Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çatı, Birden Fazla Blok, Husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2013, 10:56   #1
Av.Kadir ORUÇ

Varsayılan Çatı, Birden Fazla Blok, Husumet

Değerli Meslektaşlarım,

Kat Mülkiyeti Yasasının son hali dikkate alınarak;
Tek bir parsel üzerinde 4 bloktan oluşan 40 daireli sitede bloklar birbirine bitişik değil.
Tapuda tüm sitenin tek bir yönetim planı mevcut.
Kat maliklerinin arsa payları bloklara göre değil, tüm parsel üzerinden (1/40) belirlenmiş.
A bloğun iki merdiven girişi ve üzerinde arada duvar bulunan bağımsız iki ayrı çatısı var.
A bloktaki çatılardan birinin hasarlı olması nedeniyle hemen alttaki daire maliki zarar ziyanını;
a) Bu çatının hemen altındaki (A Blokun yarısı) kat maliklerinden (çatı altındaki sayıya göre
hisseleri oranında mı, örneğin 1/5) mi talep edecek?
b) Tüm A Blok maliklerinden mi (bloktaki malik sayısına göre hisseleri oranında mı,örneğin 1/10)
talep edecek?
c) Yoksa tek bir yönetim planı olması ve bloklarda ayrı yönetimler oluşturulmaması nedeniyle
husumet arsa payları oranında tüm site maliklerine mi (örneğin 40 kişiye) yöneltilecek?

Bu konuda deneyimi olan meslektaşların düşüncelerini ve varsa konuya ilişkin Yargıtay içtihatları paylaşmalarını rica ederim. Şimdiden teşekkürler.
Old 22-08-2013, 23:00   #2
hayali

Varsayılan 5711 sk.72/1

k.m.k. nu 5711 s.k.eklenen 72/1. göre olayı çözülmesi yani o çatı sorunu hangi bloku ilgilendiriyorsa onun malikleri tarafından ortak giderleri karşılanması gerekir.Yükümlülük için öncelikle yönetim planında ne yzıldığına bakılması gereklidir ki genellikle arsa payı olacak.analatımınızdan A blok üstünde iki çatı olduğu sonucu çıksada kanatimce A bloktaki tüm kat malikleri bu soruna öncelikle yönetim planındaki hükme göre yükümlülük doğacaktır.Eğer yönetim planında bir hüküm yoksa o zaman Abloktaki tüm malikler eşit olarak katılacaklar dır kanısındayım.kolay gelsin
Old 25-08-2013, 00:16   #3
ilteris009

Varsayılan Yargıtay hgk kararı

Yargıtay kat mülkiyeti kanunu yanlış hatırlamıyorsam 24. Maddesindeki husumet ehliyetini dar yorumlamakta maddede sayılanlar dışında yönetimin husumet ehliyetinin bulunmadığı nı davanın tüm maliklere yönelik açılması gerektiğini içtihat etmiştir. Bu hususla ilgili HG kararlarına incelemenizde fayda var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi