Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Sorumluluğundaki Haksız Kesinti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-07-2007, 14:24   #1
Buğrahan karakoyunlu

Varsayılan Banka Sorumluluğundaki Haksız Kesinti

Merhaba arkadaşlar geçen yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak istedim. Geçen gün bankaya gidip çekin karşılığının olmaması nedeniyle arkasının yazılıp banka sorumluluğunun verilmesini talep ettim. Görevli önceden değil işlemi yapıp dekont çıktıktan sonra ilk olarak 68 YTL masraf olduğunu söyledi bunun nedenini sorduğumda çek yazdırma masrafı falan dedi tabi ilk defa duyduğum bu masraf kelemini çeke kaşede vurlduktan sonra istemeye istemeyede olsa kabullenip devam ettik.(3 saat kadar sürdü nasıl oluyosa orasıda ayrı bi konu tabi ben gidip geri geldim)

Daha sonra takip için gerekli evrakla banka sorumluluğunu geri almaya geldiğimde bu seferde başka bi kesinti olduğu ve toplamda 137 YTL masraf çıktığı söylendi tabi bundan sonraki psikolojik halimi tahmin edersiniz neyse görevli ve diğer yetkili ile olan tartışmamda işlemin başında bu kesintiler ile ilgili neden bilgilendirilmediğim ve en önemlisi bu kesintilerin gerekçesi ile ilgili 'MASRAF VE SİSTEMDEN DOLAYI' dışında bi cevap alamam nedeni ile ciroyu,karşılıksız ibaresini ve tabiki banka sorumluluğunu iptal ettirdim. Şimdi allah aşkına 410 YTL'lik parada 137 YTL'lik kesinti nasıl oluyor bir banka bunu neye dayanarak talep etme hakkını kendinde buluyor.

Ben hiç bir mevzuatta bunun dayanağına rastlayamadım bulan varsa benide bilgilendirsin. Bankaların aynı şehirde farklı şubelerdeki havale kesintilerini anladımda bu kadarıda bence fazla oluyor bu bankanın burada tek bir amacı var o da insanların kanundan doğan ve bir yerde bankanın itibarı sayılan bu paranın alınmasını engellemek ayrıca daha önce hiç bir bankada aynı işlemden dolayı böyle bir kesinti duymadım. Ayrıca bankanın genel merkezine de konu ile ilgili bir mail attım şimdi hem oradan hemde siz değerli meslekdaşlarımın konuya ilşkin fikirlerini bekliyorum herkese az kesintisiz çalışmalar
Old 19-07-2007, 15:05   #2
parézer

merhabalar
bankanın yaptığı işlemin hiç bir hukuki dayanağı yok
ben bir hafta önce aynı şekilde işlem yapıp banka sorumluluğu olan ücreti aldım ve hiç bir kesinti de yapılmadı.İşlemi yapan bankanın tüm şubelerinde uygalanıyormu acaba
buna göre banka hakkında gerekli hukuki işlemleri yapmanızı öneririm
...............
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi