Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Mahkemeden lise öğrencisine ilginç ceza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2007, 23:04   #1
Y£LİZ

Varsayılan Mahkemeden lise öğrencisine ilginç ceza

Üzerinde uyuşturucu bulunan öğrenciye günde 100 soru çözme cezası verildi. Öğrenci soruları çözmezse hapse girecek.
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde, üzerinde uyuşturucu madde bulunan lise öğrencisine, ''günde 100 soru çözme'' cezası verildi.

Şarköy Lisesindeki aramalar sırasında 11. sınıf öğrencisi U.Y'nin (17)
üzerinde içilmeye hazır vaziyette 1,25 gram Hint Keneviri bulundu.

Sevk edildiği Şarköy Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı Tamer Soysal tarafından ifadesi alınan U.Y'ye mahkemece savcının da talebi doğrultusunda üniversiteye
hazırlık amacıyla ''günde 100 soru çözme'' cezası verildi.

Okul idaresi, U.Y'nin bu cezaya uymasını sağlayacağı belirtildi.
U.Y, günde 100 soruyu çözmediği takdirde, ''adli kontrole uymamak''tan
tutuklanarak cezaevine konulacak.

http://www.f5haber.com/haber.aspx?id=71640&cat_id=11
Old 11-01-2007, 12:07   #3
av.sgenc

güzel ve yerinde bir uygulama. Ama önemli olan bu cezayı vermek değil, bunun uygulanmasını gerçekten sağlamak.
Old 11-01-2007, 13:49   #4
ibreti

Bir başkasına da günde 100 soru hazırlama, diğer birine de hükümlünün çözdüğü cevapları denetleme cezası verilmediği sürece epey maliyetli bir infaz sistemi çıkar ortaya
Kısa vadede eski sistem daha az maliyetli gibi görünüyor
Old 11-01-2007, 19:08   #5
Opioid

ne güzel işte çocuğa. 1 günde 100 soru çözmek,hint kenevirinden daha iyi kafa yapar

kim denetleyecekmiş çocuğu,ne sorusu bunlar,çocuğa birşey katacak mı yada eğitimden iyice soğuyacak mı?
aslında belli de olmaz belki adam olur.göreceğiz.. nasılsa flash tv yıllar sonra onu bulur ve arşivdeki görüntülerle karşılaştırır ve bizler de o an sky turkteki haberi izlediğimizden,haberi kaçırmış oluruz
ama gereksiz dostlar ne güne duruyor? elbet bir vatan evladı o haberi izleyip bizlere anlatacaktır.
Old 12-01-2007, 00:49   #6
Av.Fatih Uyanık

Bence uygulama doğru ama yetersiz 100 soru çözmesi derslerine faydalı olabilir ama uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili bi önlem alınması gerekli bence.Dersleri çok iyi bile olsa uyuşturucu kulanmaya devam edebilir
Old 12-01-2007, 09:32   #8
av.m.a.g

güzel ancak yaptırım gücü yok, kişi uyuşturucu kulanmaya da devam eder sorularıda çok iyi çözer hakim bundan emin olsun
Old 12-01-2007, 21:04   #9
adaleti okuyorum!

pek mantıklı bir yaptırım değil. kişiye güvenlik tedbirlerinin uygulanması yerinde oludu. yok bu da bir güvenlik tedbiri diyeniniz olursa ben bunu sacma buluyorum çünkü soru çözer ve uyuşturucu kullanmaya devam ederim. ayrıca böyle bir cezannın verilmesi toplumda özellikle gençlerde bir korku olusturmayacağı kanısındayım. ayrıca böyle bir yaptırımla kişi topluma kazandırılmamış aksine toplumdan uzaklaştırılmış olduğu inancındayım. saygılarımla..
Old 13-01-2007, 01:21   #10
Armağan Konyalı

Bu ceza hangi maddeye göre verilmiştir ? Bilen var mı ?
Old 13-01-2007, 15:03   #11
allegria

Öğrenciye faydası olabilecekse güzel bir uygulama olabilir diye düşünüyorum.Öğrenci acaba gerçekten anlayarak çözecek mi yoksa soru çözmüş olmak için mi o 100soruyu doldurmak için mi?Başına bir de polis oturtmaları lazım bu durumda ama soruları başkasına çözdürmediğinden emin olmak için
Old 18-01-2007, 18:06   #12
brkmnks

bizim egitim sistemimiz bi seyler ogretmekten cok soru cozdurmeye dayali oldugu icin aslinda daha once kinadigim icin yanlis yaptim galiba..
ama genel olarak elestirmek gerekirse:

bu kadar sacma bi sey olabilir mi bi insana gunde yuz soru cozmek herhangi bi sey kazandirir mi? bu uygulamaya guzel diyen ve hukukcu olan insanlara sasiriyorum..

bu cezadaki islah edicilik nerde? egitici yaptirim nerde? bu sorularin cevabi yok arkadaslar..
Old 23-01-2007, 13:35   #14
asa

Tüm yazıları okudum ancak genel olarak neden olumsuz yazılar yazıldığını anlayamadım.Bence bu tür cezaların verilmesi çok yerinde olabilir.Cezaların failin kişiliğine uydurulması da bu değil mi zaten!!Geçenlerde bir gence dünya klasiklerini okuma cezası verildi,3 yıl boyunca..Son derece caydırıcı olabileceğini düşünüyorum.Ancak bu cezaların uygulanmasını sağlamak gerekiyor.Verilen ceza failin kişiliğine uygunsa yani onu bir daha o fiili işlememeye yönlendirebiliyorsa çok yerinde bir karar..Geçenlerde bir başka ülkede,zengin birisine sokakları temizleme cezası verildi..Bu kişiye para cezası vermek hiçbir şey ifade etmezdi ancak böyle bir cezayla en caydırıcı ceza verilmiş oldu..Ancak bizim hukuk sistemimizde hangi hukuksal dayanakla bu tür cezaların verildiğini bilmiyorum..Ama gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla bu tür cezaların olmasının ıslah araçlarının etkisini artıracağına inanıyorum..Ülkemizde, kalacak yeri olmadığı için suç işleyip hapse girenlerin varlığını bilince ya da zengin birisi için para cezasının hiç bir anlam ifade etmeyeceğini düşününce mutlaka sistemimizde, hakime bu alanda geniş takdir yaykisi tanıyan düzenlemeler yapılmalıdır,diye düşünüyorum...
Old 24-01-2007, 00:31   #15
john_marshall

Böyle cezaların verilmesi yargının otoritesine zarar verebilir.Ayrıca denetleme de hem zor,komik ve zaman kaybı...
Old 09-02-2008, 23:46   #16
adaleti okuyorum!

bu yaptırım neden faydalı olsun ki. ceza hukukunda genel bir ilke dir bu:kişi cezalandırılmalı ve bu ceza sebebiyle korkutulmalı bir daha işlemesine mani olunmalı(cezası verilerek). ayrıca diğet kesimin de bu gibi eylemlerde bulunmaması için cezanın caydırıcı olması gerekir
Old 11-02-2008, 16:12   #17
wellan

Varsayılan denetim sisteminin olmaması...

denetim sistemi olmayınca verilen cezanın hiçbir önemi yoktur ki yani çocuğun 100 soru çözdüğünü kim denetleyecek,ve ayrıca çözmüş olduğu sorular uyuşturucu bağımlılığının önüne geçebilecek mi yani çocuk dizginlenebilecek mi..Bana göre para cezası yada hapis cezası verilmesi gerekirdi diye düşünüyorum..saygılarımla..
Old 11-02-2008, 19:05   #18
bilenkişi

Bu bir genci uçurumum kenarından kurtarmak için akınmış bir önlem.Hem onu meşgul ediyor,hem üniversiteye hazirlıyor çok yerinde bir uygulama hakimi kutluyorum
Old 12-02-2008, 08:07   #19
saffet

bir lise talebesinin cebinde cidden kullanıma hazır vaziyette uyuştucu madde bulunuyorsa,bu öğrencinin okul ve dersler ile alakalı olma ihtimali bana çok düşük geliyor.sanırım hakimin bu cezayı verirkenki saikide bu yönde olduğundan bir nebze da olsa öğrenciyi derslerle alakalı kılmak.başka ne tür bir yaptırım uygulanabilirki?
Old 12-02-2008, 19:51   #20
bilenkişi

Gençler ilgi çekmek için tuhaf şeyler yaparlar.Genç bu maddeyi hiç kullanmamış da olabilir sanki arkadaşlarına gösteriş için taşıyor gibi.Bir gramlık maddeyi rahatlıkla saklayabileceği halde yakalanması dikkat çekiyor. Para cezası verilse ailesi ödeyecek,hapis cezasıeğitimini aksatıp başka eğitimleri kolaylaştıracak.Hakimin kararı çok yerinde.Soru çözümlerini öğretmenleri denetler.
Old 13-02-2008, 14:39   #21
er_han49

aslında bende kararı yerinde bulanlar arasındayım. ceza uygulaması bireyin ıslahını ön planda tutan bir rejimle idare edilmeli, kişi işlediği suçun cezasını sadece hapis veya parayla ödememeli. adalet sistemimiz öyle katı işliyor ki hakim ve savcılarımız karşılarına gelen vatandaşları suç makinası olarak nitelendirme durumuna gelmişler. uyuşturucu kullanan öğrencilerin ıslahı para cezasıyla sağlanmaz çünkü o para için dökülen alınteri onlara ait değil o yüzden onlar için etkili bir yaptırım değil... öğrenciye ders çalışma zorunluluğu gayet iyi bir ceza (hele bu öğrenci dersi sevmeyen biri ise)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi