Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Denetimli serbestlik / hagb tedbirlerine itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2011, 17:21   #1
captivitas

Acil Denetimli serbestlik / hagb tedbirlerine itiraz

merhabalar sevgili meslektaşlarım,
öncelikle ilk sorum, denetimli serbestlik tedbiri ile ilgili. müvekkilim kalabalık bir parkta(mesire yeri) arkadaşı ile beraber otururken polisler gelip çevreyi arayarak uyuşturucu madde buluyorlar ve müvekkilim il arkadaşına uyuşturucu madde bulundurma suçu isnat ediliyor. mahkeme dosyasında delil olarak sadece yakalama işlemini yapan polis memurlarının tanık beyanları ve ekspertiz raporu var. girdiğimiz ilk duruşmada müvekkilimin ifadesi alındıktan hemen sonra, yazılı savunmalarımız incelenmeden,tanık taleplerimiz cevaplanmadan karar verildi ve aynı durumdaki iki sanıktan diğeri için beraat verilirken müvekkilim için denetimlik serbestlik tedbirine hükmedildi. şimdi bu noktada bu kararı temyiz ettiğimde yargıtay tarafından bozulacağına neredeyse eminim. ancak denetimli serbestlik tedbirine karşı ağır ceza mahkemesine itiraz edileceğini biliyorum ve zaten tereddütlerim de bu noktada başlıyor, çünkü üst mahkeme itirazlarında pek sonuç alamadığımız malumunuz. sormak istediğim soru, denetimli serbestlik tedbirine karşı üst mahkemeye yapılan itirazlarda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında olduğu gibi yalnızca şekli bir inceleme mi yapılıyor, üst mahkeme esasa yönelik bir inceleme de yapabilir mi? ayrıca konu ile ilgili yargıtay kararı varsa sunabileceğiniz çok sevinirim.
ikinci bir sorum/sorunum da şu noktada; hükmün açıklanmasına geri bırakılması ve eğer denetimli serbestlik de aynı şekilde ise, bu yollar için yapılan şekli inceleme, bir anlamda itiraz yolunu kapatma anlamına gelmiyor mu? denetimli serbestlik belki bir çok olay için iyi bir sonuç ama yukarıda anlattığım olay için iyi bir sonuç değil ve ben burada hakimin kanaati karşısında bu karara karşı yalnızca şekli bir inceleme isteyebiliyorum.kesinlikle beraat olması gerektiğini düşündüğüm bir olayda şekli koşullar varsa, yapabileceğimiz hiçbir şey kalmadığını ve hatta bazı durumlar için bu itirazımızın da müvekkilimiz için olumsuz sonuç yaratbileceğini düşünüyorum. ben bu tedbirlere itiraz konusunda bir avukat olarak elimin kolumun bağlandığını hissediyorum ve sizlerin de görüşlerini almak istiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi