Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eczacının tarihi geçmiş ilaç vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2009, 23:30   #1
erzincan

Varsayılan eczacının tarihi geçmiş ilaç vermesi

iyi akşamlar,benim sorum şu.Müvekkil bebeği için doktorun yazdığı ilacı aldığı eczacının tarihi geçmiş ilacı vermesi sonucu bebeği rahatsızlanmış ve acile götürmüş.Yine sık sık rahatsızlanmaya başladığında başka hastanelere götürmüş.Sonuçta bebeğine verdiği ilaçları incelediğinde tarihinin geçmiş olduğunu farketmiştir.Bu durumda ne gibi hukuki yollara başvurabiliriz.
teşekkürler
Old 14-02-2009, 09:42   #2
miss_lawyer

bu durum açıkça tespit edildiğine göre savcılığa başvuru ve maddi manevi tazminat davası açılabilir. ya da sadece maddi manevi tazminat da istenebilir.
Old 14-02-2009, 13:41   #3
Av.Kanbalı

Bahsi geçen suç ceza yasasının 186. maddesinde yaptırıma bağlanmış olup savcılığa şikayet etmeniz gerekecektir.Muhtemel bir ceza davasında zarar ve ziyan talep edebilirsiniz veya hukuk mahkemesinde tazminat davası açmaya muktedirsiniz.İyi çalışmalar...
Old 14-02-2009, 16:10   #4
m_argun

Alıntı:
Yazan miss_lawyer
bu durum açıkça tespit edildiğine göre

Açıkça nasıl tespit edilmiş onu anlayamadım. Eczacı "benim o ilaç benden alınan ilaç değildir." dediği zaman tarihi geçik olan ilacı onadn aldığınızı nasıl ispat edeceksiniz. Ceza davasından beraat eder.

Hukuk davasında ise ispat yükü zaten sizde, ondan aldığınız ilacın tarihi geçmiş ilaç olduğunu nasıl ispat edeceksiniz. "Eczacı benim sattığım ilaç bu değil, benimkisi son kullanma tarihi geçmemiş olan ilaçtır. Davaya konu ilaçla benim sattığım ilaçla bu ilaç değiştirilmiş. Benden haksız yere tazminat talep etmeye çalışıyorlar" dediği zaman davayı nasıl kazanacaksınız.

Şahitle ispat edemezsiniz, çünkü ilaç, ilaç alınıp çocuk rahatsızlandıktan günler sonra incelenmiş ve günü geçik olduğu o zaman anlaşılmış. Yok eğer ilaç alındığı tarihten incelendiği tarihe kadar başında bekleyen birisi varsa o zaman onun şehadeti kabuledilir.

Alıntı:
Yazan Av.Kanbalı
Muhtemel bir ceza davasında zarar ve ziyan talep edebilirsiniz

Edemezsiniz efendim. Zira yeni kanun dönemiyle birlikte ceza mahkemesi tazminata hükmedemez, ceza mahkemesinde hükmedilecek tek tazminat Haksız Koruma Tedbirleri nedeniyle hükmedilecek tazminattır.

Müvekkilinizin birde iftiradan yargılanmak zorunda kalması dileğimle.
Old 14-02-2009, 16:52   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Reçeteyle satılan ilaç olması,küpürünün kesilmiş olabileceği,bu ve benzer şeylerle ilaçın tespit edilebileceğini düşünüyorum.
Amabu tip davalarda ispatta zorluk yaşandığını düşünüyorum. Benim de benzer bir davam olmuştu.Uzlaştırmacıydım.İspatta zorluk yaşanması nedeniyle davacı davasından vazgeçmişti.
Old 14-02-2009, 17:28   #6
Av.Kanbalı

Ceza davasında zararın giderilmesini talep etmeyi engelleyen hiçbir düzenleme yoktur.Tazminat için elbette hukuk mahkemesine başvurmak gerekir ki soruya cevabımda bunu belirtmiş bulunmaktayım:" muhtemel ceza davasında zarar ziyan talep edebilirsiniz" demişim tazminat için ise ayrıca dava açılmasını belirtmişim.Etimolojik olarak zarar ve ziyan ile tazminat kavramlarına atfedilen anlamla alakalı.Mesela HAGB, uzlaşma müesseselerine bakılırsa mağdurun uğradığı zararın giderilmesi unsurunun gerçekleşmesini şart koşmaktadır.Ayrıca ıspat olayına gelirsek,ceza muhakemesinde herşey delil olabilecektir.İlacın fiat küpüründen,seri numarasından bu husus firmasına sorulabilir.karneyle alınmışsa zaten ıspatı daha kolay.İftira olgusuna gelince,miyadı dolmuş bir ilaçtan dolayı çocuğunun hayatı riske girmiş bir kişinin şikayet edip iftira suçunun faili olması, Anayasal bir hak olan şikayet hakkının bertaraf edilmesi anlamına gelir.Meşru bir hakkını kullanan kimsenin bu somut olgular ışığında iftira suçunun faili olması sıfır ihtimaldir.
Old 15-02-2009, 02:09   #8
m_argun

Ceza mahkemesinde zarar ziyan talep edebileceğinize herhangi bir engel yoktur sayın meslektaşım, hatta telefon açıp istemenize dahi bir engel yoktur. Ancak talebinizin karşı tarafça kabul edilmemesi halinde ceza mahkemesinden karşı tarafça kabul edilmeyen zarar ziyanınızın tazminini nasıl talep edeceksiniz çok şiddetle merak etmekteyim. HAGB'da zarar ziyanı tazmin etmeyen sanıktan müşteki ceza davasında ne talep edebilir? o, şüphelinin cezalandırılmasıyla alakalı. Adam etmez etmez. Biz ceza mahkemesinde zararın tazmini bakımından icra takibi yapılabilir bir karar elde edebiliyormuyuz sayın meslektaşım? Edemiyoruz.

Daha dün rahatsızlanıp iğne ilaç aldığım için biliyorum, ilaçların üzerinde arabalardaki gibi motor şasi numarasını andıran sadece o kutuya münhasır bir numara yok. Yani eczanede bulunan 20 kutu asprinden hangisinin satıldığı belli değil. Mantık çok basit, eczacı evet ben ona ilaç sattım, doğrudur x marka ilaç sattım ama benim sattığım ilaç günü geçik olan değildir dedimi siz elinizde üzerinde TC kimlik no tarzı yada motor şasi no tarzı bir numara olmayan kutunun o eczaneden alındığını nasıl ispat edeceksiniz. Yada ceza mahkemesinde %100 kanaat oluşturacaksınız, oluşmadığı takdirde verilecek beraat kararıyla nasıl tazminat davası açacaksınız? Yani ispat edin ben bu siteye daha adımımı atmayacağım o kadar büyük iddia ediyorum.

Ne yazıkki dosyam arşivde ve arşivim oldukça karışık bulabilecek durumda değilim, yoksa size ihtimal sıfır dediğiniz hususla ilgili hem ceza mahkemesinin mahkumiyet kararını hem de hukuk mahkemesinden iftira nedeniyle aldığım tazminat kararını gönderirdim. Derseniz ki olay farklı, değil. Olayımda müvekkil lokanta işletmecisi davalının çocuğu yemekten zehirleniyor. Müvekkilin et lokantasında yediği yemekten zehirlendiği gerekçesiyle şikayetçi oluyor. Müvekkil beraat ediyor vesaire vesaire.

Velhasılı sayın meslektaşım hukuk fakültesindeki ilk dersimde hocamın kürsüden söylediği sözle noktalıyorum. "hukukta her zaman iki kere iki dört etmez arkadaşlar". (benim değil bir profesörün sözüdür) Yani hukukta kesin diye birşey olmaz.
Bilgilerinize.
Old 17-02-2009, 17:23   #9
Av.Bilgin Elial

Benzer bir dosyam olmuştu..Eczacı kalfası reçete de göz için kullanılan bir ilaç yerine , dudak için kullanılan marka bir ilacı vermişti.(ilaç isimleri birebir aynıydı)Müvekkil gözüne kullanmış ve gözündeki kızarıklık ve kontrol için yeniden dr.gittiğinde -sen ne kullandın?sorusuyla karşılaşmış o da cebinden ilacı çıkartıp göstermiş. Bu şekilde yanlış ilaç kullanımı olduğunu öğrenmiş ve dr.raporu almıştı..Bu raporla maddi manevi tazminat davası açtık ve kazandık..Doktor raporu, adli tıp raporu ve birde reçete ve faturamız vardı.
Eczacının savunması da hayli ilginçti..İki ilacın etken maddesi aynıdır, sadece dudak için olanda aynı madde biraz daha fazladır.Ne olacak daha çabuk iyileşir işte demişti..hatırlıyorum ben de dilekçem de o zaman ilaçları niye kutu kutu almıyoruz demiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi