Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Anket Sonucu: THS forum mesajlarında görsel düzene ve şekle(paragraf vs.) dikkat edilmeli mi?
Evet, okunabilirliği kolaylaştırmak adına mesajlarda şekle ilişkin daha yüksek standartlar aranmalı 22 84,62%
Hayır, mesajlar bu açıdan serbest bırakılmalı 4 15,38%
Oy Verenler: 26. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 163)

Forum Mesajlarındaki Görsel Düzen Ve Şekil

Yanıt
Old 24-04-2007, 14:55   #1
ISIL YILMAZ

Varsayılan Forum Mesajlarındaki Görsel Düzen Ve Şekil

Bu mesajı site hakkında yazışmalar başlığında yazacaktım, ama başlık beni kabul etmedi

Sitedeki bazı mesajları okuyasım gelmediğini söylemek istiyorum. Tek nedeni , görüntü.

Bazı üyelerin hiçbir şekilde paragraf kullanmadıklarını, yazılarını kötü bir mimari ile kaleme aldıklarını görüyorum. Bu mimari gözümü korkutuyor ve o yazıyı okuyamıyor, pas geçiyorum.

Bunun dışında yazı içinde büyük/küçük harflerin dağınık olarak kullanıldığını görüyorum. Normal normal yazarken cümlenin ortasında, yazının bağlamı dahi gerektirmiyor olduğu halde büyük harfle bazı ifadeler giriliyor. Sebebini genellikle anlayamıyorum.

Şikayetçiyim.
Old 24-04-2007, 19:43   #2
Admin

THS'deki mevcut durumu özetlemek gerekirse:

Mesajlarda okunabilirliği arttırmak için şekle ilişkin kurallarımız var ve renkli, kalın, italik, altı çizili, farklı font ve boyutun sadece vurgu gerektiren yerler için kullanılmasını rica ediyoruz, örneğin tüm mesajın KALIN VE KIRMIZI yazılması forum kurallarımıza aykırı.

KEZA TÜM MESAJIN BU ŞEKİLDE BÜYÜK HARFLERLE YAZILMASI DA, İNTERNETTE BAĞIRMAK ANLAMINA GELDİĞİNDEN VE İNTERNET ETİK KURALLARINA AYKIRI OLDUĞUNDAN, THS KURALLARIMIZA DA AYKIRILIK TEŞKİL EDİYOR.

Ancak açık konuşmak gerekirse, mesajları görsel ve şekilsel yönleriyle daha da ayrıntılı denetlemiyoruz ve bu bağlamda mesela paragraf düzeni vs. aramıyoruz.

İsteğinizi anket haline getirdim, bakalım herkes ne düşünüyor.
Old 24-04-2007, 20:27   #3
Av.Suat Ergin

Haklı bir eleştiri...

Ben salt denetim görevimi yerine getirebilmek için bazı mesajları paragraflara ayırıyorum. Ama bugün işim olduğu için yapamadım.

Semire Hanım, bizi duyuyor musunuz?

Saygılarımla
Old 24-04-2007, 20:39   #4
Seyda

Işıl Hanım'ın yazdıkları aslında doğru ,her üye yazarken dikkat etmeye çalışsa iyi olur elbette..Ancak buna bir standart getirilmesi taraftarı değilim. Zaten THS'de yazmanın ayrıcalığını () ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini herhalde her üye biliyordur.Bunun bilincinde olunmasına rağmen sadece görsel ve şekilsel olarak yazılanlara dikkat edilmiyorsa,bunu bir kurala bağlamak ve zorunluluk haline getirmek biraz sıkıcı olabilir.. Hem de denetimi zor olur diye düşünüyorum.Saygılarımla..
Old 24-04-2007, 20:58   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Şikayetçiyim.

Ben şikayetçi değilim ama bu durumdan memnun da değilim.

Eleştirinize tamamen katılıyorum Sayın Işıl Hanım. Bir çok yazıyı aynı nedenlerle ben de okuyamıyorum ya da okurken yorulup, bırakıyorum.

Yaşlanıyor muyum diye kendime sorarken sizin bu yazınızı okuduğum an içimi büyük bir ferahlık kapladı.

Saygılarımla.
Old 24-04-2007, 22:16   #6
Ahmet Turan

Seyda hanım siz destek olayım demişiniz ama sizin yazınızın da mimarisi çok kötü.

Kusura bakmayın lütfen. Ben yazınızı binbir güçlükle okudum sırf bu bozuk mimari yazış tarzınız yüzünden.

Aynı şikayetlere ben de katılıyorum. Maalesef internette ki bütün forumlarda bu sıkıntı var. Site yöneticilerinin de yapabilecekleri fazla şey yok.

Saygılarımla.

Yazımı bitirdikten sonra ankete katıldım. Hayır diyenleri görünce eleştiriden vazgeçesim geldi. !?!
Old 25-04-2007, 03:57   #7
Cest la vie

Bu denetleyip duzeltme gorevini Isil Hanim ustlenecekse, ben de sikayetciyim.
Yoksa boyle de guzel canim, aaa!

Imza:
Tembel Yonetici
Old 25-04-2007, 09:07   #8
Seyda

Sayın Çağrı; ben tek bir konudan bahsedilirken konu bütünlüğü bozulmayacak

şekilde paragraf kullanmaya alışmışım ; hem bilgisayarda hem de kağıtta!! Her

satır için bir sıra atlamak hiç aklıma gelmemişti..Ama madem ki siz değerli

üyelerimizin değerli gözleri çok yoruluyor; bundan sonra daha çok dikkat

etmeye çalışacağım. ( Bu arada nedense bu sıra atlayarak yazma işi

bana çok zor geldi )
Old 25-04-2007, 09:24   #9
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazan Ahu
Isil Hanim ustlenecekse

Kabul, düzeltme yetkisi verilirse bunu yaparım. Gördüğüm her mesajı bu şekilde düzeltmeye hazırım. Yeter ki , olmasın.

Eleştiriyi ortaya atıp çözüm önerisi geldiğinde çekilenlerden de şikayetçiyim zira

Saygılar.
Old 25-04-2007, 09:33   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
çekilenlerden de şikayetçiyim zira

Size, kısaca müşteki diyebilir miyiz?
Old 25-04-2007, 10:40   #12
Ahmet Turan

Sayın Yılmaz,

Benim de bu hakkım var mı? Yani size kısaca müzmin müşteki diyebilir miyim?
Old 25-04-2007, 11:15   #13
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Benim de bu hakkım var mı?

Sn.Çağrı Berk,

Hak verilmez, alınır.
Old 25-04-2007, 13:06   #14
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Işıl Yılmaz
Eleştiriyi ortaya atıp çözüm önerisi geldiğinde çekilenlerden de şikayetçiyim zira

Umarım, şikayet edilenlerden değilimdir.
Old 25-04-2007, 13:09   #15
av.semire nergiz

Varsayılan Hem davacı hem şikayetçiyim.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Haklı bir eleştiri...

Ben salt denetim görevimi yerine getirebilmek için bazı mesajları paragraflara ayırıyorum. Ama bugün işim olduğu için yapamadım.

Semire Hanım, bizi duyuyor musunuz?

Saygılarımla
Aman aman ne isabet olmuş bu konunun açılması.Ben de bu konuyu daha önce Admin'e mesajla göndermeye çalıştım ama mesajım 'Admin'in kabul etmediği' şeklinde bir mesajla karşılaşınca pes ettim.Sorun şu ki ben yazarken çok düzenli olarak,paragraf ve diğer yazım kurallarına tamamen uygun bir metin yazıyorum ancak mesajı gönderdikten sonra bakıyorum ki ekranda benim yazdığım düzenden eser yok ve neredeyse düz yazı gibi bir metinle karşılaşıyorum ;ve inanın bazen ben bile yazdıklarımı okumak istemiyorum;Zira benim yazdığım düzenden ( anlatım bütünlüğü vurgu,başlık,alt başlık vs.) hiç bir eser kalmıyor. Sorunun Sebebini bilmiyorum ve lütfen çözüm için yardım istiyorum.İzah ettiğim gibi başıma gelenlerin farkındayım ve fakat ben masumum.....
Old 25-04-2007, 13:26   #16
Admin

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
Sorun şu ki ben yazarken çok düzenli olarak,paragraf ve diğer yazım kurallarına tamamen uygun bir metin yazıyorum ancak mesajı gönderdikten sonra bakıyorum ki ekranda benim yazdığım düzenden eser yok ve neredeyse düz yazı gibi bir metinle karşılaşıyorum ;ve inanın bazen ben bile yazdıklarımı okumak istemiyorum;Zira benim yazdığım düzenden ( anlatım bütünlüğü vurgu,başlık,alt başlık vs.) hiç bir eser kalmıyor. Sorunun Sebebini bilmiyorum ve lütfen çözüm için yardım istiyorum.İzah ettiğim gibi başıma gelenlerin farkındayım ve fakat ben masumum.....
Mesaj içindeki paragraf ayırma işlemini nasıl yapıyorsunuz? Boşluk ya da TAB kullanmayınız. [Return] / [Enter] tuşu ile satır açınız.

Mesela [Burada Enter'a basıldı]
[Burada Enter'a basıldı]
Paragraf 1 [Burada Enter'a basıldı]
[Burada Enter'a basıldı]
Paragraf 2[Burada Enter'a basıldı]
[Burada Enter'a basıldı]

şeklinde.

Alıntı:
Admin'e mesajla göndermeye çalıştım ama mesajım 'Admin'in kabul etmediği' şeklinde bir mesajla karşılaşınca pes ettim.
Her konuda bana özel ulaşmanıza gerek yok, bir sorunuz/sorununuz olduğunda site ve forum yöneticileri ile iletişim alanında yeni bir konu açın, diğer yönetici arkadaşlarımız bilgileri dahilindeyse ilgilenirler, değilse ben zaten oradaki mesajınıza da yanıt yazarım.
Old 25-04-2007, 13:35   #17
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Admin
Mesaj içindeki paragraf ayırma işlemini nasıl yapıyorsunuz? Boşluk ya da TAB kullanmayınız. [Return] / [Enter] tuşu ile satır açınız.

Mesela [Burada Enter'a basıldı]
[Burada Enter'a basıldı]
Paragraf 1 [Burada Enter'a basıldı]
[Burada Enter'a basıldı]
Paragraf 2[Burada Enter'a basıldı]
[Burada Enter'a basıldı]

şeklinde.

Her konuda bana özel ulaşmanıza gerek yok, bir sorunuz/sorununuz olduğunda site ve forum yöneticileri ile iletişim alanında yeni bir konu açın, diğer yönetici arkadaşlarımız bilgileri dahilindeyse ilgilenirler, değilse ben zaten oradaki mesajınıza da yanıt yazarım.
Teşekkürler;bir de böyle deneyeyim.
Old 25-04-2007, 13:41   #18
bertrand

Selam,

Öğretmen olmadığımız gibi burası İlkokul da değil. Kişilere okuma yazma, imla, dilbilgisi veya edebiyat dersleri vermenin de bizim vazifemiz olmadığı aşikar.Kişi hukuk fakültesi bitirip te imla kurallarını öğrenememişse onun ayıbı, gözü rahatsız etse de siteden yasaklamak veya mesajlarını silmek yanlış bir yol. Sonuç itibariyle burası hukuki bilgi paylaşım sitesi, edebi başyapıt paylaşım ortamı değil.

Oyum "b" şıkkı.

Saygılar.
Old 25-04-2007, 14:02   #19
Armağan Konyalı

Alıntı:
Sonuç itibariyle burası hukuki bilgi paylaşım sitesi
Sayın bertrand

Hukuk bilgisi imla kuralları olmadan aktarılamaz kanısındayım. Hukukçunun yazım kurallarını öğrenmesi mesleği gereğidir. Yoksa okuduğunu yanlış anlayabilir; yazdığını anlatamayabilir.

Öğretmeliyiz: İlkokulda ya da burada; daha geç olmadan, daha ayıp olmadan.

Saygılarımla
Old 25-04-2007, 14:21   #20
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın bertrand

Hukuk bilgisi imla kuralları olmadan aktarılamaz kanısındayım. Hukukçunun yazım kurallarını öğrenmesi mesleği gereğidir. Yoksa okuduğunu yanlış anlayabilir; yazdığını anlatamayabilir.

Öğretmeliyiz: İlkokulda ya da burda; daha geç olmadan, daha ayıp olmadan..

Saygılarımla
Mesela ''''Çalış çalış baban gibi eşek olma''''. gibi bir veciz sözde kullanacağımız bir virgülün kullanım yeri ne kadar çok önemli değil mi? Yanlış yerde kullanırsak sözün muhatabı maazallah başımıza ne getirir bir düşünün.Not.Bu arada hala sorunum devam ediyor.
Old 25-04-2007, 14:23   #21
bertrand

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın bertrand

Öğretmeliyiz: İlkokulda ya da burda; daha geç olmadan, daha ayıp olmadan..

Saygılarımla

Selam,

Altı çizili noktalama işaretleri ve kelimelerde imla hatası bulunmaktadır. Ancak aktarmak istediklerinizi anlayabiliyorum.

Saygılar.
Old 25-04-2007, 14:25   #22
Admin

Alıntı:
Mesela ''''Çalış çalış baban gibi eşek olma''''. gibi bir veciz sözde kullanacağımız bir virgülün kullanım yeri ne kadar çok önemli değil mi? Yanlış yerde kullanırsak sözün muhatabı maazallah başımıza ne getirir bir düşünün.Not.Bu arada hala sorunum devam ediyor.
Şunu deneyebilir miyiz:

Hemen bir üstteki mesajınızın üstündeki "MESAJI DÜZENLEYİN" linkine tıklayınız. Mesaj düzeltme ekranı açılınca "bir düşünün." ile "Not" arasına gelip 2 kez ENTER'a basınız. Sonra değişiklikleri saklayınız. Bakalım neler olacak?
Old 25-04-2007, 14:35   #23
ISIL YILMAZ

Sn.bertrand, site üyelerinin imla kurallarına , görsel düzene uymayan mesajlarının silinmesinin yanlış olacağını söylemiş. Gerçekten de yanlış, bu nedenle kimse böyle birşey yapmıyor. Ben bugüne kadar bu nedenle bir mesajın silindiğini görmedim.

Sn.Konyalı'nın görüşüne katılıyorum. Yazım kurallarını bilmek çok önemli, özellikle bizim mesleğimizde. Sitede Türkçe HÇG'yi düzenli takip edenler de arkadaşlarımızın bu konuda emek sarfttiklerini görüyorlardır, zaten.

Bu şikayetimin birilerinin mesajının silinmesi talebi olarak algılansın istemem ( Sn.betrand'a kadar böyle algılayan olmamıştı, gerçi.) Edebi başyapıt okumak isteseydik zaten elimizde kitabımız olurdu, açar onu okurduk.

Sn.Dikici'nin isabetle tespit ettiği müştekiliğimin nedeni, özellikle belli birini eleştirmek, mesaj silinmesini ya da edebi eserlere imza atılmasını talep etmek değil, ehveni şerden uzak durmaya çalışmaktır.

Saygılar.

Not : En azından bu başlığın Sn.Toz'a ufak bir yardımı olacak
Old 25-04-2007, 14:38   #24
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Admin
Şunu deneyebilir miyiz:

Hemen bir üstteki mesajınızın üstündeki "MESAJI DÜZENLEYİN" linkine tıklayınız. Mesaj düzeltme ekranı açılınca "bir düşünün." ile "Not" arasına gelip 2 kez ENTER'a basınız. Sonra değişiklikleri saklayınız. Bakalım neler olacak?
Gördüğünüz gibi değişen bir şey yok.
Old 25-04-2007, 14:38   #25
bertrand

Selam,

Sayın Işıl, "algılanamayanı algılayabilmek" sanırım bana has bir özellik.

Farketmenize sevindim.

Saygılar.
Old 25-04-2007, 14:43   #26
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Sn.bertrand, site üyelerinin imla kurallarına , görsel düzene uymayan mesajlarının silinmesinin yanlış olacağını söylemiş. Gerçekten de yanlış, bu nedenle kimse böyle birşey yapmıyor. Ben bugüne kadar bu nedenle bir mesajın silindiğini görmedim.

Sn.Konyalı'nın görüşüne katılıyorum. Yazım kurallarını bilmek çok önemli, özellikle bizim mesleğimizde. Sitede Türkçe HÇG'yi düzenli takip edenler de arkadaşlarımızın bu konuda emek sarfttiklerini görüyorlardır, zaten.

Bu şikayetimin birilerinin mesajının silinmesi talebi olarak algılansın istemem ( Sn.betrand'a kadar böyle algılayan olmamıştı, gerçi.) Edebi başyapıt okumak isteseydik zaten elimizde kitabımız olurdu, açar onu okurduk.

Sn.Dikici'nin isabetle tespit ettiği müştekiliğimin nedeni, özellikle belli birini eleştirmek, mesaj silinmesini ya da edebi eserlere imza atılmasını talep etmek değil, ehveni şerden uzak durmaya çalışmaktır.

Saygılar.

Not : En azından bu başlığın Sn.Toz'a ufak bir yardımı olacak
Başlığın bana nasıl bir yardımı olacak anlıyamadım.Daha önce belirttim ben masumum,tek suçlu bilgisayar ve bu sorunu çözdüğümde sizi utandıracağım (İnşallah).Sevgiler
Old 25-04-2007, 14:50   #27
ISIL YILMAZ

Sn.Toz,

Size yardımı şöyle olur diye düşündüm, bir sorununuz varmış ve site yönetimine ulaşamamışsınız ve bu başlıkla ulaştınız. Yoksa, masumiyetiniz konusunda bir şüphe duymuyorum. Umarım sorununuzu halledersiniz.

Saygılar.
Old 25-04-2007, 15:47   #28
Jeanne D'arc

Sağırlar diyalogu olmuş birazcık.

Acaba bu durumda, dilbilgisi ve imla kuralları ile yazı mimarisinin rolü nedir?

Saygılar.
Old 25-04-2007, 20:08   #29
Ahmet Turan

Yazı mimarisi çok önemlidir. Bu konuda sayın müşteki Işıl Yılmaz hanımı destekliyorum.

Özellikle kimi yazaların, yazı mimarisine hiç özen göstermedikleri üzülerek müşahade edilmektedir. Ne yazıkki bu konuda yapılan eleştirilere kimi yazarlar hak verirken kimi yazalar asabiyetle karşılık vermektedirler. Bu asabiyetin gerekterici nedenlerini algılamakta güçlük çekiyorum.

Çok şey mi isteniyor ki?!
Old 25-04-2007, 20:18   #30
Admin

Alıntı:
Gördüğünüz gibi değişen bir şey yok.
Bir deneme daha:

Üye sayfanız forum ayarlarınız bölümüne gidiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/profi...do=editoptions

Ve oradaki MESAJ YAZMA ARABİRİMİni değiştirip, DEĞİŞİKLİKLERİ SAKLAYIN'a tıklayınız ve tekrar deneyiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi