Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin sözlü olarak kovulması

Yanıt
Old 24-01-2020, 18:56   #1
Avhbkilicarslan

Varsayılan İşçinin sözlü olarak kovulması

Merhaba Saygıdeğer Türk Hukuk Sitesi Üyeleri,

Dün telefonla görüştüğüm bir hanımefendi 4 yıldır aynı şirkette temizlik personeli olarak çalıştığını (yaklaşık 60 kişi ile birlikte) , uzun süredir patronunun eşi tarafından mobbing gördüğünü, (kendisi avukat ancak şirketteki pozisyonunu bilemiyorum.) bu sebeple psikolojik destek aldığını, çok yıprandığını ve işten ayrılmak istediğini belirtti. ( daha önce benzer sebeple ayrılan ve alacak davası açan işçiler olduğunu da ekledi. )
Ben de kendisine yarın (cuma günü) ofise gelmesini söyledim.

Hanımefendi geldiğinde şirkette yine patronun eşiyle tartıştığını, kendisine hakaret ederek "bir daha işe gelme *çık git." dediğini, eşyalarını toplayıp işyerini terkederken muhasebeden kendisine çeşitli evrakların imzalatılmaya çalışılması üzerine kağıtları okumadan ve imza atmadan gittiğini söyledi.Sigorta çıkışının yapılıp yapılmadığını ya da ne zaman yapılacağını bilemiyoruz.

Yaşanan olayları, yıllardır mobbing gördüğümüzü, işten kovulduğumuzun ve bir daha gelmememizin söylendiğini, bu haliyle kıdem ve ihbar tazminatımızın ödenmesi gerektiğini içeren bir ihtarnameyi pazartesi günü göndereceğiz. (İşyerinde haftasonları mesai yok.)

-Buna benzer işverenin sözlü olarak işçiyi kovması durumlarında işçi müvekkiller nasıl yönlendirilmeli? Sigortada çıkış yapılan tarihin ne gibi bir etkisi olabilir?
(İşveren tarafından sonradan tanzim edilecek devamsızlık tutanakları ya da olası bir davada işçiler arasından ayarlanacak tanıkları tahmin edebiliyorum.)
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.
Old 25-01-2020, 12:49   #2
Av.enesturhan

Meslektaşım ben olsam ihtar çeker, tarafımıza yazılı olarak herhangi bir fesih bildirim yapılmamıştır. Bu ihtar aracılığıyla iş akdimin tarafınızca sözlü olarak feshedildiğini ve bu nedenle ücret ve tazminat alacaklarımın ödenmesi için 1 hafta yasal süre olduğunu bildirir ihtarname gönderirdim.
Old 27-01-2020, 14:51   #3
Avhbkilicarslan

Değerli yorumunuz için teşekkürler meslektaşım.
Durumu anlatan ve tazminat talep eden bir ihtarname gönderdim.
Daha önce işten mobbing sebebiyle çıkan ve alacak için dava açan 2-3 kişi daha olmuş.
Bizi işten kovan kişi şirket ortağıymış, olaya ilişkin güya işçinin onun üzerine yürüdüğüne dair bir tutanak hazırlamışlar.
3 gün süre içerisinde ödemezse arabulucuya başvuracağız. Bakalım önümüzdeki süreçte neler olacak.
Old 28-01-2020, 08:38   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Meslektaşım,

SGK kayıtlarından çıkış kodunu incelemenizi ve burada gerçek durum ile bir uyumsuzluk var ise gözden kaçırmamanızı da ayrıca öneririm. E-devletten hemen göremeyebilirsiniz ancak SGK kayıtlarına hemen yansıyor; müvekkiliniz sorgulattırabilir.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi