Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bilinçli Taksir'mi, Şikayete Bağlı Suç mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2006, 02:00   #31
Av. Can DOĞANEL

Neticede gerçek yasanın bu şekilde yapıldığı ve uygulanmakta olduğu.
Buna göre
Alıntı:
Yargılaması ve delillerin takdiri ilgili mahkemesine ait olmak üzere; yargılama neticesinde suçlu bulunduğunu varsaydığımız takdirde

cümlesinden hareketle;

Kişinin iradesi ile aldığı alkolün etkisi nedeniyle tam bir şuur kaybı altında aracında uyuması veya olağan yol şartlarında yeterli refleksi gösterememesi nedeniyle ölüme ya da yaralamaya sebebiyet verdi ise olası kast,

Alkol etkisinde olmasına rağmen, kendisine izafe edilen kusurun alkollü olmasıyla tam ve kesin bir yargı oluşturacak şekilde ilgisi kurulamıyorsa bilinçli taksire ve hatta taksire hükmetmek gerekeceği gibi bir sonuca varılacağı kanaatindeyim diyor ve bu garip hükmü yazanın bizden beter uykusuz kalması dileğiyle herkese iyi geceler diliyorum.
Old 15-09-2006, 12:52   #32
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Aşağıda alındtıladığım cümlenize katılamıyor;

Alıntı:
...bilinçli taksire ve hatta taksire hükmetmek gerekeceği gibi bir sonuca...

Zira taksirle bilinçli taksir arasında uçurum var,

Ama şu cümlenize sonuna dek katılıyorum

Alıntı:
ve bu garip hükmü yazanın bizden beter uykusuz kalması dileğiyle herkese iyi geceler diliyorum.
Old 16-09-2006, 03:45   #33
Av. Can DOĞANEL

Olası kast yerine; Kasta yakın irade kavramı hem Türkçe açısından hem de mantık açısından daha doğru geliyor bence. Ne dersiniz? (Bu şahsi uydurmamdır.)

Buna göre bir yasa maddesi yazsa idim.

Kasta Yakın İrade
Kişinin iradi olarak gerçekleştirdiği kusurlu hareketlerinin kaçınılmaz bir biçimde birleşebileceğini mutlak surette öngörmesi gerektiği halde neticenin gerçekleşmesine sebep olması halinde, kasta yakın irade vardır. Bu halde....

derdim. Siz ne dersiniz?
Old 07-01-2008, 04:29   #34
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
bu garip hükmü yazanın bizden beter uykusuz kalması dileğiyle herkese iyi geceler diliyorum.

Mesajın üzerinden yıl(lar) geçmiş... Ve hala uykusuz kalanlar var Aradan geçen zaman (bu arada oluşan içtihatlarla) sorunun cevabını netleştirmiştir sanırım?
Olası Kast mı, Bilinçli Taksir mi?

Not:Arama ikonuna, "alkollü araç olası kast bilinçli taksir" yazdım, çıkan sonuçlardan, o mesajların başka mesajlara atıfta bulunmasından bu saate kadar uykusuz kalacağımı farkettim, sonucu göze almam gerekiyordu ama sonucu yine de istemedim Bu soruyu buraya yazma tembelliği yerine kendim de biraz daha araştırabilirdim belki ama o zaman KASTEN uykusuzluktan kalkamazdım ve hiç indirim sebebim olmazdı
Old 07-01-2008, 14:03   #35
av.sally

Alıntı:
Yazan alifatih
Bu olayda aynı zamanda 170. madde uygulanmamakta, zira silahı ateşlemesi taksirle yaralamanın bir parçası...

Örneğin, x şahıs x'yi silahla tehdit ederek elinde bulunan cep telefonunu zorla almakta, bu yağma suçunu oluşturuyor ayrıca silahla tehdit oluşmuyor...

Yada trafik kazasında yaralama olmuşsa kişiye taksirle yaralamadan işlem yapılıyor, 179. maddeden ayrıca işlem yapılmıyor...

Bir malı çalıp kullanan hakkında hırsızlıktan işlem yapılıyor, çaldığı malı kullandığı için ayrıca 165. maddeden işlem yapılmıyor....

Saygılar...

Üzerinden zaman geçsede okuldan kalmış yarım ama yanlış olabileceğini de belirterek bu suç tipini MÜREKKEP SUÇ olarak hatırlıyorum.Eylemlerden biri diğer bir suçun fiili hareketini oluşturuyor ve bu suç daha ağır cezayı gerektiriyorsa suç tipi Mürekkep Suç idi.Yanılıyor olabilirim tabi.
Old 07-01-2008, 19:49   #36
Adli Tip

Varsayılan Düzeltme

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Mesajın üzerinden yıl(lar) geçmiş... Ve hala uykusuz kalanlar var Aradan geçen zaman (bu arada oluşan içtihatlarla) sorunun cevabını netleştirmiştir sanırım?
Olası Kast mı, Bilinçli Taksir mi?

Dün gece uykusuzmuşum hakatten! Ne sormak istediğimi dahi yazamamışım:

Alkollü araç kullanırken kazaya sebebiyet veren kişinin suçunun bilinçli taksir mi olası kast mı olduğunu öğrenmek istemiştim.

Bilinçli taksir olduğuna kanaat getirdim.
Old 18-02-2008, 13:39   #37
wellan

Olumlu Maganda KurŞunu...

Bende sözkonusu olayda bilinçli taksir olduğunu düşünüyorum.Çünkü bilinçli taksir de suçun kanuni tanımında öngörülen neticeyi öngörmesine karşılık icra hareketlerine devam ederek neticenin meydana gelmesidir fakat bilinçli taksirde netice öngörülüyor fakat kesinlikle istenmiyor yani neticenin meydana gelmesi için olası kastın aksine neticenin gerçekleşmesine kayıtsız kalınmıyor.Olayımızdada yaralanma yada ölme neticesinin meydana gelmesini istemiyor fakat neticenin ortaya çıkacağını öngördüğü için artık hakim tarafından taksirle adam yaralamadan dolayı cezasının artırılması gerekmektedir..SAYGILARIMLA...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi