Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Meslektaş Soruları alanındaki tartışmalar ve soru soranlara düşen sorumluluklar

Yanıt
Old 13-10-2007, 10:45   #1
halit pamuk

İtiraf ediyorum: Meslektaşların sorunları forumunda sorun sahibi sorusunu sorup gitmesi hiç hoşuma gitmiyor. Cevap yeterli olduysa; cevaplarınız yeterli oldu, teşekkür ederim diyebilir. Yada hiç teşekkür etmeden sadece "ben de öyle düşünüyordum" demesi bile yeterlidir. Ama hiç tepki vermemesi insanı merakta bırakıyor.

Eğer cevap yeterli olamamışsa, ya da o konuda tartışma varsa; tartışmayı yönlendirmesi gerekir. Çünkü uygulamaya yön veren bir çok hukukçu var, burada. İdare de müşavir, idareci, müfettiş var. Yargıtay tetkik hakimleri, üyeleri de okuyor burada tartışmaları.

Yüzlerce hakim, binlerce avukat takip ediyor.Duruşmalarda THS'de bu konuda tartışma yapılmıştı, diye hakimlere beyanlarda bulunuluyor. Bazı hakimler karar vermeden önce THS 'den cevap arıyor.

Onlarca öğretim üyesi pratik çalışmalarını buradan ilham alarak hazırlıyor.Uygulamayı buradan takip ediyor.

Benim çoğu arkadaşım üye değil. Ancak bir sorunla karşılaşınca bu konuda tartışma yapılmış mı diye bu siteye girdiklerini biliyorum.

Şimdi buradaki bir tartışmanın etkisini küçümsemeyin. O nedenle soru sahibi sadece kendisi için düşünmemeli. Verilen cevaplar, ilginçtir, emsal oluyor.

Yukarıda açıkladığım nedenlerle, sorun sahibinin sorusu çok iyi hazırlamalı, sorunun özellikle hukuki nitelendirmesini yapmaya özen göstermeli; sonra da verien her cevabı yorumlamalı, gerekirse tartışma yaratmalı ve sonuca ulaştırmalıdır.

Eğer bu şekilde olursa, bakarsınız, Yargıtay içtihatları yerine THS içtihatlarına bakılır hale gelir. Hukuk kaynakları arasında sayılmaya başlanacaktır.
Old 13-10-2007, 11:31   #2
Armağan Konyalı

Sayın Korayad'a katılıyorum:

Gereksiz mesaj sayısını arttıracağından soru sahibinin teşekkür etmesi beklenmemeli ama en azından sonuçta ne yapmaya karar verdiğini bildirmesi ve daha da sonra yaptığının sonucundan bilgi vermesi bütün üyeler için çok yararlı olur. Teşekkür ifadesi bu bilgi mesajı içinde bir cümle ile yer alabilir.

Sonucundan bilgi verilmesi yıllar sürebilir ama THS de uzun yıllar kaynak olma niteliğini sürdüreceğinden sonucun gecikmesi sakınca yaratmaz.

THS havuzundan kovayla su alanların bir tas da kendi birikimlerinden katkıda bulunmaları iyi oluyor. Katkılar için hukuk alemi müteşekkirdir. Katkıda bulunmayanlara 'için için' kızdığımı itiraf ediyorum.

Saygılarımla
Old 25-09-2008, 19:21   #3
younglawyer19

sayın adnan koray a katılıyorum.
istediğinizde tam olarak bu sanırım
Old 04-12-2009, 14:41   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Korayad'a katılıyorum:

Gereksiz mesaj sayısını arttıracağından soru sahibinin teşekkür etmesi beklenmemeli ama en azından sonuçta ne yapmaya karar verdiğini bildirmesi ve daha da sonra yaptığının sonucundan bilgi vermesi bütün üyeler için çok yararlı olur. Teşekkür ifadesi bu bilgi mesajı içinde bir cümle ile yer alabilir.

Sonucundan bilgi verilmesi yıllar sürebilir ama THS de uzun yıllar kaynak olma niteliğini sürdüreceğinden sonucun gecikmesi sakınca yaratmaz.

THS havuzundan kovayla su alanların bir tas da kendi birikimlerinden katkıda bulunmaları iyi oluyor. Katkılar için hukuk alemi müteşekkirdir. Katkıda bulunmayanlara 'için için' kızdığımı itiraf ediyorum.

Saygılarımla

Merhabalar;

Son mesajın tarihi epeyce eski de olsa konuya dair birkaç cümle de ben yazmak istedim:

Bazen THS'de -özellikle- "Meslektaşların Soruları" alanında gezinirken üye profillerine bakıyorum. Sonra (merak bu ya) üyenin tüm mesajlarına bakayım diyorum. Ve tüm mesajları soru işaretiyle biten ve THS'ye yalnızca soru sormak için girdiği aşikar olan bir üye ile karşılaştığımda sorusuna cevap yazmak içimden gelmiyor.

Hani meseleyi başkalarının sorularına cevap verip vermemekle de sınırlamıyorum. Ne bileyim bir "THS'ye Hoşgeldiniz", "Bugün Kendimiz İçin..." ya da "Hayatta Öğrendim ki....." gibi paylaşım alanlarından ve üyelerden bir merhabayı bile esirgeyen bir meslektaşımın sorusuna bu yüzden cevap vermek içimden gelmiyor ve hatta yavaş yavaş bunu refleks haline getiriyorum.

Mesajı okuduktan sonra hemen yazarına bakıyorum. Üye isminin altında "Teşekkür:" alanı açılmışsa ve varsa bildiğim birşeyler, paylaşmak için yazıyorum. Hiç teşekkür yoksa da profilini açıp mesajlarına bakıyorum. Teşekkür edilmemiş bile olsa soru sormak dışında bir mesajı varsa yine bildiklerimi paylaşıyorum.

Sayın Konyalı'nın da çok güzel özetlediği gibi "THS havuzundan kovayla su alanların bir tas da kendi birikimlerinden katkıda bulunmaları iyi oluyor."

Saygılarımla...

(Sayın Konyalı'nın mesajındaki koyu olan kısım mesajın orijinalinde koyu değildi, vurgu için ben koyulaştırdım.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi