Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Site güvenliği ve Üye Bilgilerinin Korunması hakkında

Yanıt
Old 17-10-2009, 18:00   #1
ayyildiz

Varsayılan Site güvenliği ve Üye Bilgilerinin Korunması hakkında

Muhakkak daha öncede sorulmuştur belkide forumda vardır ben fark etmemişimdir. ( eğer öyleyse kusura bakmayın )Site güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? Sonuç olarak T.C kimlik no. muz adımız soyadımız genel bilgilerimizi sizlere veriyoruz. Her hangi bir sorun yaşandı mı hiç hackleme girişimi ya da benzeri ?
Şimdiden teşekkürler.
Saygılar ..
Old 17-10-2009, 18:19   #2
Admin

Sayın ayyildiz,

Her banka soyulmamak için gerekli tedbirleri alır, ancak hiçbir banka soyulmama garantisi veremez. İnternet siteleri için de aynı şey geçerli.

THS'de bugüne kadar ciddi bir güvenlik problemiyle karşı karşıya kalmadık ancak bu sitemizde hiçbir zaman güvenlik sorunu olmaz demek değil, her sitenin başına gelebilecek bir güvenlik problemi birgün THS'nin de başına gelebilir. Neticede FBI ve CIA gibi güvenlik kuruluşlarının sitelerinde dahi güvenlik sorunları yaşandığı olmuştur.

Öte yandan sitenin güvenliği konusu daha ziyade site yönetiminin sorunudur, site üyelerimizin endişelenmek için önemli bir nedeni olmadığını düşünüyorum. THS'de paylaştığınız en gizli bilgiler isim/soyadınız ve TC kimlik numaranızdır ki, bu bilgilerin başka kişilerin eline geçmesi de kişisel güvenlik açısından hiçbir tehdit oluşturmaz. Neticede isminiz ve soyadınızı binlerce insan biliyor, telefon rehberlerinde, mağaza müşteri listelerinde vs. kayıtlısınız ve 15 saniye önce tanıştığınız herkese de el sıkışırken söylüyorsunuz. TC kimlik numaranız ise tek başına hiçbir kişisel tehdit oluşturmuyor. Eğer vergi mükellefiyseniz TC Kimlik numarasını 2007'den beri vergi numarası olarak kullanılıyorsunuz, faturalarınızın üzerinde yazıyor, çoğu vergi mükellefinin kartvizitinde dahi var. Avukatsanız TC Kimlik numaranız vekaletnamelerde yer alıyor vs. Sadece TC Kimlik numaranızı bilen bir kişinin size zarar verebileceği bir yolu ben bilmiyorum, bugüne kadar da böyle bir kişisel zarar duymuş değilim. Eğer TC kimlik numarasının bilinmesi suretiyle bir kişiye kişisel bir zarar verilebilseydi, bütün vergi mükelleflerinin ve avukatların hedef olması gerekirdi.

Bu nedenlerle güvenlik endişenize saygı duyuyorum ancak bu endişeyi duymanız gereken site THS değil. Kişisel bilgilerinizi paylaştığınız için asıl endişelenmeniz gereken siteler kredi kartı numaralarınızı verdiğiniz, anne kızlık soyadınızı paylaştığınız, cep telefonu numaralarınızı verdiğiniz başka sitelerdir.

Ve yine internette (ve THS'de de) kişisel güvenliğiniz için endişelenmeniz gereken konu da, isminiz ya da TC kimlik numaranızı vermiş olmanız değil, kendi yazdığınız ve özel konuları paylaştığınız kendi forum mesajlarınızdır. Her zaman belirttiğim gibi, herkes bir internet forumunda ne yazdığına azami dikkat etmek zorundadır, çünkü yazdığınız her bilgi, her harf GÖNDER tuşuna bastığınız andan itibaren adeta "kamuya mal" olur, yıldırım hızıyla tüm dünyaya dağılır, çoğu kez bir daha internetten yok edilemez ve yıllar sonra dahi karşınıza çıkar. O nedenle gerek THS'de gerekse internetteki HER SİTEDE kişisel güvenliğiniz açısınından en çok dikkat etmeniz gereken nokta o sitede "dünya ile ne paylaştığınızdır".

Mesajınızı izninizle diğer üyelerimizin de bilgilenmesi için "herkese açık" bir alana taşıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi