Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet Davasini Nasil ÇÖzeceĞİm

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2009, 16:43   #1
SELENCM

Varsayılan Velayet Davasini Nasil ÇÖzeceĞİm

iyi günler dilerim
ben 4 yılık evli bir kadınım.Başından beri eşimin bitmek bilmeyen borçları var.Eve doğru dürüst katkısı yok.Neredeyse tüm yük benim üzerimde ailemden de yardım alıyorum.İlk sorum ,eşim en son kredi çektiğinde 2 tane kefil istendi.Kefilleri bulundu . Ama bunun yanında benden de gelir belgesi istedi banka, ben de verdim ayrıca kefil olarak değil ama sözleşmelerin alt taraflarına bana da imza attırdılar.Acaba bu borç ödenmediği taktirde ben de kefil durumuna mı düşerim?Eşimin diğer borçları da beni bağlar mı? Ben onun at yarışı oynadığını düşünüyorum. Ayrıldığım taktirde 1,5 yaşında kızımın velayetini alamaz değil mi?Hiç bir mal varlığı ya da kendine ait bir evi yok.Kızımın 1 gece bile eşimin ailesinin yanında kalmasını istemiyorum.Hiç birine güvenmiyorum Acaba çocuğu sadece benim gözetimimde görebilme gibi bir durum olabilir mi?Eşim kızımı hangi sıklıkta görebilir? teşekkürler
Old 15-06-2009, 17:06   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Kredi sözleşmesinin tarafınızdan da imzalanmış olması ve size ait gelir belgesinin de istenmiş olması, akla kefil olabileceğinizi getirmektedir.

Banka ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Eşinizin diğer borçları kefil olmadığınız müddetçe sizi bağlamaz. Herkes kendi borcundan şahsen sorumludur.

Velayet hususunda ise, mahkeme çocuğun yüksek menfaatini araştıracaktır.

1.5 yaşında bir çocuğun anne şefkatine muhtaç olduğunu söyleyebiliriz. Normal olanı anne yanına verilmesidir. Çocuğunuzun velayet sonrası yaşayacağı ortam da önemlidir.

Mahkeme tüm bu hususlarda, uzman bilirkişilerden rapor da alarak, velayetin kimde olması gerektiğine karar verecektir.

Biyolojik babanın çocuğunu görme hakkını engellemek normal şartlarda mümkün değildir. Babanın borç içinde olması ya da at yarışı oynaması kişisel ilişki tesisine engel değildir.

Davanızın içinde, tartışılmasını istediğiniz hususları ileri sürerek mahkeme yargıcının konu ile ilgili değerlendirmeleri yapmasını talep edebilirsiniz. Ve bu yönde delillerinizi sunabilirsiniz.

Davanızın her aşamasında avukat yardımını profesyonel olarak alınız. Hak kaybına uğramazsınız.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi