Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Haciz işlemlerinde devrim gibi karar

Yanıt
Konu Notu: 8 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-10-2011, 10:08   #1
Av.Arzu Erkan

Varsayılan Haciz işlemlerinde devrim gibi karar

Borç dolayısıyla yapılan haciz
işlemlerinde koltuk, masa, halı,
sandalye, TV gibi ev eşyalarına el
konamayacak.

Borç dolayısıyla uygulanan haciz işlemlerinde koltuk, buzdolabı, masa, sandalye, TV gibi ev eşyalarının kapsam dışı tutulması istendi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve arkadaşlarının kanun teklifi uyarınca, haciz işlemleri sadece ''Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları'' için yapılabilecek.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ
TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, ekonomik durum nedeniyle vatandaşların icralık olduğunu ve evlerine haciz geldiği, bir bölümünün de her an haciz korkusu ile yaşadıkları belirtildi.

''İNTİHAR EDENLER VAR''
Gerekçede '' Evinden eşya kaldırılan vatandaşlar arasında intihar eden, cinnet getiren, yakınlarına zarar verenler vardır. Ailenin yakınları ve komşularına karşı saygınlığı zedelenmekte, borçlunun yanı sıra, eş ve çocuklar da mağdur olmaktadır. Evden eşya kaldırmak kimi zaman da, alacaklı tarafından şantaja dönüştürülmektedir '' denildi.

YENİ SİSTEMDE NELER OLACAK
Hacze gelen memurları masa sandalye, koltuk gibi ev eşyalarını aldıkları, bunun çağdışı bir uygulama olduğu ve evden alınan bu tür eşyanın da, haciz masraflarını karşılamayıp, depolarda çürüdüğü hatırlatıldı. Kanun teklifinde, İcra İflas yasasının değiştirilerek, haciz işlemlerinin sadece ''Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları'' için uygulanabilmesi istendi. Teklif, TBMM Adalet Komisyonu ile Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Kaynak : (Gazeteport)
Old 11-10-2011, 08:19   #2
Av.Hukuki

Muhalefet sorumsuzluğu.Söz konusu ev eşyalarının haczi ve muhafazası borcu karşılamasa bile borçluyu ödemeye zorlamaktadır.Eğer böyle bir teklif yasalaşırsa o zman borçlunun evine hacze gitmenin anlamı olmayacak.Oh ne rahat borçlan borçlan ödeme evinede haciz gelemesin.Bu mudur savunduğunuz zihniyet bu teklifi verenler olarak.
Old 11-10-2011, 10:40   #4
Av.FGY

ki bazı borçlular var ki , çok yüzsüzler.. hoş eve gidiyorsun hacze .. oda boş geliyor .. kiminin alınteriyle kazandığını elinden alıp ona borçlanıyor , borcunu ödemiyor.. kendi çocuklarını özel okullarda , yurt dışında okutuyor.. şiimdi bu adamın niye evine hacze gitmiyecekmişim ?
Old 11-10-2011, 10:54   #5
De jure

Umarım komisyonda olumlu kanaat oluşmaz.Sonuçta haciz işleminin manası borçluyu rahatsız etmek,şayet bu uygulama kaldırılırsa çok vahim sonuçlar doğurur.
Old 11-10-2011, 11:15   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
...Hacze gelen memurları masa sandalye, koltuk gibi ev eşyalarını aldıkları, bunun çağdışı bir uygulama olduğu ve evden alınan bu tür eşyanın da, haciz masraflarını karşılamayıp, depolarda çürüdüğü hatırlatıldı...
Doğruluk payı yüksek olan bir durum tespiti ancak evde yapılan haciz işlemlerinin amacı çoğu zaman haczedilen menkullerin satımından elde edilen para ile alacağı karşılamak olmuyor/olamıyor. Dolayısıyla, kanun teklifinin kanunlaşması durumunda bahsi geçen menkullerin haczedilemeyecek olmasıyla caydırıcılık fonksiyonu ortadan kalkmış olur.
Old 11-10-2011, 12:47   #7
üye38190

Mutlu

Yapılması düşünülen düzünleme iyiniyetli gibi görünsede pratikte gerçekleşmeyeceği kesin gibi. Yani avukatla birlikte icra memuru borçlunun evine gidecek, evde para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları arayacak ve bulacak. Bunun dışında hiçbir eşyaya elini süremeyecek. Hangi borçlu bu tür eşyaları evde saklar ki?? Borçlunun derin bir oh çekmesi demek olur bu düzenleme..Caydırıcılık ortadan kaldırılırsa alacaklı ne yapacak..Bunun içinde bir kanun teklifi hazırlasınlar..
Old 11-10-2011, 13:20   #8
hakan_bjk_01

Kesinlikle yanlış bir uygulama- kanun değişikliği olur... Evde bulunan belki mal olarak değeri olmayan malların haczi ile yedieminliği suistimal , kişinin evi terk edip kaçması, ailesinin de bu borçtan haberdar olması sağlanmakta . Ayrıca insanlar alacaklı- borçlu sosyal alanda sürekli karşılaşmakta ... Şimdi borçlu evine plazma alsa alacaklı ne yapacak bence bu süreçte toplumda çek senet mafyalarının tekrar türemesine neden olur. Borçluların banka hesaplarına ulaşamıyoruz. hesabı bulduğumuzda da anlık haciz konuluyor sonradan gelen paraya bir işlem yapılamıyor. Anlamak zor çek şikayeti ceza çıkmıyor, taahhüt ihlal ceza çıkmıyor, ticareti usulüne aykırı terk, alacaklıdan mal kaçırma ceza yok eee biz nasıl alacaklının alacağını almasını sağlayacağız.. bide istihkak iddiası var ... bu devirde kimseye borç verilmez . peşin para olmadan ticaret yapılmaz. devlet böyle bir kanun peşindeyse artık insanlar her işini kredi kartı ve kredilerle yapsın ...
Old 11-10-2011, 19:45   #9
pluvia

Sanki evde yapılan haczin amacı masa sandalye almak. Bizim çok hoşumuza gidiyor gibi....

Gerçeklikten uzak bir anlayış bence. Zira borçluya "yazık" ise alacağını alamayana " yazık" değil mi?

Ben bu mantığı anlayamıyorum. Hep alacaklı vekilliği yapmıyorum zaman zaman da borçlu vekilliği yapıyorum ve hiç bir müvekkilimie borçtan kaç demedim demem.

Peki bu düzenlemeden sonra alacaklının zararı için de bir düzenleme yapılacak mı?

Saygılar,
Old 11-10-2011, 20:47   #10
kezzy

Borçlanın eyy halkım Devlet baba arkanızda!!!
borçlunun devlet babası, alacaklının babasını döver
Old 11-10-2011, 21:52   #11
eşitlik mi

Saçma sapan bir kanun teklifi olarak niteliyorum.Bu ülkede dürüst borçlu sayısını yaşadığınız tecrübelerle oranlayalım bakalım kaça kaç çıkıyor.Antika eşya arayacakmışım.. Kanun koyucunun ya da koyulmasını isteyenlerin önce BU KONUYLA İLGİLİ antika kafasını değiştirmesi daha yerinde olacaktır kanaatimce.Borçlunun "iyisi" de "kötüsü"de yararlansın tabi değil mi?Azıcık düşünce yahu..

""Gerekçede '' Evinden eşya kaldırılan vatandaşlar arasında intihar eden, cinnet getiren, yakınlarına zarar verenler vardır. Ailenin yakınları ve komşularına karşı saygınlığı zedelenmekte, borçlunun yanı sıra, eş ve çocuklar da mağdur olmaktadır. Evden eşya kaldırmak kimi zaman da, alacaklı tarafından şantaja dönüştürülmektedir '' denildi.""
Böyle bir gerekçenin hiç bir hukuki temeli mantığı yoktur.Şantaja dönüşmek?Hakkı kullanmak ne zaman şantaj oldu?
Ailenin yakınları ve komşularına karşı saygınlığı zedelenmekte?Parayı ya da malı ya da hizmeti kullanınca sorun yok ama?
Evinden eşya kaldırılan vatandaşlar arasında intihar eden, cinnet getiren, yakınlarına zarar verenler vardır?Ben de günde birçok şeyde sinir harbine giriyorum ama gidip intihar etmiyorum ya da bir başkasına zarar vermiyorum?
Komik şeyler bunlar komik..

Düşüncelerim kesinlikle a partisi b partisi ile ilgili değildir.Bir hukukçu olarak beni ilgilendiren şey yasadır.Söylediklerim sadece yasayla ilgili ve yasaya yönelik girişimde bulunan herkese aynı bakış açısıyla olan yorumlarımdır.Başka yöne çekecek arkadaşlarla tartışmaya niyetim yok.

Saygılarımla..
Old 12-10-2011, 11:01   #12
Av.Barış

birçok haciz mahalinde ya da haciz sonrasında açık arttırma ile satılan menkullerin arasında çocuk oyuncaklarının dahi olduğunu görmüştüm. gitmiş olduğum haciz mahalinde sorumsuz babanın yüzünden çocuğun mahsum bakışlarını görüp sadece tespit yapıp çıktığım olmuştu. bence yasa değişikliğinin gerekli olduğunu düşünmekteyim.
Old 12-10-2011, 11:20   #13
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Barış
birçok haciz mahalinde ya da haciz sonrasında açık arttırma ile satılan menkullerin arasında çocuk oyuncaklarının dahi olduğunu görmüştüm. gitmiş olduğum haciz mahalinde sorumsuz babanın yüzünden çocuğun mahsum bakışlarını görüp sadece tespit yapıp çıktığım olmuştu. bence yasa değişikliğinin gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Alacaklının hakkı konusunda düşünceleriniz nedir?
Old 12-10-2011, 11:54   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Barış

Piyasadaki yaklaşık 3 trilyon lira alacağını alamadığı için hakkında iflas kararı alınan bir müvekkilime stent takıldı. 2 çocuğunun üzüntüsüne şahsen şahidim.

Yine bir tanesi, piyasadaki alacaklarını toplayamadığı için borç ödeme zorluğuna girdi ve oturduğu evini sattı. Çocuğunu artık özel okula gönderemedi. Çocuğa durumu nasıl anlattı, bilemiyorum.

Her iki müvekkil şirket adına yüzlerce karşılıksız çek davası açtık. Türlü yasa değişiklikleri yüzünden davalar bitmek bilmiyor. Bitenlere de ödeme taahhüdünde bulunanlar oldu. Ancak ödeyenler tek-tük.

Yıllar önce, telefonlar haczediliyordu. Düzenleme yapılarak haciz engellendi. Yine yıllar önce, kayıt maliki olmasına bakılmaksızın, araç kimin elindeyse haczediliyordu. Karşılıksız çekten hapis cezası vardı. M.B.B.tan ceza vardı. 10 icra dosyasından 9 'u bir şekilde tahsil ediliyordu. Şimdi ise, durum tersine döndü. 10 dosyadan sadece 1'i tahsil ediliyor.

Bir başka Müvekkilin 160.000 TL'sını ödemeyen borçlunun işyerine hacze gittim. Oturduğu koltuğu bile finansal kiralama yoluyla(!) kiralamıştı. Göstermelik, seri sonu konfeksiyon malı bırakmış "buyır avukat bey, haczet" diye dalga geçmişti. Belinde silah, altında BMW marka araba(kendi üstüne kayıtlı değil) bana "Ancak karşılıksız çekten ceza yersem, öderim" derken, sigaradan sararmış dişleriyle, pis pis gülüyordu. Ceza da aldı. Ancak dosya halen temyizde. Büyüklerimiz, çek yasasında yeni bir değişiklik yapmazsa tahsil edeceğiz, inşallah. Müvekkil, kendince hukuk sistemini sorguluyor. Bana sorular soruyor; cevap veremiyorum.

Sizce ne demeliyim?
Old 12-10-2011, 12:21   #15
Av.Barış

Alıntı:
Yazan kezzy
Alacaklının hakkı konusunda düşünceleriniz nedir?

ev eşyasının haczedilmesi ile alacağın tahsil edileceğine inanıyorsanız şu an ki düzenleme kalsın derim. Ben ev eşyalarının (buzdolabı vs) ufak alacakları dışında alacağın tahsili bakımından pek bir etkisinin olmadığı düşüncesindeyim.
Siz farklı düşünüyor olabilirsiz. O zaman çocuğun oyuncaklarını muhafaza altına almaya devam edin.
Old 12-10-2011, 12:26   #16
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Barış
ev eşyasının haczedilmesi ile alacağın tahsil edileceğine inanıyorsanız şu an ki düzenleme kalsın derim. Ben ev eşyalarının (buzdolabı vs) ufak alacakları dışında alacağın tahsili bakımından pek bir etkisinin olmadığı düşüncesindeyim.
Siz farklı düşünüyor olabilirsiz. O zaman çocuğun oyuncaklarını muhafaza altına almaya devam edin.

Buzdolabını çocuğun oyuncağı olarak mı değerlendirmeliyim
Old 12-10-2011, 12:33   #17
Av.Barış

Alıntı:
Yazan kezzy

bu bağı nasıl kurduğunuzu anlayamadım. buzdolabı menkullere örnekti. çocukların oyuncaklarının dahi haczedildiğide bir örnekti. ikisi arasında bir bağ kurduysanız sizi sadece tebrik etmekle yetineceğim :
Old 12-10-2011, 12:44   #18
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Barış
bu bağı nasıl kurduğunuzu anlayamadım. buzdolabı menkullere örnekti. çocukların oyuncaklarının dahi haczedildiğide bir örnekti. ikisi arasında bir bağ kurduysanız sizi sadece tebrik etmekle yetineceğim :

Yasanın değiştirilmesi gerektiğini belirttiğinizde bu yasa değişikliğinde alacaklıları hakkının korunması için düşüncelerinizi merak etttiğimi belirtmem neticesinde, şimdiye kadar hiç şahit olmadığım olacağımı da düşünmediğim çocukların oyuncaklarını haczetmeye devam edin tepkiniznizi anlamlandıramadım. Tabiki ikisinin de farklı örnekler olduğunu idrak edebilecek kapasiteye sahibim Benim cümlemin de espiri olduğunu anlayacak kapasiteye sahip olduğunuzu düşünüyorum
Menkul haczinin borcu karşılamaması ayrı bir tartışma konusu edilebilir ancak borçluyada işin ciddiyetini anlaması ve borcunu ödemeye teşfik edici olduğuda tartışılmazdır. Yaklaşık 10 yıllık haciz deneyimlerim en azından bunu göstermektedir.
Old 12-10-2011, 12:45   #19
Av. Engin EKİCİ

Böylesine önemli bir konuya duygusal açıdan yaklaşılması hatalı değerlendirmelere yol açacaktır. Bu anlamda masa sandalye, koltuk, buzdolabı vs.. gibi ev eşyalarının haczinin, alacaklının alacağına kavuşması noktasında müspet rol oynayıp oynamadığı hususu üzerinde durulmalıdır.

Alacaklıların gerçekleştirebileceği ve borçlulara tazyik olarak nitelendirilebilecek mekanizmaların birer birer kaldırılmış olduğu (Sayın Av. Suat Ergin'in değindiği) bir durumda ev eşyalarının haczinin borcu ödeme noktasında rolü olduğu açıktır. Kanaatimi, önceki mesajımda da belirtmiştim.
Old 12-10-2011, 12:46   #20
Atahun

Alıntı:
Yazan kezzy

Sıcak ve ılıman iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde buzdolabı deyip geçmeyin. Allah muhafaza gıda zehirlenmesinden ev halkından biri hastanelik olduğunda eminim vicdan azabı çekersiniz.

Ben kanun teklifini sonuna kadar destekliyorum. Amaç; üzüm yemek olmalı, bağcı dövmek değil.
Old 12-10-2011, 12:49   #21
kezzy

Alıntı:
Yazan Atahun

Sıcak ve ılıman iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde buzdolabı deyip geçmeyin. Allah muhafaza gıda zehirlenmesinden ev halkından biri hastanelik olduğunda eminim vicdan azabı çekersiniz.

Ben kanun teklifini sonuna kadar destekliyorum. Amaç; üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövmek değil.

Alacaklıya yiyecek üzüm bırakılmıyor sevgili Atahun
Old 12-10-2011, 12:53   #22
Av.Barış

Alıntı:
Yazan kezzy
Yasanın değiştirilmesi gerektiğini belirttiğinizde bu yasa değişikliğinde alacaklıları hakkının korunması için düşüncelerinizi merak etttiğimi belirtmem neticesinde, şimdiye kadar hiç şahit olmadığım olacağımı da düşünmediğim çocukların oyuncaklarını haczetmeye devam edin tepkiniznizi anlamlandıramadım. Tabiki ikisinin de farklı örnekler olduğunu idrak edebilecek kapasiteye sahibim Benim cümlemin de espiri olduğunu anlayacak kapasiteye sahip olduğunuzu düşünüyorum
Menkul haczinin borcu karşılamaması ayrı bir tartışma konusu edilebilir ancak borçluyada işin ciddiyetini anlaması ve borcunu ödemeye teşfik edici olduğuda tartışılmazdır. Yaklaşık 10 yıllık haciz deneyimlerim en azından bunu göstermektedir.

asıl teşvik edici mesele icra iflas kanununda vardı ancak onu iptal ettiler. diğer caydırıcı unsur çek kanununda var onuda düzenleyecekler gibi duruyor. emin olun ev eşyası pek caydırıcı değil. bazen "avukat bey iyi ki geldin zaten eskimişti" diye alaylı sözlere maruz kalanımız vardır herhalde.

6 yıllık meslek hayatımda şahsa karşı icra işlemlerinin yapılmasının sıkıntılı olduğunu öğrendim. emin olun bu bölgede bazı yerlerde ev eşyası kaldırmanın namus ile ilişkilendirildiği yerlerin olduğunu hatta gazetelerde türkiyenin her yerinde bu hacizler yüzünden meslektaşlarımızın saldırıya uğradığını hatta öldüğünü öğrenince en iyi işin şirketlere karşı yapılanlar olduğunu öğrendim. Zaten şahsa karşı takip yapıyorsanız müvekkilinize bir bardak soğuk suyunu daima hazır etmeniz gerekmektedir
Old 12-10-2011, 13:02   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Barış
.

Şimdi yazacaklarım da gerçektir. Dosya halen ofisimdedir. Bir başka müvekkilin mafyöz bir borçlusu vardı. Borç 140.000 TL.ye baliğ olmuştu. Adamın oturduğu ve maliki olduğu ev bankaya ipotekliydi. Kısaca evindeki menkullerden başka haczedilecek malı yoktu. Evine hacze gidip, muhafaza yapmadık. Bazen 3.000, bazen 5.000 TL şeklinde yaklaşık 50.000 Tl.yi 1 yıl içinde tahsil ettik. İşin uzamasından sıkılan ve kızan müvekkil bize, "mafya diye korkuyorsun, ondan mal kaldırmıyorsun" diye, bozuk attı.

Biz de "adamın ekonomik durumu kötü olsa bile, konu komşuya rezil etmenin alemi yok. Muhafaza yaparsak artık borcu ödemez. Çünkü konu komşuya rezil etmiş olacağız" dedim. Müvekkil aksini savundu. Ve biz muhafaza yaptık. Sonuç: Daha sonra 1 krş. dahi tahsil edemedik.

Ev haczinin, borçlu üzerinde önemli etkisi vardır. Yılların tecrübesi ile söylüyorum. Yoksa kap kacak meraklsı değilim.
Old 12-10-2011, 13:07   #24
kezzy

Alıntı:
Yazan Av.Barış
asıl teşvik edici mesele icra iflas kanununda vardı ancak onu iptal ettiler. diğer caydırıcı unsur çek kanununda var onuda düzenleyecekler gibi duruyor. emin olun ev eşyası pek caydırıcı değil. bazen "avukat bey iyi ki geldin zaten eskimişti" diye alaylı sözlere maruz kalanımız vardır herhalde.

6 yıllık meslek hayatımda şahsa karşı icra işlemlerinin yapılmasının sıkıntılı olduğunu öğrendim. emin olun bu bölgede bazı yerlerde ev eşyası kaldırmanın namus ile ilişkilendirildiği yerlerin olduğunu hatta gazetelerde türkiyenin her yerinde bu hacizler yüzünden meslektaşlarımızın saldırıya uğradığını hatta öldüğünü öğrenince en iyi işin şirketlere karşı yapılanlar olduğunu öğrendim. Zaten şahsa karşı takip yapıyorsanız müvekkilinize bir bardak soğuk suyunu daima hazır etmeniz gerekmektedir

Bölgelerde farklılıklar olduğunu, ne gibi zorluklarla karşılaşıldığını bazı meslektaşlarımızdan duyuyoruz, ne yazık ki
Yukarıda Atahun'un da belirttiği gibi aslolan bağcıyı dövmek değil, üzümü yemek, haciz mahalinde orada olayı kişiselleştirmekte tabiki yanlıştır. Ama bazı kişiler ve dosyanın durumunuda düşününce muhafazadan başka bir çözüm yolu bulunmuyor. Menkul haczin de yasaklanması demek tamamen alacaklıyı çıkmaza sürükleyecektir.
Mal beyanı ceza davası açama, haciz bakısında kefil almak geçerli olmasın, haciz baskısında taahhüt geçerli olmasın, haciz baskında muvaffakat geçerli olmasın, menkul malı haczedeme, peki alacaklı ne yapacak
Old 12-10-2011, 13:10   #25
Av.Barış

Alıntı:
Yazan kezzy
Bölgelerde farklılıklar olduğunu, ne gibi zorluklarla karşılaşıldığını bazı meslektaşlarımızdan duyuyoruz, ne yazık ki
Yukarıda Atahun'un da belirttiği gibi aslolan bağcıyı dövmek değil, üzümü yemek, haciz mahalinde orada olayı kişiselleştirmekte tabiki yanlıştır. Ama bazı kişiler ve dosyanın durumunuda düşününce muhafazadan başka bir çözüm yolu bulunmuyor. Menkul haczin de yasaklanması demek tamamen alacaklıyı çıkmaza sürükleyecektir.
Mal beyanı ceza davası açama, haciz bakısında kefil almak geçerli olmasın, haciz baskısında taahhüt geçerli olmasın, haciz baskında muvaffakat geçerli olmasın, menkul malı haczedeme, peki alacaklı ne yapacak

sağolsun siyatsetçiler (borçlu sayısının fazlalığından herhalde) ile yargı da
borçluyu koruyor. herhalde düşünceleri "yarın öbür gün biz de borçlu olacağız" mantığı. kimse bizimde alacaklarımız ne oalcak diye sormuyor?
Old 12-10-2011, 13:23   #26
kaantoprak

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Borç dolayısıyla yapılan haciz
işlemlerinde koltuk, masa, halı,
sandalye, TV gibi ev eşyalarına el
konamayacak.

Borç dolayısıyla uygulanan haciz işlemlerinde koltuk, buzdolabı, masa, sandalye, TV gibi ev eşyalarının kapsam dışı tutulması istendi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve arkadaşlarının kanun teklifi uyarınca, haciz işlemleri sadece ''Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları'' için yapılabilecek.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ
TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, ekonomik durum nedeniyle vatandaşların icralık olduğunu ve evlerine haciz geldiği, bir bölümünün de her an haciz korkusu ile yaşadıkları belirtildi.

''İNTİHAR EDENLER VAR''
Gerekçede '' Evinden eşya kaldırılan vatandaşlar arasında intihar eden, cinnet getiren, yakınlarına zarar verenler vardır. Ailenin yakınları ve komşularına karşı saygınlığı zedelenmekte, borçlunun yanı sıra, eş ve çocuklar da mağdur olmaktadır. Evden eşya kaldırmak kimi zaman da, alacaklı tarafından şantaja dönüştürülmektedir '' denildi.

YENİ SİSTEMDE NELER OLACAK
Hacze gelen memurları masa sandalye, koltuk gibi ev eşyalarını aldıkları, bunun çağdışı bir uygulama olduğu ve evden alınan bu tür eşyanın da, haciz masraflarını karşılamayıp, depolarda çürüdüğü hatırlatıldı. Kanun teklifinde, İcra İflas yasasının değiştirilerek, haciz işlemlerinin sadece ''Para, kıymetli evrak, antika eşya, ziynet ve madeni süs eşyaları'' için uygulanabilmesi istendi. Teklif, TBMM Adalet Komisyonu ile Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Kaynak : (Gazeteport)
Bu teklifi hazırlayanların avukatlıkla hiç ilgisi olmadığı açıkça görülüyor.Diyecek başka bir şey bulamıyorum...
Old 12-10-2011, 15:04   #27
hakan_bjk_01

Bir yıllık meslek hayatım bana gösterdi ki şirketi kur iyi finanse et iki yıl sonra birçok çek ve ödenmeyen cari hesaplar .... sonrada başka bir firma kur tüm hak ve alacaklarına haciz koy çekleri sen değil başkası imzalasın ya da sen imzalarsan da ceza çıkarsa ve yakalanırsak ya öderiz yada yatar borcu ödemekten kurtuluruz...şahısta ise her halükarda ömür boyu ve mirasçılarına kadar devam ediyor....
Old 12-10-2011, 15:20   #28
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan kaantoprak
Bu teklifi hazırlayanların avukatlıkla hiç ilgisi olmadığı açıkça görülüyor.Diyecek başka bir şey bulamıyorum...

2009 senesinde, bu konuyu tasarı aşamasında tartışmıştık. Teklifi sunan o zaman bir Trabzon milletvekili avukat meslektaşımızdı.

Kanun teklifinin orjinal halini, mesclisin veb sitesinden okuyabilirsiniz.

Orjinal halini okuduğumda şunu anladım ki, amaç insani değerlerler değil, tamemen tribünlere oynamak

Kolay Gelsin...
Old 12-10-2011, 19:10   #29
oguzhand0

Böyle bir teklifin hiçbir yanı insani değer olamaz. Borçluya gidiyorum evinde ankastre mutfak eşyaları, led televizyonlar ve son model laptoplar...

Yahu ben dişimi tırnağıma takıyorum bu saydıklarımla bir ev düzebilmek için ama beyefendi alem-i cihana afedersiniz borç takıp ortalar dolanıyor evinde led tv kullanacak...

Ayıp ya hu...

Saygılarımla
Old 12-10-2011, 22:26   #30
zedo

Varsayılan Alacaklılar muhtemelen mağdur olacak icranın kısa tarihçesi

İcra iflas kanunu önceki hali ile borcunu ödemeyenlere tazyik hapsi öngörüyordu, bu kural kaldırıldı, mal beyanı yapsan ne yapmasan ne ev haczi de kalkınca İcra iflas kanunun sadece adı kalacak aslında bu teklifi yapanlar insanların en azından bir kısmını dolandırıcılığa azmettiriyorlar oh ne güzel birisine borçlan borcu da ödeme nasıl olsa tazyik hapsi zaten kalktı, emekli maaşları zaten haczedilemiyor, ev haczi de yasak oooooo....ğoh insanları dolandır dolandır paraları da ye nasıl olsa bir imkan bulunur yurt dışına da kaçılır tamam işte ne güzel hayat. Bu kanun teklifinin yasalaşması ile cep telefonlarına artık şöyle mesajlar gelebilir(egm) sakın kimseye borç vermeyin hatta verdiklerinizi bir an evvel geri almaya bakın zira borcu ödetmek için kanuni bir yol kalmadı sonuçlarına katlanın ve devamında batan alacaklılar ve alacaklıların muhtemel intiharı v.s. saygılarımla...........
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi