Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müvekkilim, avukata tazminat davası açalım diyor, ne gibi bir yol izlememiz lazım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2012, 19:23   #1
av hasancelil

Varsayılan müvekkilim, avukata tazminat davası açalım diyor, ne gibi bir yol izlememiz lazım?

Degerli meslektaşlarım bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var.
Askere gitmeden önce istanbulda açılıp yürütülmesi gereken bir istirdat davasını istanbulda bir meslektaşımıza yönlendirdim . benim müvekkille avukat arkadaş anlaşmış 1000tl müvekkilim avukat arkadaşın banka hesap numarasına para yatırmış . Ama bu anlaşma tlf dan oluyor.
müvekkilim vekaletname çıkartıp istanbula gönderiyor avukat arkadaşta davayı açıyor .ama tarafı yanlış giriyor . Banka davalı olacakken sgk yı davalı gösteriyor meslektaşımız asliye hukukta görevsizlik kararı veriyor.
bu görevsizlik kararını meslektaşımız müvekkline söylemiyor aradan 8 ay geçiyor dosyada da hiç bir işlem yapılmıyor. istirdat davasına ugruyor.müvekkilimle ben bunu yeni ögrendik. avukat meslektaşımı arıyorum tlf bakmıyor . ancak sms le ulaşabildim .müvekkilimin dava açacagını kendisine illetim aleyhine
ama aldığım cevap beni şaşıttı ne yaparsa yapsın diyor. İnanın karşımdaki avukat mı diye bir an düşündüm ne kadar abuk subuk bir yanıttı .çok üzüldüm onun adına müvekkilim avukata arkadaşa tazminat davası açalım diyor ne gibi bir yol izlememiz lazım yardımcı olursanız sevinirim.
Old 08-06-2012, 07:47   #2
Avrasya

Alıntı:
Yazan av hasancelil
Degerli meslektaşlarım bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var.
Askere gitmeden önce istanbulda açılıp yürütülmesi gereken bir istirdat davasını istanbulda bir meslektaşımıza yönlendirdim . benim müvekkille avukat arkadaş anlaşmış 1000tl müvekkilim avukat arkadaşın banka hesap numarasına para yatırmış . Ama bu anlaşma tlf dan oluyor.
müvekkilim vekaletname çıkartıp istanbula gönderiyor avukat arkadaşta davayı açıyor .ama tarafı yanlış giriyor . Banka davalı olacakken sgk yı davalı gösteriyor meslektaşımız asliye hukukta görevsizlik kararı veriyor.
bu görevsizlik kararını meslektaşımız müvekkline söylemiyor aradan 8 ay geçiyor dosyada da hiç bir işlem yapılmıyor. istirdat davasına ugruyor.müvekkilimle ben bunu yeni ögrendik. avukat meslektaşımı arıyorum tlf bakmıyor . ancak sms le ulaşabildim .müvekkilimin dava açacagını kendisine illetim aleyhine
ama aldığım cevap beni şaşıttı ne yaparsa yapsın diyor. İnanın karşımdaki avukat mı diye bir an düşündüm ne kadar abuk subuk bir yanıttı .çok üzüldüm onun adına müvekkilim avukata arkadaşa tazminat davası açalım diyor ne gibi bir yol izlememiz lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle ihtarname ile bilgi istemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yanlış tarafa dava yönelttiğini düşündüğünüz avukatın bu davayı açmakta haklı sebebi var mı araştırın derim. Yani müvekkiliniz ile SGK arasında bir husumet olmuşsa şikayet ettiğinizde konuyu inceleyecek makam SGK'ya karşı açmış olduğu davanın açılması talimatını müvekkiliniz tarafından verildiği kanaatine varabilir.

Görevsizlik üzerine görevli mahkemede yeni dava açmamasını ise açıklayamıyorum.

Tüm bunlara rağmen keşke anlaşarak çözmenin bir yolu olsa diyorum. İyi çalışmalar.
Old 08-06-2012, 12:09   #3
Av.YBayrak

Sayın meslektaşım;
Müvekkilinizin elde etmek istediğinin ne olduğunu tam olarak belirledikten sonra, bu husussları da içinde barındıran karşı taraf ile UZLAŞMA için kendisi ile bir tutanak tutarak tutmanızı; daha sonra Sayın Avrasya'nın belirttiği gibi, uygun bir şekilde durumu ve müvekkilinizin taleplerini bildiren bir İHBARNAME ile kendisine bildirimde bulunarak, konu hakkında UZLAŞMA VE SORUNU ÇÖZMEYİ öneririm.
Bu aşamadan sonra, eğer karşı taraf ile uzlaşamaz ve sorunu çözemezseniz, eldeki dayanakları da ve hukuki geçerliliklerini de dikkate alarak, Suç duyurusunda da bulunabilirsiniz,disiplin soruşturması da isteyebilirsiniz, tazminat davası da açabilirsiniz. Fakat her halde ve öncelikle duruma ilişkin baro'ya yazılı olarak başvurarak durumu bildirmeniz mesleki olarak öncelikli sorumluluğunuzdur.
Kolay gelsin, çözüme ulaşmanız ve başarmanız dileğiyle.
Old 08-06-2012, 12:14   #4
av hasancelil

Varsayılan Merhaba

Değerli meslaktaşım inanın tamemen iyi niyetliyiz bu gün ihtarnamede çektim noterden ama umutlu degilim bir sonuç çıkmaz diye düşünüyorum . Davaya gelince müvekkilim davayla ilgili bir bilgiye sahip degilki yönlendirsin ben avukatı yönlendirdim emekli maaşından kesinti yapılmış banka tarafından bu kesintiyide 2011 yılının mart ayında kaldırdım ben dedim . siz 1 yıl içinde genel mahkemelerde bankaya istirdat davası açacaksınız dedim gayette açık sayın meslektaşım davanında yüzlarce örnegi var avukat hiç mi araştırmadı . eger ihtarname sonuçsuz kalırsa müvekkil 8000 tl maddi tazminat istiyor . Verdigim dava avansınıda istiyorum diyor. alabilirmiyiz verdiğiniz bilgilerden dolayı şimdiden çok teşekkürler.
Old 08-06-2012, 12:17   #5
av hasancelil

Alıntı:
Yazan Avrasya
Öncelikle ihtarname ile bilgi istemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yanlış tarafa dava yönelttiğini düşündüğünüz avukatın bu davayı açmakta haklı sebebi var mı araştırın derim. Yani müvekkiliniz ile SGK arasında bir husumet olmuşsa şikayet ettiğinizde konuyu inceleyecek makam SGK'ya karşı açmış olduğu davanın açılması talimatını müvekkiliniz tarafından verildiği kanaatine varabilir.

Görevsizlik üzerine görevli mahkemede yeni dava açmamasını ise açıklayamıyorum.

Tüm bunlara rağmen keşke anlaşarak çözmenin bir yolu olsa diyorum. İyi çalışmalar.
Çok sagolun ihtarnameyi çekecem bakalım ne olacak
Old 08-06-2012, 13:40   #6
Av.YBayrak

Sayın meslektaşım;
Müvekkilinize vekaleten dava açılmış ise ve dava dosyasına ulaşabilmiş iseniz vekalet ilişkisini kanıtlamış olur; içeriğinden de mesleki yanlışlık ve ihmal olup olmadığını görür ve var ise kanıtlamış olursunuz.
Bundan sonrası ödenen para ve uğranılan zararın faizi ile hesabı ve talep edilmesine gelir sıra. Karşı tarafa, geçmişi de kapsayacak şekilde mesleki sorumluluk sigortası yaptırarak paranın sigortaca karşılanmasını da önerebilirsiniz bir meslektaşa çıkış yolu göstermek yönünden.Sonuçta ödemek zorunda kalır, çünkü meslekten yasaklanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecektir. Fakat her halükarda karşınızdakinin sıkıntıda olan bir meslektaş olduğunu dikkate alarak hareket etmenizi ve uzlaşamadığınız takdirde mutlak surette önce belgelerininizin birer kopyası ile baro yönetimine yazacağınız dilekçe ile baro'yu bilgilendirerek ondan sonra yasal şikayet, dava ve takip yollarına baş vurunuz diye nacizane tekrar etmek isterim. Baro yönetimi de kendisini görüşmeye çağırarak gerekli uyarıyı yapacaktır...
Old 08-06-2012, 13:51   #7
Özgür Kınay

Benden size bir tavsiye: Bu tür durumlarda müvekkilinize ve diğer meslektaşımıza eşit ölçüde güvenin. Zira ne yaşandığını birebir bilmiyorsunuz.
Saygılar, kolay gelsin.
Old 08-06-2012, 14:57   #8
av hasancelil

Arkadaşlar müvekkil benim akrabam maaşından hacizi ben kaldırdım .Daha sonra askere gitme durumum vardı bir arkadaşın önerisiyle dosyayı istanbuldaki avukata ben yönlendirdim .Emekli sandığından aldığı maaşa 2004 banka tarafından haciz konuyor bende 2011 yılında bu haczi kaldırdım yapılan usulsuz kesindileri istiyoruz avukat arkadaş dava açsın dedim ama taraf olarak sgk yı göstermiş arkadaşlar banka olması gerekirdi . şuanda dosya sonuçsuz kaldı mahkemede bekliyor. 8 ay olmuş avukat arkadaş hiç ilgilenmemeiş akrabam olan müvekkilim de iki gözüde görmüyor eşi de kanse hastası inanın beni her aradığında üzülüyorum .avukat arkadaş zaten tlf bakmıyor .kusur kimde taktir size ait
Old 20-06-2012, 14:21   #9
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.YBayrak
Sayın meslektaşım;
Müvekkilinize vekaleten dava açılmış ise ve dava dosyasına ulaşabilmiş iseniz vekalet ilişkisini kanıtlamış olur; içeriğinden de mesleki yanlışlık ve ihmal olup olmadığını görür ve var ise kanıtlamış olursunuz.
Bundan sonrası ödenen para ve uğranılan zararın faizi ile hesabı ve talep edilmesine gelir sıra. Karşı tarafa, geçmişi de kapsayacak şekilde mesleki sorumluluk sigortası yaptırarak paranın sigortaca karşılanmasını da önerebilirsiniz bir meslektaşa çıkış yolu göstermek yönünden.Sonuçta ödemek zorunda kalır, çünkü meslekten yasaklanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecektir. Fakat her halükarda karşınızdakinin sıkıntıda olan bir meslektaş olduğunu dikkate alarak hareket etmenizi ve uzlaşamadığınız takdirde mutlak surette önce belgelerininizin birer kopyası ile baro yönetimine yazacağınız dilekçe ile baro'yu bilgilendirerek ondan sonra yasal şikayet, dava ve takip yollarına baş vurunuz diye nacizane tekrar etmek isterim. Baro yönetimi de kendisini görüşmeye çağırarak gerekli uyarıyı yapacaktır...

Sonuçta ödemek zorunda kalır, çünkü meslekten yasaklanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecektir. Cümlesinden hareketle Avukatlık Kanununun hangi maddesi gereğince meslekten yasaklanacak?Anlamış değilim.Yorum yaparken iyice araştırmadan yasal dayanağını belirtmeden lütfen hele de kendi aleyhimize sonuçlar belirtmeyin.

1)Meslekten yasaklanmadan kastınız meslekten atılma ise bu olmaz çünkü bu avukat arkadaşımız en fazla görevi kötüye kullanma yahut görevi ihmal ile(ki bu suç artık tek yasa maddesinde toplandı)yargılanır bu meslekten men sebebi değildir.

2)Meslekten yasaklanma dan kastınız işten çıkarma yahut işten yasaklanma ise bu da mümkün değil zira işten yasaklanma sebepleri kanunda sayılmıştır.

Haklarında meslekten çıkarma cezası verilen veya tutuklama müzekkeresi çıkarılan veya Devletin şahsiyetine karşı cürümlerden veya rüşvet, sahtecilik, hırsızlık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma ve yalan yere tanıklık cürümlerinden biri ile hakkında kamu davacı açılan ve 42nci madde uyarınca geçici olarak görevlendirilmiş olup, yapılan işlerin ücretini iş sahibinden aldığı halde aynı maddenin son fıkrası gereğince kabule değer bir sebep olmaksızın ilgili mercie ödememiş olan avukatların işten yasaklanmaları zorunludur.

Baronun takdir hakkının olduğu durumlar ise yine düzenlenmiştir.Madde 153 – Hakkında meslekten çıkarma cezasını gerektirebilecek mahiyette bir işten dolayı kovuşturma yapılmakta olan avukat disiplin kurulu kararı ile işten YASAKLANABİLİR.Somut olayımızda böyle bir durum yoktur.Saygılar.
Old 22-06-2012, 14:03   #10
Av.YBayrak

Sayın frugferruhzad,
Yazınızı şimdi okudum.
Yazımda özellikle yapıcı, iyi niyetli olmaya yönelik adımların sonuna kadar kullanılmasını ve buna rağmen mesleğin hassasiyetine uygun davranılmaması halinde yaptırımlarının olacağını açıkladım.
“Meslekten yasaklanma” şeklindeki beyanım, süreli veya süresiz olarak şeklinde belirtilmemesi nedeniyle eksik olmuştur.
“…kendi aleyhimize sonuçlar belirtmeyin” şeklindeki ifadenize gelince, Kanun ve Meslek Kuralları’nı ihlal eden bir durum olmadıkça aleyhimize sonuç söz konusu değildir.
Eğer ihlaller oluyor ise ve yaptırımsız kalabiliyor ise aleyhimize olan sonuç, mesleğin ihlali ve ihlalin yaptırımsız kalmasıdır. Böylelikle ihlallerin yolu açılmış olmakta, mesleki camia en önemli varlık dayanaklarından biri olan GÜVEN i kaybetmektedir. Her ne kadar 1. sınıf tacir sayılsak da, mesleğimizin para kazanma tarafı onursal değerinden sonra gelir ve böyle olmaya, böyle kalmaya devam etmelidir inancındayım.
Bu nedenle, öncelikle mesleğin gereklerine ve hassasiyetine uygun davranmayan meslektaşın kendisini gözden geçirmesi ve özenle hareket etmesi için yapıcı olma noktasındayım; öncelikle iş olarak gören ve yasal açıklardan yararlanılabilmesine yönelik anlayışlara da karşıyım. Bu tür yaklaşımlara engel olacak mesleki kuralların, ihlallere karşı mevcut yaptırımların yetersiz olduğu doğrudur. En önemli yaptırımın düzenlendiği TCK m.257/1 1-3 yıla kadar hapis cezası hükmünü taşımaktaydı; Ne yazık ki, 6086 S.K. ile 6 aydan 2 yıla kadar olarak indirilmiş. Aslında bütün kamu hizmeti ifa edenler için bu maddenin asgari 2 yıldan başlaması gerekir.
Av. K. nun hangi maddesi olduğunu belirtmek ile ilgili ifadenize gelince, avukata Avukatlık Kanunu’nu belirtmeyi uygun görmediğimden belirtmemiştim. TCK nun yanında 1136 S.K.un 5.ci ve 158.nci maddesini, bunlara ilaveten Meslek Kuralları’mızın 3. ve 4.m.lerini de devamla okumak, dikkatle ve üzerinde düşünerek hafızamıza kazımak gerek.
Ve yine, TBB Disiplin Kurulu Kararlarını ve yargı kararlarını da okumak gerek.
Kısmen benzer olduğu için TBB nin 2006/379 E, 2006/449 K ve 08.12.2006 T. Sayılı kararını, yine örnek olarak Y.4.C.D. Kararları’nın da incelenmesini öneririm.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi