Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dul maaşı bağlatmak ve nafakaları tahsil etmek için ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2009, 09:53   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Dul maaşı bağlatmak ve nafakaları tahsil etmek için ne yapmalıyım?

Soru KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gönderilmiş olup,yazana bilgi verilerek alana taşınmıştır.

Alıntı:
ben eşimden 2002 de boşandım eski eşim ne bana ne çocuklarıma nafaka ödemiyor ayrıca dul olmama rağmen babamdan da maaş bağlatamıyorum ne yapayım bilemiyorum
Old 27-08-2009, 12:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

1) Boşanma kararınızda sizin ve çocuklarınız için nafakaya hükmedilmiş ise, bu biriken nafakaları öncelikle İCRA takibine konu yapmalısınız.

Takip eşinizin eline geçip kesinleşince, eşinizin maaşı, mal varlıkları ve gelirleri üzerine HACİZ uygulamanız gerekecektir.

*Yapılan icra takibine rağmen, nafaka borcunu ödemeyen borçlu için ayrıca ceza davası açma hakkınız da bulunmaktadır.

2) Eğer boşanma kararınızda, sizin ve çocuklarınız için nafakaya hükmedilmemiş ise, ancak velayeti sizde olan çocuklarınız için yeniden bir nafaka davası açabilirsiniz.

3)Ve bundan başka olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi size ve çocuklarınıza nafakaya hükmedilmişse kararda, siz yeniden tüm bu nafakaların arttırılmasını davasını ayrıca açabilirsiniz.

*Diğer sorunuz için ise, babanızın emekli olduğu kuruma, kesinleşmiş boşanma ilamınız ve vukuatlı nüfus kaydınız (babanızı da belgeleyen, boşanmış olduğunuzu da gösteren) ve babanızın sigorta tahsis numarasını da öğrenerek başvurunuz. Başvurunuza rağmen maaş bağlanmadı ise, nedenini açıklayıcı yazılı bir belge isteyiniz.

Sayın Katılımcı;

Elinizdeki boşanma ilamı ve nüfus kaydınız ile bir meslektaşımızla yüz yüze görüşmenizde yarar vardır.

Yapılacak icra takibi ve açılabilecek davalarınız mevcuttur. Nafakanın tahsili de profesyonel takip gerektirecektir.

Eğer maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosuna başvurarak, kendinize ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi