Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Oğlumun nafaka arttırım davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2023, 01:58   #1
Ayselomer

Varsayılan Oğlumun nafaka arttırım davası

Merhabalar,oğlum 3 yaşına geliyor aylık 600 tl nafaka ödüyor karşı taraf.Yeni yeni ek biseylwr yapmaya başladı ama yetmiyor tabi ki ve kreşe baslicak destek olmuyor kendisi. Bende dava açtım kendisi cevap dilekçesine bir sürü şey yazmış şahit yazmışlar 3 tanede.Davanin reddini istiyor,oğlumun ayın 20 günü zaten onun yanında kaldığını her ihtiyacını aldığını bana bir yük olmadığını, hastane ilaç her ihtiyacı karsiladiginı,kendisinin maaşı artmış olabilir ama günümüz kosuluyla zor durumda oldugunu, bana ödediği tazminat için kredi çektiğini hala onu odedigini,oğlum için yaptığı harcamalari bankadan cikarttigi,benim tek isteğim nafakadan kazanç elde etmem gibi bi sürü çirkin yalan sacma seyler yazmis.

Sunu biliyorum ki zaten cok bir artis olmaz ben 3 bin talep ettim avukatim 5 bin edelim dedigi halde.Merak ettiğim şey şu dava reddedilir mi ve bu şahitler çok önemli mi bu davada.Ben duruşmalara katılmak istemiyorm çünkü bende travma oldu hepsi dilekcelerini okurken bile elim ayağım titredi. Bu durumlarda dava sonucu ne olur tahminen teşekkür ediyorum
Old 21-08-2023, 18:44   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Sunu biliyorum ki zaten cok bir artis olmaz ben 3 bin talep ettim avukatim 5 bin edelim dedigi halde.Merak ettiğim şey şu dava reddedilir mi ve bu şahitler çok önemli mi bu davada.Ben duruşmalara katılmak istemiyorm çünkü bende travma oldu hepsi dilekcelerini okurken bile elim ayağım titredi. Bu durumlarda dava sonucu ne olur tahminen teşekkür ediyorum

1- Nafaka miktarı çocuğun ihtiyaçları ve tarafların geliri dikkate alınarak belirlenmektedir. Tanık delil olarak önemli olduğu gibi çocuğun masraflarının belgelenmesi ve karşı tarafın gelirinin ve yaşam standartlarının uygun şekilde kanıtlanması da çok önemlidir.

2-Avukatınız aracılığı ile davanızı kanıtlamak için tanık ve diğer tüm delilleri sunarak davanızı kanıtlamanız gerekmektedir.

3-Avukatınız olduğu için duruşmalara katılmanız gerekmez.

4- Dilekçenizde nafakanın güncellenmesini istemişsiniz. Ayrıca her yıl enflasyon oranında artış uygulanmasını da talep etmeyi ihmal etmeyin Böylece sürekli dava açmak yerine her yıl nafakada kendiliğinden artış olacaktır.

5- Mahkemece dosya kapsamı ve çocuğun yüksek menfaatlerinin korunması dikkate alınarak verilecektir .Dosyanın durumunu ve ihtimalleri avukatınızla detaylı konuşabilirsiniz.
Old 21-08-2023, 18:53   #3
Av. Hatun Olguner

Habibe Hanıma ek olarak : enflasyon oraninda artirim talebinizle ilgili olarak Yargitay her yil tuikin belirledigi üfe oraninda artirim taleplerini kabul etmekte ve Üfe oraninda artirim kararlari verilmektedir.
Old 22-08-2023, 00:04   #4
Konuk

Çok teşekkür ederim değerli yorumlariniz için.Evet bosanma davamdan avukatım nafakanin her yıl arttirilmasi durumunu dile getirmediği için otomatik artış olmadi. Bende hakim kendisi yazacak diye dusunuyodum. Ben tanık yazmak istemiyorum gercekten artık kaç para artarsa artsın kafasindayim. O adliyeye gitmek birilerini onlarla yuzgoz etmek istemiyorum.Kanit olarak ilk dilekcemde sadece harcama fişlerim var.2. Cevap dilekçesinde de aldığım ss ler var. Doğum yapmadan önce, babası öldü dersiniz size para yok git ailen yapsın her şeyi gibi mesajlar var. Doğum sonrasında da ,para istedigimde sana para yok, o zaman ihtiyaçları yazayım gönder dediğimde annen baban yapsın diye mesajlar ve çocuğu al dediğimde işlerim var senin gibi baskasindan gelecek parayı beklemiyorum gibi mesajlar var bunları sunacağım.Avukatim tanık yazmazsak istediğimiz oranda artmaz dedi ,tanık yazdırmak istemiyorum diye soylicem bakalım ne dicek bilmiyorum
Old 22-08-2023, 17:00   #5
Av. Hatun Olguner

Islah dilekcesiyle nafakanin üfe oraninda artirilmasini isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi