Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Kontratı Özel Belge midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2009, 14:19   #1
aak

Varsayılan Kira Kontratı Özel Belge midir?

Müvekkilimin Kiralayan olduğu bir olayda ,kiracı; müvekkilimin imzalamadığı bir kira kontratını maliyeye vermiştir.Kira kontratı özel evraktır.Ancak maliyede kullanıldığı için resmi evrak haline gelir mi?Yani bu olayda özel belgede sahtecilik suçu mu,resmi belgede sahtecilik suçu mu oluşur?
Saygılar
Old 06-04-2009, 14:46   #2
nephilis

Memurlar tarafından düzenlenen evrak, resmi evraktır. Özel kişilerin düzenlediği bir belge bir kamu kurum veya kuruluşuna verilmekle resmi belge haline gelmez..
Old 06-04-2009, 14:48   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın meslektaşım,
Belgenin sunulduğu kurumun resmi bir kurum olması belgenin niteliğini değiştirmez; salt bu nedenle kira kontratı resmi belge olarak nitelenemez.
Old 07-04-2009, 08:41   #4
aak

Soru teşekkürler

Değerli Meslektaşlarım;
Cevaplarınız için teşekkürler.Ben 204. maddenin 2.fıkrasında ''görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu belgeyi sahte olarak düzenleyen kamu görevlisi'' diye belirtildiği,1.fıkrada ise sadece ''bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen kişi'' dediği için yorum yaptım. Şayet suçun faili sadece kamu görevlisi olsa idi birinci fıkra olmazdı diye düşündüm.Çok mu geniş yorum yaptım acaba?Araştırmalarım sonucunda net bir cevap bulamadığım için sizlere sordum.İlginize teşekkürler.
Old 07-04-2009, 17:53   #5
agmazhukuk

Bu belge özel belgedir. Özel belgeyi düzenlemek tek başına suç oluşturmuyor bunu kullanmasıda gerekir. Burada özel belgeyi düzenlemiş ve kullanmış tck 207-1 fıkrasındaki suç oluşmuş oluyor. Yalınız kirayalayanın haberi var idiyse durum değişebilir.. Suç olmakdan çıkar kanaatindeyim.
Old 27-08-2009, 11:24   #6
Gonca Aydın

Benzer bir olay benim başıma geldi.Ben müvekkilim adına savcılığa suç duyurusunda bulundum.Maliye'ye de sahte kira kontratı ile vergi açılışı yaptıkları için şikayette bulunmak istiyorum.Ancak dilekçenin muhatabını ve de hukuki dayanağını tam olarak bulamıyorum.Vergi Kanunu'na bakıorum ama çözüme ulaşamadım.Yardımlarınız için şimdideden teşekkürler..
Old 27-08-2009, 16:17   #7
YALÇIN ÖNDER

Bilindiği üzere kira akdi şekle tabi değildir. Ancak, idare geçen yıldan bu yana işyeri kiralarının bankadan ödenmesini (tevsiki) zorunlu kıldı.

Bu açıdan idarenin esas alacağı belge kira sözleşmesi değil, bankadan ve/veya ptt den ödemeyi esas alması gerekir.

Eğer kiraya veren kira bedelini eksik tahsil etmiş ise, yazılı olarak, kiracıdan kira bedelinin kalan kısmını isteyen bir ihtarname tebliğ etmesi bu tür durumlarda yerinde olacağı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi