Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Köyde doğrudan muhtara yapılan tebligat geçerli midir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2011, 17:25   #1
advocat63

Varsayılan Köyde doğrudan muhtara yapılan tebligat geçerli midir

Köyde doğrudan muhtara yapılan tebligat geçerli midir?
Old 02-03-2011, 19:22   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan advocat63
Köyde doğrudan muhtara yapılan tebligat geçerli midir?

Hayır arkadaşlar geçerli değildir.

7201 sayılı yasanın 21. maddesindeki prosedür takip edilerek tebligat yapılmalıdır. Yani posta görevlisi adrese gidecek, adreste kimseyi bulamayacak, etraftan araştırıp tevsik edecek, orada oturduğunu ve geçici bir süre için adreste bulunmadığını beyan edenin imzasını veya imzadan imtina ettiğine dair beyanını alacak sonra muhtara gidecektir. Esasen konu geniş ve ihtimalli bulunduğundan tebligat zarfının arka sayfasını aynen görmekte fayda bulunmaktadır
Old 02-03-2011, 23:09   #4
Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk

Alıntı:
Yazan yeshilim
Hayır arkadaşlar geçerli değildir.
7201 sayılı yasanın 21. maddesindeki prosedür takip edilerek tebligat yapılmalıdır. Yani posta görevlisi adrese gidecek, adreste kimseyi bulamayacak, etraftan araştırıp tevsik edecek, orada oturduğunu ve geçici bir süre için adreste bulunmadığını beyan edenin imzasını veya imzadan imtina ettiğine dair beyanını alacak sonra muhtara gidecektir. Esasen konu geniş ve ihtimalli bulunduğundan tebligat zarfının arka sayfasını aynen görmekte fayda bulunmaktadır

Peki postacının tek başına çalıştığını düşünürsek bu prosedürü takip edip/etmediğinin denetlenmesini nasıl yapacağız ?

Tebligatın kişi adreste olmasa bile Tebligat Kanununa göre adrese dayalı sistemde kayıtlı adresine yapılabilme imkanı bulunduğundan imza karşılığı olmayan tebligatları adrese yada direkt muhtara,imza karşılığı tebligatları ise kişinin adrese dayalı sistemde ilgili adreste görünüp o anda evde olmama yada icradan kaçmak amacı ile taşındığı adres bilgilerini güncellememek gibi durumları olduğundan MAHALLE TEMSİLCİSİ olduğundan dolayı muhtara yapılabileceği,uygulamada ise yapılabildiğini biliyorum.

Saygılarımla
Old 02-03-2011, 23:51   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Arkadaşlar 6099 sayılı yasanın 5. maddesi, mevcut 7201 sayılı yasanın 21. maddesini ortadan kaldırmamış, maddeye ekleme yapmıştır. Aynı usul izlenmek zorundadır. Aksi, tebligat zarfındaki beyan ile sabit tebligat, usulsüz olduğu gerekçesi ile iptal edilebilecektir.
Old 03-03-2011, 11:06   #6
sulzu

Alıntı:
Yazan yeshilim
Arkadaşlar 6099 sayılı yasanın 5. maddesi, mevcut 7201 sayılı yasanın 21. maddesini ortadan kaldırmamış, maddeye ekleme yapmıştır. Aynı usul izlenmek zorundadır. Aksi, tebligat zarfındaki beyan ile sabit tebligat, usulsüz olduğu gerekçesi ile iptal edilebilecektir.

Sayın yeshhilim'in verdiği bilgilere aynen katılıyorum.
Old 03-03-2011, 11:21   #7
kezzy

Alıntı:
Yazan yeshilim

Yukarıda ilk verdiğim cevapta eksik olarak cevapladığımdan verdiğiniz ek bilgiler hakkında hem fikiriz ancak usulsüz olarak yapılması gerekçesiyle iptal edilmesi kısmına tam olarak katılmıyorum. Tebliğ usulüne aykırı yapılmış olsa bile, muhatabı tebligatı öğrenmiş ise geçerli sayılır. Muhatabın beyan ettiği tarih,tebliğ tarihidir.Muhatap,usulsüz tebligatı öğrenmemiş ise tebligat yapılmamış sayılır. (Teb.Tüz.m.51)
Old 03-01-2015, 16:31   #8
av6935

Merhaba arkadaşlar kolay gelsin. Bir sorum olacak, yerinde mi bilemiyorum. Hatam olursa bağışlayın. Köyde ikamet ediyorum. Arasıra mektuplar, tebligatlar falan geliyor. Bu tebligatların hiç biri doğrudan bana gelmiyor. Anladığım kadarıyla posta memuru ilçedeki köy kahvesine bırakıyor. Orada bulunanlar zarfı açıp içinde yazanları okuyup, sonra bana getiriyorlar. Oldukça rahatsız edici bir durum.
Yazdıklarınıza göre bunun mümkün olmaması gerekiyor. Bu konu ile ilgili nasıl bir yasal yola başvurabilirim. Nasıl sonuç ortaya çıkar. Şimdiden herkese teşekkürler...
Old 04-01-2015, 22:13   #9
QuestionMark

Alıntı:
Yazan kezzy
Yukarıda ilk verdiğim cevapta eksik olarak cevapladığımdan verdiğiniz ek bilgiler hakkında hem fikiriz ancak usulsüz olarak yapılması gerekçesiyle iptal edilmesi kısmına tam olarak katılmıyorum. Tebliğ usulüne aykırı yapılmış olsa bile, muhatabı tebligatı öğrenmiş ise geçerli sayılır. Muhatabın beyan ettiği tarih,tebliğ tarihidir.Muhatap,usulsüz tebligatı öğrenmemiş ise tebligat yapılmamış sayılır. (Teb.Tüz.m.51)

Zaten iptal edilebilir denilmiş. İptal edilecektir denilmemiş. Saygılar.
Old 05-01-2015, 00:37   #10
Fatih Kabadayı

Alıntı:
Yazan av6935
Merhaba arkadaşlar kolay gelsin. Bir sorum olacak, yerinde mi bilemiyorum. Hatam olursa bağışlayın. Köyde ikamet ediyorum. Arasıra mektuplar, tebligatlar falan geliyor. Bu tebligatların hiç biri doğrudan bana gelmiyor. Anladığım kadarıyla posta memuru ilçedeki köy kahvesine bırakıyor. Orada bulunanlar zarfı açıp içinde yazanları okuyup, sonra bana getiriyorlar. Oldukça rahatsız edici bir durum.
Yazdıklarınıza göre bunun mümkün olmaması gerekiyor. Bu konu ile ilgili nasıl bir yasal yola başvurabilirim. Nasıl sonuç ortaya çıkar. Şimdiden herkese teşekkürler...

Bazı küçük yerlerde postacılar muhatapların adreslerine gitmez, muhtarlar haftalık postaneye uğrar köyün tüm tebligatlarını alır. Tebligatları muhtar köy kahvesine bırakıyor olabilir. Postane yetkilisiyle görüşerek kendilerinin de bildiği gibi Tebligat Kanuna göre adreste bulunmaz veya imzadan imtina ederseniz ihbarname kapınıza yapıştırılarak muhtara tebligat yapılabileceğini, aksi halde usulsüz tebligatlara ilişkin suç duyurusunda bulunabileceğinizi anlatabilirsiniz. Ayrıca tebliğ saatinde adreste olmamanız sebebiyle muhtara yapılacak tebligatla da ilgili olarak muhtarla görüşüp tebligatları köy kahvesine bırakmamasını söyleyebilirsiniz. Usulsüz tebliğe ilişkin dava açabilir ve son çare olarak da yetkili postacı, muhtar v.s. hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Kolay gelsin.
Old 06-01-2015, 08:55   #11
txyz

Alıntı:
Yazan av6935

Köyün bağlı olduğu ilçenin PTT merkez müdürlüğüne durumu aktarabilirsiniz muhtemelen sorun bu şekilde çözülür ayrıca info@ptt.gov.tr mail adresine başvuru yapabilirsiniz. Eposta adresine yapılan her başvuru değerlendirilerek ilgili başmüdürlük ve merkez müdürlüğü nezdinde sorunun çözülmesine çalışılır. Bunun haricinde yasal haklarınız tabiki saklıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi