Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayrı iki dosyadan gayrimenkul satışı mümkün müdür?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2007, 13:07   #1
SINIRSIZ

Varsayılan Ayrı iki dosyadan gayrimenkul satışı mümkün müdür?

Merhabalar, müvekkilimin ipotek alacaklısı olduğu bir gayrimenkul var. bizden önce de işbankasının ipotek alacağı var ve iş bankası gayrimenkulun paraya çevrilmesi yolu ile takibe geçmişti. bizde payımıza düşeni almak üzere o dosyayı takip ediyorduk. tam satış günü banka satışı düşürdü.
bunun üzerine bende kendi ipoteğimize dayanarak, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibine geçtim.belediyeden tapudan cevaplar geldi. şimdi bilirkişi değer tespiti yapacak ve dosyaya satış günü verilecek
fakat bu arada iş bankası da parasını alamadığı için heralde satışı yenilemiş ve yeni bir satış günü almış. ipotek alacaklısı olduğumuz için, yeni satış günü bize de tebliğ edildi.şimdi ben satış işlemlerine devam edip kendi dosyamdan ayrı bir satış günü alabilir miyim? yoksa önce diğer dosyadan satış günü alınmış olduğu için onu mu mu beklemeliyim? onu beklememin uygun olmayacağını düşünüyorum.. çünkü yine zaman kaybetmiş olacağım. yeni bir satış günü de aynı yerin iki kez satış günü olması gibi garip bir sonuç doğuracak.. ne yapmalıyım, bilemiyorum.. değerli fikirlerinizle yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Şimdiden teşekkürler..
Old 02-08-2007, 13:56   #2
SPARTACUS

İİK
Madde 125 -
..................
...............
Taşınmaz rehinle temin edilmiş muaccel borçlar, müşteriye devredilmeyip satış bedelinden tercihen ödenir.
.....................
-- Yani Bankanın takibindeki satışından sizde alacağınızı alırsınız
Old 02-08-2007, 14:01   #3
SINIRSIZ

Alacağım konusunda bir tereddütüm yok zaten.. fakat satış günü tekrar satışı düşürebilirler ve ben o dosyada taraf olmadığım için satışa devam edemem. bu yüzden kendi icra dosyam da ben de ayrı bir satış günü alabilir miyim? sorum tam olarak bu.. tam okuyamamışsınız ya da ben tam anlatamamışım belki de.. teşekkür ediyorum..
Old 02-08-2007, 15:02   #4
av.gzm

Sayın Sınırsız ;
İİK'nın Hacze İştirak ile ilgili hükümlerini araştırmanızı tavsiye ediyorum..
Saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi