Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocuğun soyadını değiştirmek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2012, 11:24   #1
allegria

Varsayılan Çocuğun soyadını değiştirmek

Öncelikle şimdiden cevap verecek meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Şuan sürmekte olan bir velayet davam mevcut.Sözkonusu çocuk boşanmadan sonra doğmuş ve biz bu nedenle velayetin anneye verilmesi için dava açtık.Karşı tarafın buna bir itirazı yok bu nedenle iki taraf sulh sözleşmesi imzalayacak ve mahkemeye sunacağız.Davayı böylece sonuçlandıracağımızı umuyorum.

Benim sormak istediğim husus ise şu;müşterek çocuğun soyadı babasının soyadı.Ama anne,yani müvekkilim olan bayan çocuğun soyadını değiştirilip kendi soyadının yapılmasını istiyor.Çünkü çocuk için çifte vatandaşlık başvurusunda bulunacakmış ve bu konuda sorun olacağını düşünüyor.
Biz bunun için nüfus tashihi davası mı açacağız?Araştırdığım kadarıyla anne dahi çocuğun soyadının değişmesi için dava açamaz gibi bir sonuç elde ettim.
Sizce bu konuda ne yapabilirim?
Old 16-01-2012, 13:53   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan allegria
Öncelikle şimdiden cevap verecek meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Şuan sürmekte olan bir velayet davam mevcut.Sözkonusu çocuk boşanmadan sonra doğmuş ve biz bu nedenle velayetin anneye verilmesi için dava açtık.Karşı tarafın buna bir itirazı yok bu nedenle iki taraf sulh sözleşmesi imzalayacak ve mahkemeye sunacağız.Davayı böylece sonuçlandıracağımızı umuyorum.

Benim sormak istediğim husus ise şu;müşterek çocuğun soyadı babasının soyadı.Ama anne,yani müvekkilim olan bayan çocuğun soyadını değiştirilip kendi soyadının yapılmasını istiyor.Çünkü çocuk için çifte vatandaşlık başvurusunda bulunacakmış ve bu konuda sorun olacağını düşünüyor.
Biz bunun için nüfus tashihi davası mı açacağız?Araştırdığım kadarıyla anne dahi çocuğun soyadının değişmesi için dava açamaz gibi bir sonuç elde ettim.
Sizce bu konuda ne yapabilirim?

Aşağıdaki linkte sözü edilen Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete'de yayınlanıp, yürürlüğe girinceye kadar yapabileceğiniz bir şey yok.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=68678
Old 17-01-2012, 10:46   #3
av.yağmur deniz

siz davayı açın ilk celseye kadar AY mahkemesi kararı yayınlanır ve yürürlüğe girer.derdest davalara da uygulanır.
Old 17-01-2012, 12:33   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
siz davayı açın ilk celseye kadar AY mahkemesi kararı yayınlanır ve yürürlüğe girer.derdest davalara da uygulanır.

Anayasa Mahkemesi kararın yürürlük tarihi olarak "1 yıl sonrayı" gösterirse ve "her dava açıldığı koşullara göre ele alınrsa"???
Old 17-01-2012, 14:55   #5
De jure

İş bu davada.., velayeti anneye verilen çocuğun soyadının tashihini talep edeceğiz.
Peki davacı taraf velayetini alan kişi ise karşı taraf hasım olarak Davalı Baba ve İl Nüfus Müd. mü?
Old 18-01-2012, 12:44   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan De jure
İş bu davada.., velayeti anneye verilen çocuğun soyadının tashihini talep edeceğiz.
Peki davacı taraf velayetini alan kişi ise karşı taraf hasım olarak Davalı Baba ve İl Nüfus Müd. mü?

Bence de baba ve nüfus Müdürlüğü olmalıdır.
Old 18-02-2012, 14:34   #7
_serap_

Bildiğiniz üzere 14.02.2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Benim de bu konuyla ilgili bir dava açma düşüncem var. Fakat benim müvekkilim anne ikinci evliliğini yapmıştır. Çocuk okulda ve sosyal yaşantısında annesi ile farklı soyismini taşıması sebebiyle zorluklar yaşamaktadır. Bu durumda annenin kullandığı evlilik soyadını çocuğa vermek mümkün müdür?
Old 19-02-2012, 15:59   #8
RuzgarEzel

Alıntı:

Bildiğiniz üzere 14.02.2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi kararı Resmi
Gazete'de yayınlanmıştır. Benim de bu konuyla ilgili bir dava açma düşüncem var.
Fakat benim müvekkilim anne ikinci evliliğini yapmıştır. Çocuk okulda ve sosyal
yaşantısında annesi ile farklı soyismini taşıması sebebiyle zorluklar
yaşamaktadır. Bu durumda annenin kullandığı evlilik soyadını çocuğa vermek
mümkün müdür?

müvekkiliniz 2. eşinden de boşanırsa çocuğun soyadı yine mi değişecek , bence ya babanın soyadı yada annenin kızlık soyadı olmalı
Old 20-02-2012, 11:00   #9
alphukuk

Alıntı:
Yazan RuzgarEzel
müvekkiliniz 2. eşinden de boşanırsa çocuğun soyadı yine mi değişecek , bence ya babanın soyadı yada annenin kızlık soyadı olmalı
Nüfus hizmetleri kanunu 36/1-b '' Aynı konuya ilişkin olarak nüfus kaydının düzeltilmesi davası ancak bir kere açılabilir......
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi