Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbir nafakası yargıtay kararı arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-12-2007, 08:55   #1
av. pınar can

Mutlu tedbir nafakası yargıtay kararı arıyorum

merhabalar..
ben yargıtay 2. hukuk dairesinin 18.06.1997 tarih 1997/5716 E. ve 1997/7133 K. sayılı kararını arıyorum.. yardımcı olursanız sevinirim. herkese iyi çalışmalar..
Old 18-12-2007, 11:25   #2
Av.Nilay TOPRAK

Tarihler ve esaslar tutmamakla birlikte umarım faydalı olur.
T.C. YARGITAY
2.Hukuk Dairesi
Esas: 1997/5827
Karar: 1997/7226
Karar Tarihi: 20.06.1997
ÖZET: Gerek temyiz gerekse karar düzeltmelerde üst sınır aylık nafaka miktarıyla belirlenmelidir.Somut olayda aylık nafakaya yapılan ekleme 10.000.000. TL’nı aşmadığından Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/2 maddesi gereğince temyiz edilebilme sınırı altında kalan nafaka takdirine ilişkin karar kesindir.

(1086 S. K. m. 4, 427)
Dava: Taraflar aras
ındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
Karar: Nafaka veya nafakanın artırılması davaları kanundan doğan bir alacağın tesbiti ve tahsili davası niteliğindedir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 4.maddesi hükmü tümü hesap ve takdir edilebilen muaccel alacağa ilişkin olduğundan, nafaka davalarında nafakanın muayyen bir zaman dilimi için belirlenmesi bu davalara kısmi dava niteliği vermez.
Taraflar arasında görülüp sonuçlandırılan dava sonucunda davacının aylık 3.000.000.TL olan tedbir nafakasının aylık 10.000.000.TL
’na çıkarılmasına böylece 7.000.000.TL artırılmasına karar verilmiş, karar nafaka borçlusu davalı koca tarafından temyiz edilmiştir.
Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 23.06.1996 gün 4146 sayılı yasa ile değişik 427/2 maddesi ile taşınır mal ve alacak davalarında temyiz sınırı 10.000.000.TL
’na çıkarılmıştır. Belirtilen konularda değer itibariyle 10.000.000. TL’nın altında kalan kararlar kesindir.
Hüküm altına alınan nafakanın aylık veya yıllık tutarının dikkate alınması gerektiği yönünde yasalarımızda açık bir hüküm bulunmamaktadır.
Davalarda hükümde gösterilen miktarı kanunda açıkça gösterilen istisnalar dışında dikkate alınmak zorunludur.
Harca esas değer ile avukatlık parasının belirlenmesine ilişkin kurallar aynı konuya ait olmayıp, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunundaki konu ile ilgili ana kuralın istisnası niteliğinde olduğundan, kesinlik ve karar düzeltme sınırları için uygulanamaz. Bu kuralları kıyas yolu ile uygulamakta bazı sınırlı hükümlere kesin veya karar düzeltme istemi dışında tutan kuralların konulma amacı ile bağdaşmaz.
Hukuk Genel Kurulu 14/05/1997 gün 32 - 422 sayılı kararında da açıklanan gerekçelerle karar düzeltmede bağlanan aylık nafaka miktarının gözetileceğini açıklamıştır. Benimsenen bu ilkeler doğrultusunda gerek temyiz gerekse karar düzeltmelerde üst sınır aylık nafaka miktarıyla belirlenmelidir.
Somut olayda aylık nafakaya yapılan ekleme 10.000.000. TL
’nı aşmadığından Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/2 maddesi gereğince temyiz edilebilme sınırı altında kalan nafaka takdirine ilişkin karar kesindir.
Sonuç: Açıklanan nedenlerle miktarı itibariyle kesin olan hükme yöneltilen temyiz dilekçesinin REDDİNE oybirliği ile karar verildi. 20.06.1997 (¤¤)
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 23-12-2007, 18:46   #3
av. pınar can

teşekkür ederim karar için fakat benim aradığım evlilik birliği devam ederken davalının evin anahtarlarını değiştirmesi sonucu davacının açtığı tedbir nafakası davasında davacının ayrı yaşamada haklı olduğunu içeren yargıtay kararıydı. bu şekilde olursa işime daha çok yarayacak şimdiden teşekkürler..
Old 23-12-2007, 19:00   #4
Av.Ergün Vardar

[quote=av. pınar can]davalının evin anahtarlarını değiştirmesi sonucu davacının açtığı tedbir nafakası davasında davacının ayrı yaşamada haklı olduğunu içeren yargıtay kararıydı. quote]
Her yargıtay kararı olayla birebir örtüşmeyebilir.Siz evin anahtarlarını değiştiren ve böylelikle davacının eve girmesini engelleyen davacının evlilik birliği devam ederken nafaka istemekte haklı olduğunu destekleyen Yargıtay kararı arıyorsunuz.Davalı, evin anahtarını değiştirmenin yanında başka yolla da davacı eşinin evden uzaklaşmasını sağlamış olabilir.Bu sebeple size yol gösterecek Yargıtay kararı evlilik birliğinin devanı esnasında ayrı yaşamak zorunda kalan eşin boşanma davası açılmadan nafaka talebiyle ilgili olmalıdır."Anahtar değiştirmenin üzerinde fazla durmanıza gerek yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi