Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Davsında Müvekkili Beraat Eden Avukatın Yine De Süre Tutum Dilekçesi Vermesi Faydalı Olur Mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2020, 11:35   #1
AHMET01

Varsayılan Ceza Davsında Müvekkili Beraat Eden Avukatın Yine De Süre Tutum Dilekçesi Vermesi Faydalı Olur Mu?

Meslektaşlarım böyle bir soruyu sormam belki tuhaf gelebilir. Müvekkil zaten beraat etmiş, süre tutum dilekçesine ne gerek var denebilir. Böyle bir soruyu sormamın nedeni: Diyelim ki müvekkilimiz beraat etti. Ara karar duruşmasında Mahkeme şifahi olarak sadece beraat eden ve ceza alanları belirtti. Ara kararı daha sonra tekâmül edeceklerini ifade ettiler. Kırk, elli kişinin yargılandığı FETÖ davalarında bu durum yaşanabiliyor. Biz de müvekkilimiz nasıl olsa beraat etti diyerek süre tutum dilekçesi vermedik. Yedi, sekiz gün sonra arar karar ve akabinde gerekçeli karar yazıldığında beraat kararı verilmesine rağmen Sayın Mahkeme tarafından vekâlet ücretine hükmedilmediği, tasvip ve kabul etmediğimiz birçok gerekçelere de yer verildiği görülmüş olabilir. Bu durum da tabi ki karara itiraz edecek savcının elini güçlendirecektir. Sayın Savcının Gerekçeli Karara karşı yapmış oldukları itirazlarına karşı şüphesiz savunmamızı ve itirazlarımızı yapmış olacağız. Buna bir engel yok. Fakat vekâlet ücretini süre tutum dilekçesi vermediğimiz için talep edemeyeceğimizi düşünüyorum. Merak ettiğim husus uygulamada müvekkilin beraat etmesi durumunda Sayın Mahkemenin Gerekçeli Kararında yer verdikleri veya yer vermedikleri ve bizim tasvip ve kabul etmeyeceğimiz gerekçeler yer almakta ise bunlara karşı itiraz hakkımızı kullanma adına önceden Süre Tutum Dilekçesini vermemiş olmamız bir dezavantaj oluşturur mu veya vermiş olmamızın bu kapsamda daha mı uygun olur? Görüşlerinizi almak isterim. Şimdiden değerli katkılarınız için teşekkürler.
Old 11-10-2020, 13:03   #3
AHMET01

Matrix Meslektaşım Teşekkürler;

Aleyhe Bozma yasağını biliyorum. Karşı taraf itiraz etmediyse sadece bizim itirazımız müvekkilimize daha ağır bir yükümlülük veya ceza getiremez. Ara kararlar ve gerekçeli kararlar malum olduğu üzere sonradan yazılabiliyor. Ne olur ne olmaz müvekkili beraat ettiği halde süre tutum dilekçesi vermeyi bir prensip haline getiren meslektaşımız var mı? dolayısıyla bundan sonra ben de bu şekilde bir uygulama içerisine gireyim mi? bu durumu sizlerle istişare etmek istedim. Tekrar teşekkürler.
Old 11-10-2020, 14:57   #4
Av. Hatun Olguner

Merhabalar...

Beraat eden sanık müdafi için vekalet ucreti takdiri çoğu kez unutuluyor...bu nedenle süre tutum verip gerekçeli kararda vekalet ucreti unutulmussa kararı istinaf etmek gerekiyor....vekâlet ücreti takdir edilmişse istinaf talebinden vazgeçmek mümkün...
Old 11-10-2020, 23:11   #5
AHMET01

Sayın Av. Hatun OLGUNER Meslektaşım,

Katkılarınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Old 12-10-2020, 11:35   #6
Matrix

İstinaf süre tutum vermekte kuşkusuz fayda var !Kolay gelsin.
Old 13-10-2020, 22:55   #7
AHMET01

Sayın Meslektaşım Matrix

Katkılarınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi