Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Anket Sonucu: THS İçtihat Bankası Kurulması hakkında düşünceniz nedir?
THS içtihat bankası kurulmalı ve ben de projeye aktif katılımda bulunurum. 600 51,68%
THS içtihat bankası kurulmalı, ancak ben projeye aktif katılamam 497 42,81%
THS içtihat bankası kurulmasına bence gerek yok 43 3,70%
Kararsız 21 1,81%
Oy Verenler: 1161. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 247)

içtihat bankası kuralım..

Konuyu Kilitleyin
Old 31-10-2008, 20:46   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Bence THS'nin içinden özet Digital THS Kitabı oluşturulabilir. Aynı konuda açılmış bir çok konu başlığı bir araya toplanıp, doğru, farklı ve doyurucu cevapları içeren, derli toplu bir kaynak yaratılabilir. Bu kaynak, CD'lere basılıp çoğaltılabilir. Kitap olabilir....

Geliri, hukuka hizmet etmeyi amaç edinecek bir vakıfa bağışlanabilir...

THS Vakfı gibi.... (Genç ve başarılı hukukçulara destek olmak, hukuk kütüphaneleri oluşturmak vs gibi... )
Old 31-10-2008, 21:36   #33
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Bu konuda adalet.org sitesi dışında hiçbir kişi, kurum ya da kuruluşun ticari olmayan bir çalışması bugüne kadar olmadı.

Oldu. 2003 yılında Yalova Barosu internet sitesini yaptığımda, "Yargı Kararları" başlıklı bir modül ekledim. Amaç, içtihat bankasıydı. Ancak ben hariç buraya içtihat ekleyen pek fazla meslektaşım olmayınca (burada rahmetli meslektaşım sayın Av.Hayrettin Özgen'i saygı ile anıyorum) proje o halde kaldı; ben de geliştirmeye gayret etmedim.

Olmayacak iş değil içtihat bankası. Yeter ki isteyelim.
Old 01-11-2008, 09:08   #34
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Saim
Bence THS'nin içinden özet Digital THS Kitabı oluşturulabilir. Aynı konuda açılmış bir çok konu başlığı bir araya toplanıp, doğru, farklı ve doyurucu cevapları içeren, derli toplu bir kaynak yaratılabilir. Bu kaynak, CD'lere basılıp çoğaltılabilir. Kitap olabilir....

Geliri, hukuka hizmet etmeyi amaç edinecek bir vakıfa bağışlanabilir...

THS Vakfı gibi.... (Genç ve başarılı hukukçulara destek olmak, hukuk kütüphaneleri oluşturmak vs gibi... )

İşte bu yapılırsa harika olur. Ve bundan sonraki sorulara verilecek cevapların da niteliğini artırabilir.
Old 01-11-2008, 18:29   #35
BaharB

Bilgisayar programlarının yaygınlaşmasından önce Yargıtay Kararları Dergisi'ne abone olup, her ay takip ederdik. Başka bir imkan da yoktu zaten. Aylık dergi geldiğinde bir müddet masamızın üzerinde durur, vakit buldukça karıştırır ve yeni kararları okurduk. Artık çoğu meslektaşımız bu dergiye abone değil ve üzerinde çalışmadığımız konulardaki içtihat değişikliklerinden ve gelişmelerden pek haberdar olamıyoruz gibi geliyor bana. Oysa üzerinde çalışmadığımız konular dahi olsa yeni içtihatları takip etmenin çok önemli olduğu da bir gerçek. Eğer bir içtihat bankası kurulacak olursa bu bakımdan da faydası olacaktır.
Saygılarımla...
Old 02-11-2008, 12:52   #36
Ali Basyurt

Türk içtihat veri bankası kurulmalıdır. Bu ileride tüm meslektaşların başvurcakları bir kaynak haline dönüşebilir.Bir yandan da kendilerini geliştirme, bilmedikleri konularda bilgi sahibi olma olanağını elde edebilirler. Saygılar
Old 03-11-2008, 11:11   #38
Hatice Fulya

THS içtihat bankası kurulması gerçekten güzel bir öneri. Ancak uygulanmasında sorun yaşanabileceğini düşünüyorum. Çünkü bu kararlar sürekli güncellenmediği takdirde, -eğer dayanak alınan karar artık geçerliliğini korumuyorsa-güncellenmeyen ve doğruluğuna güvenerek bu kararı mesleki bir çalışmasında kullanan herhangi bir meslekdaşımızı ciddi sıkıntılara düşürebilir. Yargıtay kararlarının sürekli değiştiği böyle bir ortamda, sağlıklı bir güncelleme yapılamadığı takdirde, THS içtihat bankasının fayda yerine zarar getirebileceğini düşünüyorum.
Old 03-11-2008, 12:12   #39
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
4- İçtihat programları kendilerine ait olmayan içtihadı satamayacaklarından, sattıkları şey, veritabanındaki kimseye ait olmayan içtihatlar arasında arama yapmanızı ve bulunan içtihadı görüntülemenizi, gereğinde çıktı almanızı sağlayan bir kullanıcı arayüzüdür.
5- İçtihat programlarında FSEK tarafından korunan eser, içtihat değil, 4.maddede açıkladığım kullanıcı arayüzü yani programdır. İçtihatlar o programda sadece bir veridir.

Aynen katılıyorum. Ancak, işin hukuki yanı bir tarafa; Sn.Admin'in ve diğer meslektaşlarımızın sadece kendi dava dosyalarımızdaki içtihatlardan oluşan bir banka kurulması önerisine daha sıcak bakıyorum. İçtihat programlarındaki içtihatların da eklenmesine izin verildiğinde, hepimiz/bir çoğumuz işin kolayına kaçarak kopyala yapışır yöntemiyle içtihat göndereceğiz ve böylece zaten bir şekilde ulaşılması mümkün bu içtihatlarla dolan bankaya pek de kendi dava dosyalarımızdaki içtihatları ekleme zahmetine katlanmayacağız.
Old 03-11-2008, 12:43   #40
Av. Meryemce

Hem de bu fikrinizi yürekten destekliyorum. Çalışmalarımızda çok yararlı olacağını düşünüyorum.Saygılar
Old 05-11-2008, 01:04   #41
Av.EDİFE BİRGÜL

sadece kendi dava dosyalarımızdaki içtihatlardan oluşan bir banka kurulması önerisine daha sıcak bakıyorum.

Bu görüşe aynenkatılıyorum. Bilgi bankalarındaki içtihatlara zaten herkes bir şekilde ulaşabiliyor. THS nde ise özel durumlar içeren davalardan alınan kararlar olursa amacına uygun olur.
Old 05-11-2008, 01:09   #42
Av.EDİFE BİRGÜL

halihazırda elimde çok özel durumlar için verilmiş kararlar var ekleyebilirim örn. Yazılı Emirle Bozulan bir kararda sanık aleyhine hüküm kurulması, Kooperatif yetkilililerince ileri tarihli keşide edilmiş ve verilmiş bir çekin yönetim değişikiliği nedeni ile iptali gibi...
Old 05-11-2008, 14:20   #43
Av.Şamil Demir

Burada yapılacak içtihat paylaşımı her kullanıcının kendisilyle ilgili olan davada elde ettiği içtihat olacaksa çok faydalı olur. Ama paylaşım adı altında içtihat ve mevzuat promramlarından yapılacak "copy - paste" bu programlarda ciddi telif sıkıntılarının çıkmasına neden olacaktır. İçtihatların kaynağını da takip etmek imkansız olacağından site yönetiminin böyle bir riski almamasını öneririm.

Saygılarımla.
Old 05-11-2008, 14:26   #44
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şamil Demir
Burada yapılacak içtihat paylaşımı her kullanıcının kendisilyle ilgili olan davada elde ettiği içtihat olacaksa çok faydalı olur. Ama paylaşım adı altında içtihat ve mevzuat promramlarından yapılacak "copy - paste" bu programlarda ciddi telif sıkıntılarının çıkmasına neden olacaktır. İçtihatların kaynağını da takip etmek imkansız olacağından site yönetiminin böyle bir riski almamasını öneririm.

Saygılarımla.

Nasıl bir sıkıntı olabilir ki? Bir kere bir içtihadın klavye ile mi yazıldığını, yoksa bir içtihat programından mı kopyalanıp yapıştırıldığını anlamak olanaksızdır; çünkü yazım hataları dışında bir farkı yoktur. Hem içtihatlar, içtihat programı satan firmanın değildir ki.
Old 05-11-2008, 14:30   #45
Av.Şamil Demir

İçtihatların mülkiyeti konusunda tabii ki mülkiyet sıkıntısı yok. Ama içtihat programlarının birbirleriyle yaşadıkları en büyük sıkıntı "özet" konusunda yoğunlaşıyor. İçtihatların özetleri, program editörlerince yazıldığından eser sayılıyor ve içtihadın tamamı açısından olmasa da özet açısından hukuki sonuçlar doğabiliyor. Özetsiz içtihadın da yararı ayrı bir konu...
Old 05-11-2008, 14:32   #46
PINAR YILMAZ

Bende bir içtihat bankası kurulmasını isteyenlerdenim ve de aktif olarak katılımda bulunurum. Ancak herkesin kolayca her yerden bulabileceği kararların değil de emsal teşkil edecek nitelikte olan ve de spesifik konularla ilgili olan kararların eklenmesinden yanayım. Aksi halde bir yığın içtihat oluşacağı için, içinden lazım olanını bulmak epey vaktimizi alır ve bu da işimizi kolaylaştırmak yerine zorlaştırmak olur. Saygılar...
Old 05-11-2008, 15:05   #47
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yalnızca "Kendi" dosyalarımıza ait kararların eklenmesi konusunda, ileride olası hiç bir anlaşmazlık yaşanmaması, projenin haksız biçimde gölgelenmemesi adına evvelce öneride bulunmuştum. Kararların kendi dosyalarımıza ait olmasına yönelik katı denetimin nasıl yapılacağını da, yine önceki mesajlarımdan birimde dile getirmiştim: Kapı komşunuza, yan büro arkadaşınıza ait bir karar dahi olmayacak, üye adı ile karar metninde geçen avukat adı örtüşecek. (Bebek daha doğmadan zan altında kalmasın )Yine gönderilecek karar metninin orjinal olduğu ve ilama uygun olduğu, ilamın gerçek olduğu vb konularda da, katılımda bulunacak olan üyenin sorumlu kılınması şart.

Aktif destekte bulunurum diyen üye sayımız 162 olmuş. Bir yıl boyunca ortalama 20 karar alınsa, bir yılın sonunda bankamızda 3.240, diğer sene 6.480, henüz üçüncü senedeyse 12.500 dolaylarında karar birikir. Üstelik en güzeli "Güncel" olacak olmaları. Bir diğeri, artık içtihat "Güncellemek" ten vazgeçebileceğimiz -elbette projeyi devamlı yaşayacak ve aynı zamanda yaşaması bizim onu ihmal etmemize endeksli olan, yaşayan bir organizma olarak görür ve sorumluluğunu üstlenir isek- olasılığı. Bence her yönüyle olumlu olabilecek bir proje. Tabii en zor kısmı olan teknik destek ve veri alt tabanı oluşturma konusunda , sayın Admin binlerce sorumluluğunun yanında buna da vakit ayırabilir ise

Saygılarımla...
Old 05-11-2008, 15:10   #48
Doç. Dr. Özge Yücel

Belki kötümser bir düşünce ama öyle sanıyorum ki etkin destekte bulunacağını söyleyenlerin en çok yarısı destekte bulunur böyle bir karar alınırsa. İşaretlemek kolay, uygulamaya gelince aynı kararlılığı göremiyoruz ne yazık ki.
Old 05-11-2008, 15:12   #49
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Çalışmaktan, dolayısıyla çalıştığımız sürece Yüksek Mahkeme kapılarını aşındırmaktan vazgeçmeyeceğimize göre?

İşaretleyip de sözünü tutacak %50 ile devam ederiz biz de...
Old 01-12-2008, 22:54   #50
esat bozkurt

Yargıtay da görüş değiştirebilmektedir, eğer içtihat yazılacaksa bu kararın incelenmesi konusunda görüşler konulu bir bölümde yer almalıdır. Karar incelenmesi konusunda veya istenilen konularda yayınlanmış yazılar, makaleler varsa bunların adresleri de verilebilmelidir bu bölümlerde, Saygılarımla.
Old 04-12-2008, 15:43   #51
av.sally

Ben en son yayınlanan yargıtay kararlarını bu bölüme yahut sitede uygun yere eklemek istiyorum bunun bir mahsuru var mı acaba yok ise ben eklemeye başlayacağım Sayın ADMİN?
Old 04-12-2008, 15:50   #52
Admin

Alıntı:
Yazan avsevil
Ben en son yayınlanan yargıtay kararlarını bu bölüme yahut sitede uygun yere eklemek istiyorum bunun bir mahsuru var mı acaba yok ise ben eklemeye başlayacağım Sayın ADMİN?
Bu konuda biraz sabır rica edeceğim, bu proje üzerine çalışıyorum ancak yoğunluğum nedeniyle -herzamanki gibi- biraz yavaş ilerliyor. O yüzden şu aşamada bu kararları ileride eklemek üzere elinizde tutarsanız çok sevinirim.

Ancak forum içinde (mesela HÇG alanlarında) eskiden olduğu gibi "XX konusunda önemli kararlar" gibi bir başlık açıp bu bölüm altına konularına göre tasniflenmiş kararları her zaman eklemeniz mümkün. Kadın Hakları HÇG kendi alanlarında bu konuda güzel bir çalışma yapıyor, isteyen üyemizin benzer çalışmayı diğer HÇG forumları altında yapması da (HÇG üyesi olmasa bile) çok yararlı olur.
Old 04-12-2008, 15:54   #53
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avsevil

Sayın meslektaşım, sözettiğiniz çalışma bir çok konuda yapılmış ve belirli konulardaki içtihatlar aynı başlık altında toplanarak sitemizde yayınlanmıştır. Bu konuların bir bölümünü buraya tıklayıp görebilirsiniz.
Siz de aynı konudaki içtihatları bir başlık altında toplayabilirsiniz. Bu yararlı çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Not: Birden kendimi Admin sanıp yanıt yazdım, pardon!
Old 18-12-2008, 16:52   #55
ahz

Sayın Adli Tip'e katılmakla, bu sitenin içtihat bankası olmaktansa uygulamaya yönelik çözümleri en iyi şekilde sunan site olarak kalmasını dilemekteyim.
Zira, hukukla ilgileniyorsak ilgili mevzuat ve içtihatı araştırmak boynumuzun borcu. Bunları bulamayan arkadaşlarımız da bu noktada siteye zaten başvuruyor. Ancak, uygulamaya yönelik eksikliklerimizin en büyük tamamlayıcısı THS ( en azından şahsım için öyle) Yargıtay Kararı ve kanun madesinin konu tartışılırken ortaya konması da hepsinden etkili.
Old 19-12-2008, 19:32   #56
Sav.SametBerktaş

Cep hukuk sistemi gibi bütün kararların ve kanunların içiçe toplandığı bir sistem yapabilsek ne güzel olur
Ben üstüme düşün görevi yapmaya hazırım
Old 08-02-2009, 20:20   #57
mamuga

Varsayılan slm

aslında tük hukuk sitesine içtihat bankası kurulması çok iyi olur çünkü biz hukuk çular bakımından daha verimli bir site haline gelebilir
Old 13-02-2009, 17:08   #58
Av.SÖZEN

Alıntı:
Yazan uSaRe01
Bu konuda genel ve bilindik alanlarda mevcut ictihatlardan ziyade meslektaşlarımızın ya bizzat kendilerinin girdiği davalarda veya bulundukları adli yargı çevresinde oluşmuş ilginç görülen içtihatların eklenmesi şeklinde forum konusu da açılabilir.Zira diğer hususlarda mevcut ictihat programlarında istenilen kararlar kolayca bulunabilmektedir.

Saygılar.....

kesinlikle katılıyorum...
Old 15-03-2009, 21:25   #59
Eda SAMYürek

şu an öğrenci olduğum için buna katkıda bulunamam ancak ileride katkım olur ve kurulmalı bence.
Old 17-03-2009, 11:35   #60
üye23342

Ben aktif katılamam dedim ama babamın yardımıyla Ceza Hukukunda bir nebze yardımcı olabilirim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi