Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cekısmelı bosanma davası açacağım altınlarımı alabilir miyim? Arabada hakkım var mı? Çocuğumun velayeti?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2011, 14:52   #1
ayca kucuk

Varsayılan cekısmelı bosanma davası açacağım altınlarımı alabilir miyim? Arabada hakkım var mı? Çocuğumun velayeti?

esımle 2009 mayıs ayında okudugumuz unıversıteden kacarak evlendım.esım bagımsız konut saglamadı once samsunda 3 ay onun aılesıyle otrdum.sonrasında esımın ıssızlıgınden oturu memleketım olan ızmıre geldık burdada bırlıkte oturmaya devam ettık.esımın aılesının yaptıgı cirkın olaylardan ve esımın onları desteklemsınden oturu bunaldım evımızı ayırmak ıstedım.loğusayken kayınpederım benı kavgamız sırasında koltuktan koltuga fırlattı kaynanam dewamlı sozlu hakaretlerde bulundu kayınpederım o kadar cırkın ınsan dı kı banyoda cıkınca bornozuyla gezınırdı,televızyon ızlerde o halıyle oturup.tum bunlardan asırı utanc duyarak rahatsız oldum kawga gurultu ewımızı ayırdık.ewımızı ayırdktan sonra esımın alkol alması daha da arrtı alkol alıp hakaretlere vurmalara basladı.alkollu arac kullanmaktan son 4 ayda cezalar yedı.esımın kolları façalı daha once madde kullanmıs.bosanmak ıstedgmde benı oldurmekle tehdıt ettı hep.ewımızı ayırdıkten kısa bı sure sonra aılesı bana olan hırslarını alamayıp bnm aıleme kufurlu mesajlar atmıslar aılem kesınlıkle ne sozlu nede tlfnda cwp wermedı.bu arada esım kredı cekerek bı araba aldı.uzerıne de bnm bbm 1000 tl para koydu araba alındı.dugunde takılan takılarımı esımle kendımıze ew esyası almak ıcın bozduk esım ılerleyen zamanlarda bu takılarımı bana gerı yapıcagını soylemıstı.yaklasık 200 gram bılezık 35 tane kucuk altın bozduk.ızmırdekı ewımızı boylelıkle actık.cocugumuz dogdugunda esım calısmıodu tum hastane masraflarını kızımın gıysılerını besıgını kendı aılem aldı.subatın ılk haftası esımın askere gıtme durumundan oturu samsuna gıttık orada esım gıttıgımız gunden berı alkol alıp ewe gelmedı arkadasında kaldı benı bosayıp ızmıre gondercegını soyleyınce bılmedıgım yerde ortada kalıcam korkusuyla 25 subat sabahı ızmıre geldım ucakla o gunden berı arayıp sormadı bosanmk ıstedıgını sewmedıgını soyluyomus hala bunları yuzumdede soyledı.21 yasında çaresız bı anneyım aılemın yanındayım.cekısmelı dava acıcam fakat tazmınatta ıstıyorum alabılırmıyım?altınlarımı alabılırmıyım?kızımı wermek ıstemıyorum 1.5 yasında hala daha emıyor.kızım bende kalabılırmı?
Old 01-03-2011, 16:10   #2
Doktorand

Merhaba sayin konuk,

Cocugunuz daha kücük oldugundan dolayi velayetini alma ihtimaliniz yüksek.

Psikolojik veya fiziki olarak her türlü müdahele veya müdaheleye tesebbüs bosanma sebebi olabilir. Iddia ettiginiz bu durumu ispat etmek durumunda kalirsiniz.

Karsi taraftan Nafaka talep edebilirsiniz. Nafaka bosandigi takdirde zor duruma düsecek ese takdir edilen ödemedir. Ancak boşanmaya neden olan olaylarda kusurunuzun bulunmadigini aksine eşinizin ağır kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Ayrica cocuk icin de nafaka talep etme hakkiniz vardir.

Evlilik birligi icerisinde edinilen mallarda koşulları varsa tasfiye alacağınız bulunmaktadır. Ispatlamaniz halinde araba ve altinlardan payiniza düsen miktarda para alabilirsiniz.

Davanizi mutlaka bir avukat araciligi ile sürdürmenizi tavsiye ederim.
Old 03-03-2011, 19:50   #3
Konuk

altınlarım ıcın bırsey yazmamıssınız?bunlar ne olur?esımın uzerıne herhangı bı malı yok nasıl alabılırım?alabılırmıyım?
Old 03-03-2011, 22:48   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

takılar sizin kişisel malınızdır.Bu malınızı bozdurmuş ve yerine müşterek konutunuz için eşya almışsınız.Yanibir malın yerine başka bir mal geçmiştir.

Bu durumda iki seçenek düşünülmelidir.

1-Kişisel mal sayılan altınların yerine eşya alınmıştır.Öyle ise ev eşyaları da sizin kişisel malınızdır.Bu malların tarafınıza iadesini talep edebilirsiniz.

Veya;

2-Altın bedelleri ile eşinizle beraber kullanmak üzere eşya almanızda ,eşyaların yarısı yine sizin malınız sayılabilir,diğer yarısı ise kişisel malınız ile eşinize edinilmiş mal kazandırmadır.
Yani kişisel maldan eşinizin edinilmiş malına geçiş olmuştur.Bu durum mal rejimi tasfiye hesabında dikkate alınacaktır.

Ayni şekilde eşinizin kredi ile aldığı arabanın ödenen mşkratının yarı değerini katılma alacağı olarak talep edebilirsiniz.

Eşinizin üzerinde mal olmaması belirtilen konularda mahkemenin karar vermesini engellemez.Fakat icra takibinde bu sorun yaratacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-03-2011, 23:30   #5
Av.Tuğba Göktepe

Sayın konuk;meslektaşlarıma ek olarak şunları söyleyebilirim;
Çocuk konusunda ;her iki ebeveyne de velayet verilebilir,eşlerin kusuru veya çocuğun yaşı ile velayet arasında bağ yoktur.Hakim hangi tarafın çocuğa bakması çocuğun açısından daha iyi olacak ise velayeti ona verir.Yaşı çok küçük olan çocuklar,annenin ağır bir suç işlemiş olması ,iffetsiz hayat yaşaması gibi durumlar dışında anneye verilirler.
Altınlar konusunda Av.Habibe Yılmaz Kayar hanıma katılıyorum.
Gördüğünüz şiddet konusunda ise;eşinizin sizi darp ettiğine dair hastaneden alınmış raporunuz varsa ve bunun üzerinden 6 ay geçmemiş ise,cana kast ve fena muameleye dayanarak boşanma davası açabilir,eğer bu süre geçmiş ise,şiddetli geçimsizlikten boşanma davası açabilir ve raporlarınızı bu davada delil olarak kullanabilirsiniz.
Nafaka ;kusura bakılmaksızın yoksulluğa düşecek tarafa hükmedilirken,tazminatta evlilik birliğinin sona ermesinde kusursuz veya daha az kusurlu eş lehine hükmedilir.Eşinizin üzerinde malvarlığı olmaması ise Av.Habibe hanımın da dediği gibi mahkeme kararına değil,sonrasında parayı tahsil etme aşamasında size zorluk çıkaracaktır.
Hak kaybına uğramamanız açından bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm,maddi durumunuz kısıtlı ise bulunduğunuz ilin Barosundan ücretsiz avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi