Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Türkiye'deki noterler yeterli sayıda mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2006, 08:14   #1
lawyerpiskin

İnceleme Türkiye'deki noterler yeterli sayıda mı?

Ben Hukuk Fakültesi 3. sınıfı bu sene okuyacağım(inşallah)!.Yaz tatilimi değerlendirmek için bir avukatın yanında çalışmaya başladım ve dün notere ihtarname çekmek için gittim ve saatlerce bekledim ve sıra bana geldiğinde arkamda uzunca bir kuyruk oluşmuştu bu sebeple Türkiye'deki noterlerin yeterli sayıda olmadığını düşündüm, yanılmış ve sadece gittim noter o gün yoğun olmuş da olabilir ancak buna pek ihtimal vermiyorum.Acaba noterlik tercih edilmeyen bir meslek dalımı yoksa kontejyanı mı sınırlı? Duyduğum kadarıyla çoğu avukat noterlik için sıra bekliyormuş.Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 02-08-2006, 11:26   #2
kağanulaş

noterlerin sayısı kendilerine verilen lüzumlu lüzumsuz işler sebebiyle yetersizdir. Türkiye'de dünyanın birçok yerinden farklı olarak birçok işlem noterlere yaptırılmaktadır. Tabi buna bir de "işimiz sağlam olsun" diye aslında noterde yapılması şart olmayan işlerini noterlere götüren vatandaşlar eklenince kuyruklar uzayıp gitmektedir. Bu nedenle de noterlerin geliri oldukça iyi bir düzeyde olup bir kısım hukukçular (sadece avukatlar değil, hakim ve savcılar da) noterlik için sıra beklemektedir.

Çok basit bir örnek, Almanya'da bir kişiyi vekil tayin etmek için notere gitmeniz gerekmemektedir. AİHM de huzurunda vekil ile temsil edilecek başvurucunun adi yazılı şekilde hazırlanmış vekaletini kabul etmektedir. Tabi bunlar devlet - vatandaş ilişkisi ile irtibatlı konular. Türkiye'de devlet vatandaşına güvenmez ki getirdiği belgeye güvensin
Old 08-08-2006, 12:24   #3
hanifi

Türkiyede bazı meslek grupları vardır ki kendi içinde bir bütünlük sağlayıp meslek mensuplarının gelir seviyeseni maksimum düzeyde korumak için gerekeni yapmaktadırlar.Noterlik mesleği de bunun en bariz örneğidir.Türkiyede şu an ne kadar noter vardır bilmiyorum ancak noter sayısı yetersizdir. Noter sayısının en az iki katı artırılarark noter atamalarınında en az beş yıl noter yardımcılığı yapmış, noterlik belgesi olan hukuk mezunları arasından yapılması kanaatindeyim.Böylece işsiz, Hukuk Fakültesi mezunu sayısında azalma olacağı gibi adaletli bir dağılımda sağlanacaktır kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi