Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte Cİroyla BaŞkasi Adina Ödeme GeÇerlİ Mİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-06-2011, 11:32   #1
yurtsevenbilal

Varsayılan Çekte Cİroyla BaŞkasi Adina Ödeme GeÇerlİ Mİ

Sayın meslektaşlarım, Tefeci alınan borca karşılık otobüse noterde rehin koyuyor. Otobüsün sahibi bir şirket ve rehin borçlusuda bu şirket görünüyor. Borç çekle ödeniyor. Ödeme yapılırken şöyle bir uygulama yapılıyor. Borçlu şirket müdürü şirket adına ve şirketin kaşesini vurarak kendine çek keşide ediyor. Daha sonra bu çeki kendisi ciro ederek alacaklı tefeciye veriyor. Böylece hem şirket hemde şahıs olarak şirket müdürü borçlu durumuna düşüyor. Tefeci daha sonra bana şirket ödeme yapmadı, bana ödemeyi şirket müdürü şahsi bhorcundan dolayı yaptı diyor. Aslında şirket müdürünün ciro ettiği tarhte tefeciye karşı muaccel hale gelmiş bir borcu yok. Bu rada ispat yükü kime düşer. Biz şirketin borcu için ödedik diyoruz o da hayır diyor. Aceba kendisi şu borcuna karşılık aldım demesi gerekmez mi
Old 27-06-2011, 12:04   #2
thanatos

SaYın Bilal
borcu ödemiş olsanız dahi bu tek başına rehini kaldırmanızı sağlamaz. eğer rehin takibi açılmamışsa Bence rehin alacaklısına ihtar çekerek dosya borcunu ödediğinizi ve rein şerhini kaldırmasını aksi halde dava açacağınızı ihtar edin.
rehin takibine geçmişse menfi tespit davası açın, dosya borcunun ödediğini kanıtlayın, ispat yükü sizde fakat elinizde çekin ödendiğine dair kayıtlar bulunduğu için, o ödemenin farklı bir borca ilişkin olduğunu iddia ediyorsa bu hususu kanıtlamak karşı tarafa düşer.
Old 27-06-2011, 15:48   #3
yurtsevenbilal

Sayın Meslektaşım Thanatos; Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Rehnin kaldırılması sonraki aşama çünkü rehin alacağından takip yaptılar. Biz itiraz edeceğiz. Esas sorumuz itiraz ettiğimizde çekle ödemeleri inkar ederse ve ben ödöemeyi bu kişiye borç vermiştim onun üzerine aldım diyebilirmi Çünkü çek ve bono borçlarında illiyet aranmaz diye biliyorum Yni sebep göstermek zorunda olunmadığını biliyorum Böyle bir zorunluluk varsada ben elden borç para verdim bunun üzerine bana çeki kendi adına keşide etti. Şirkey borcundan dolayı dfeğil diyebilir mi Siz diyemez demişsiniz ancak bunun bir dayanağı var mı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi