İhlalİ Ve Malda Ayip Olarak Vasiflandirilabİlİr Mİ?ona GÖre Ben TÜketİcİ Kanununa Mi DayanicaĞim Yoksa BorÇlar Kanuna Mi?ve KÜÇÜk Bİr Teyp İÇİn 60.000tllİk Bİr Aracin SatiŞini İptal Ettİrebİlİr Mİyİm?
Old 03-04-2010, 00:02   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
Sayin MeslektaŞlarim Acaba Satilan Bİr Aracin Ototeybİnİn Web Sİtesİnde GÖsterİlen Markadan Farkli Olmasi Acaba Akdİn MÜspet İhlalİ Ve Malda Ayip Olarak Vasiflandirilabİlİr Mİ?ona GÖre Ben TÜketİcİ Kanununa Mi DayanicaĞim Yoksa BorÇlar Kanuna Mi?ve KÜÇÜk Bİr Teyp İÇİn 60.000tllİk Bİr Aracin SatiŞini İptal Ettİrebİlİr Mİyİm?

Sayın kazimdeniz,
benim düşünceme göre ortada ayıplı bir mal var ve TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'un uygulanması gerekir. Sözü geçen kanunun 4.cü maddesine göre ödenen bedelin iadesini isteyerek sözleşmeden dönme hakkınız var; malın değeri 60.000,-tl olsa ve teyp küçük olsa bile.
Madde bedelin iadesini talep ederek sözleşmeden dönmeyi ilk olanak olarak belirtmiş. Sizin de farkına vardığınız gibi acaip bir mantık. Akla gelebilecek ve diğer hukuk sistemlerinde en başta düşünülmesi gereken ve düşünülen, malın malın yenisi ile değiştirilmesi,ayıp oranında bedel indirimi ve ücretsiz tamiri gibi diğer olanakları sözleşmeden dönmeden sonraya aldığı için. Sayın kanun koyucumuz taslağı hazırlarken aceleye getirmiş anlaşılan!

Konu hakkında Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nin 25 Mayıs 1999 tarihli ve 1999/44/EG sayılı bir yönergesi var.

AB Ülkeleri'nin tüketici hakları konusundaki hükümlerini düzenlerken uygulamaya koydukları bu yönergenin 10.cu maddesi tüketiciye ilk olarak ayıplı malın sözleşme şartlarına uygun hale getirilmesi hakkının tanınmasını istiyor. Buna göre tüketici seçimli olarak malın bir tamirini ve yenisi ile değiştirilmesini isteyebilmeli. Aksi takdirde bedel indirimini veya sözleşmeden dönmeyi talep edebilmeli.

Bizim kanun koyucumuz eloğlunun en son yaptığını en başa almış. Eee o kadar farkımız olsun artık.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi