Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

.com sitesinde başkasına ait tescilli marka ve logonun haksız kullanımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2010, 13:56   #1
umutlaw

Varsayılan .com sitesinde başkasına ait tescilli marka ve logonun haksız kullanımı

Degerli Meslektaslarim,
Bir Limited Sirketi adini ve ablemini yasal olarak tescil etmis ve com.tr uzantisini kullanmaktadir, baska bir sahis ise uyaniklik yapip isle ilgisi olmayan ornegin kisin adi : Ahmet OGUZ bunu uydurmak adina Ahmet PAZARLAMA diye bir isim tescil etmis ve her hangi bir ablemde kullanmamistir.
Sahis bu sefer ticari hayatta limited sirketin adini kullanmasi yetmedigi gibi sanal ortamdada com uzantisi ile sirketin adini kullanmaktadir.
Daha once com.tr adini kullandiginda hakkinda sikayetci olduk ve isim hakkini geri alabildik ancak com uzantili adi yurt disindaki ana merkeze bilgi verdigimiz halde iptal edemiyoruz. Kisinin hic bir tebligat adreside yok ve sadece telefonla calisiyor.
Elimiz kolumuz bagli kaldik diyecektim ki patent kurumuna ve sanayi ve ticaret bakanligina konuyu bildirdik nitekim onlarda bir cozum uretemiyor.
Konuyla ilgili her kelime ve dusunceniz degerli ve kabili ehemiyet olacaktir.
Saygilarimla
Old 11-05-2010, 16:24   #2
Admin

Sorunuzu tam anlamam mümkün olmadı ama eğer Türkiye tescilli markanızın .com alan ismini geri almaya çalışıyorsanız, önerim Amerika'da da tescil yaptıktan sonra (veya TPE'ye başvurarak uluslararası koruma isteyebilirsiniz), WIPO'ya alan adının size iadesi için başvurmanız olacaktır.

Bu konuyu forumda daha önce sıkça tartıştık, "WIPO .com" gibi kavramlarla ararsanız eski konuları bulabilirsiniz.
Old 11-05-2010, 17:24   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli meslektaşım,

Ben bu sorudan şunları anladım;
Siz bir Limited Şirket vekilisiniz ve bu Şirketin adı ve logosu marka olarak tescilli. Ayrıca alan adını da (domain name) kullanıyorsunuz. (Bu arada anlattığınız husus "marka" ile ilgili "patent tescili" yanlış bir ifade olmuş sanıyorum. Bu ifadeyi affınıza sığınarak düzeltmek isterim, çok sık yapılan bir hata.)

Bir 3. kişi de müvekkilinizin markası ile ayniyet derecesinde benzer bir başka markayı haksız olarak tescil ettirmiş ve herhangi bir logo kullanımı yok. Bu kişinin internet üzerinden de alan adı olarak kullanımı söz konusu.

Şikayet-adı geri almak? Bu kısımları pek anlamadım affedin. Açıkçası sorunuzu çok karışık ve belirsiz yazmışsınız. Yorumlarla fikir yürütmeye çalışıyorum. Biraz daha anlaşılır bir metin yazarsanız eminim diğer meslektaşlarım da ben de daha fazla yardımcı olabiliriz.

1-) Olay nerede gerçekleşiyor, tesciller Türkiye'de mi yoksa uluslararası tescil mi söz konusu?
2-) Karşı taraf adına tescilli bir marka var ise niçin hükümsüzlük istemli bir dava açmayı düşünmüyorsunuz?
3-) Siz bu kişi aleyhine bir dava açıp lehe sonuç mu elde ettiniz? ilamın icrası noktasında mı sorun yaşanıyor?
Old 12-05-2010, 00:46   #4
umutlaw

Oncelikle hem Sayin Admin ve hem Sayin Isik degerli goruslerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim.

Sayin Isik benim af edebilecek bir seyim yok siz bir seyi duzeltiyorsunuz ve esas olarak ben size tesekkur ederim.

Dort dili birden konusunca inanin zorlaniyorum tabi yurt disindada Turkcem iyicene bozulmaya basladi bununda farkindayim bundan oturu anlayisinizi bekler hatalarim icin pesinen ozur dilerim.

Olay Turkiyede gerceklesiyor, X bir limited sirketi kendi adina marka tescili yaptirmistir daha sonra nic.tr kurumuna basvuruda bulunarak com.tr uzantili adinin baskasi tarafindan kullanildigini bu kisi hakkinda varsa haklari sorulmasini istemistir nic.tr i alan adini 2 ay sureyle durdurmus ve sahibinden sormus elinizde bu ad ile ilgili bir hakkiniz var mi tabi karsi taraf cevap veremeyince otomatikman hak sahibi yani x sirketine devri gerceklesmis nitekim karsi sirket bu sefer sirketin alan adini ayni sekilde sadece com uzantili olarak satin almis ve sanal ortamda haksiz bir rekabet yaparak hak sahibi olan sirketin ad ve logosunu kullanarak kazanc elde etmeye baslamis, mahkemeye gidilmemis bu oneriyi dusunduk soyledik ancak sirket sahipleri olay kisadan nasil cozulur diye dusunuyorlar bir cok kuruma yazi yazdik cevaplar tabi menfi nitekim sayin adminin onerisiyle bu aksam hem ingilizce hem almanca olarak isvec e iki yazi gonderdim cevabi bekleyecegim ama esas sorun su bu is sonuclanacak biliyorum ama kisa yolu var mi!? malumunuz bir dava Turkiyede uzun sure bilir ve tabi burada sirketin maddi kazanc kaybi var birde karsi tarafin ne adi ne sani var butun adres ve telefonlar duzmecedir.
Umarim sorularin cevabini vermisimdir.
Esen kalmaniz dilegiyle.
Saygilarimla
Old 12-05-2010, 10:01   #5
Admin

Sizin logonuzu ve markanızı haksız olarak kullanan bir .com sitesine ne yapabileceğinizi soruyorsunuz anladığım kadarıyla?

Herşeyden önce bir önceki mesajımda belirttiğim gibi, markanızın uluslararası koruması için gerekli adımları atmanızı öneririm. TPE'ye tescil ettiğiniz marka sizi şu anda sadece Türkiye içinde koruyor. Bu adımları atarken biryandan yapabilecekleriniz mevcut:

.com alan adlarının Amerikan yasalarına tabidir ve buna göre alan adı sahibe ulaşmak için geçerli bir isim, telefon numarası ve adresinin whois kayıtlarlarında gösterilmesi zorunludur. Öncelikle bu kayıtlarda gösterilen bilgilerin doğru olup olmadığını teyit ediniz:
http://www.internic.net/whois.html

Eğer bu kayıttaki bilgiler sahteyse aşağıdaki formu doldurarak ICANN'a ihbarda bulunabilirsiniz:
http://wdprs.internic.net/

ICANN ilgili kayıt kuruluşunu uyararak bilgilerin doğru hale getirilmesini sağlayacaktır, eğer bu sağlanmazsa alan adını iptal eder.

Öte yandan bu kayıtlar gerçeği yansıtmakla beraber alan adının gerçek sahibini değil, sorumluluğu kabul eden bir üçüncü kişinin bilgilerini gösterebilir. Bu bilgiler gerçek ve ulaşabilirse, bu durum hukuka uygundur. Bu durum genellikle telefonunun/adresinin vs. internette yayınını istemeyen alan adı sahiplerinin bir ücret karşılığı alan adı kaydı yapan kuruluşların bilgilerini onların rızası ile yayınlaması sonucu oluşur. (Whois privacy) Bu durumda taleplerinizi alan adı sahibi olmasa bile bu üçüncü kişiye resmi olarak iletebilirsiniz.

Aynı şekilde alan adları bir aracı kurum aracılığıyla tescil edildiğinden, bu alan adını tescil eden aracı kuruma da şikayetinizin bir örneğini gönderip işlem yapmalarını talep etmeniz olası.

Ayrıca her internet sitesi fiziki olarak herhangi bir ülkede bulunan bir bilgisayarda barındırılmaktadır. Bu barındırma hizmetini veren şirkette çoğu kez müşterilerinin bu konudaki hukuka aykırı eylemlerine müdahalede bulunacaktır. Dolayısıyla o siteyi barındıran host şirketi ile temasa geçerek de tescilli markanızın kullanımının engellenmesini talep edebilirsiniz.

Bunun dışında marka tecavüzü ile ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmanız ve bu yayını yapan kişinin Savcılık kanalıyla da bulunmaya çalışılmasını sağlamanız da mümkün elbette.

Markanızın uluslararası koruması gerçekleştikten sonra da WIPO'ya başvurup alan adının sizin üzerinize geçilmesini sağlayabilirsiniz.
Old 22-05-2010, 13:14   #6
umutlaw

Sayin Admin,
Markayi kullanan x kisi sahte marka belgelerini internet uzerine birakmistir tabi bunun farkinda bile degil ve aslinda bir nevi insanlara bakin benim marka tescilim var demek istiyor ancak tabi markanin sadece son kelimesi asil markayla uyumludur, ote yandan bu kisiye yardim ettigini dusundugumuz baska bir sahis ise bilgisayar isleriyle ugrasmakta kendi adina bir sitesi mevcut ancak emailden baska hic bir yol ile cevap vermemektedir, telefonlari adresleri hepsi sahte ve yanlistir, bilgisayarci sahis markayi kullanan sahsin sitesini kurmus ve kendi adina tescil etmis yani Whois lerde boyle gozukyor birde tabi kendi web sitesinde onurla kurdugu web siteler arasinda ilk sirada baska sirketler icin kurup kendi adina tescil eden sirketlerin adlarini ve web sayfalarni siralamis.
Burada cezayi bakimdan markayi kullanan kisi hakkinda suc duyurusunda bulunacagiz ancak markayi kullanan kisinin telefon konusmasi soyle: benim boyle bir web sayfam yok gidin acani bulun! (ne hikemtse web sayfasinda hem markayi kullanan kisinin tescil belgesi hem iki referans belgesi mevcut) ama kisi yok efendim benim bundan haberim yok yani birileri adaminda adini kullaniyormus ancak ne hikmetse parayi adam kazaniyormus! ve tum adreslerde markayi kullanan kisinin adresleri (tabi boyle hayirsever baskasinin kazanmasini istyen insanlarin cok olmasini diliyorum)
Simdi burada bu iki kisi arasindaki bagi tespit ve bu noktada bir sucun ortaya cikip cimadigini merak ediyorum acikcasi bu dosyanin takipsizlik sebebiyle geri gelmesini istemiyorum.
Dusuncelerinizi paylasirsaniz sevinirim.
Old 22-05-2010, 17:19   #7
Admin

Şikayetiniz üzerine Savcılık gerekli araştırmayı yapar ve neticede suçun faili kimse o kişi aleyhine dava açar. Siz savcılığa suç duyurusunda bulunurken şüphelendiğiniz herkesin ismini verebilirsiniz, buna marka adına gözüken kişi de dahildir, site adına gözüken kişi de. Ben sizin yerinizde olsaydım, her ikisi için de suç duyurusunda bulunurdum.

Ayrıca suçun cezalandırılması bir yana, eğer sorun internet sitesinin yayınının durdurulması ise o zaman da sahte olduğunu belirttiğiniz whois kayıtları için yukarıda belirttiğim şikayet yolunu kullanmanız, ayrıca siteye barındırma hizmeti veren şirkete de durumu açıklayıp, hizmeti sonlandırmalarını istemenizi öneririm.
Old 24-05-2010, 13:04   #8
umutlaw

Sayin Admin,
Ilginize minettarim, belli olcude sonuclara ulastik tabi, simdi bir sorun karsimiza cikti ICANN kendi kuralalri cercevesinde konuyla ilgilenecektir ancak Turkiyede yurt disi mensaali olarak bu tur IP veya siteler hakkinda islem yapmasi veya bunlarin adresini tespit ve ya duzenleme zorunlulugu getiren yasa yonetmelik veya bir duzenleyici kural madde ve veya hukuki gerekceye ihtiyacimiz var yano soyle: efendim kisi Turkiyede yasadigi icin yurt disindaki kurallar bizi baglamaz diye bir soruyla karsi karsiya geldik tabi komik ancak bir sey yapilmaz bu da bir savunma sekli buna cevap ariyoruz.
Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.
Old 24-05-2010, 15:09   #9
Admin

Alıntı:
Yazan umutlaw
efendim kisi Turkiyede yasadigi icin yurt disindaki kurallar bizi baglamaz diye bir soruyla karsi karsiya geldik tabi komik ancak bir sey yapilmaz
Tam olarak hangi kurallardan bahsediyorsunuz? ICANN kurallarından bahsediyorsanız, o kurallar ICANN'dan domain name alan herkesi bağlar, dolayısıyla domain sahibinin nerede yaşadığının bir önemi yoktur, eğer ICANN ile domain satın almak yoluyla hukuki bir ilişkiye girdiyse elbette onların kuralları ile bağlı olacaktır. Kaldı ki (eğer ICANN kurallarından bahsediyorsak) kişinin bu kurallarla bağlı olmadığını iddia etmesi de birşey ifade etmez, ICANN gerekli şartlar yerine getirilmezse domain'i tek taraflı olarak iptal eder. Bu açıdan domain sahibinin Türkiye yasaları ile ilgili savunmasının bir önemi bulunmuyor.

Doğrusu mesajlarınızı ve sorularınızı anlamakta biraz güçlük çekiyorum. Eğer biraz daha üzerinde düşünerek, özenli ve ayrıntılı yazarsanız sorularınıza cevap vermek daha kolay olabilir.
Old 24-05-2010, 21:09   #10
umutlaw

Domin name kendi hakki olmadan uzerine tescil yapan kisinin tum adres bilgileri internet ortaminda yanlis yazilmistir ben kendi cabamla sahsi buldum ve ihtar gonderdim, gonderilen ihtarnameye istinaen verilen cevap su: Bu domain name yurt disindan alinmis com.tr uzantili olmadigi icin Turkiyede hic bir yaptirim yapamazssiniz istediginiz makama basvurun!

Ben sizin degerli gorusleriniz dogrultusunda ICANN ve Goaddy firmasina iki yazi gonderdim.

Suanda konuyuda cumhuriyet savciligina marka hakki olmadan markanin izinsiz kullanildigina dair suc duyurusunda bulunmaya hazirlaniyorum.

Soz konusu ihtilaf kapsamindaki domain name com.tr uzantisi olmadigi ve sirf com uzantili oldugu icin bu alan adini tasarruf eden kisilere Turkiye Cumhuriyeti sinirlari icerisinde kurmus olduklari sirketi ayni sinirlarda kurulu olan baska bir sirketin tescilli markasini internet uzerinde kullanarak kendilerine kazanc saglamalarina yonelik bir hak kazandirir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi