Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayıp Senet - İptal Problemi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2015, 14:35   #1
over

Varsayılan Kayıp Senet - İptal Problemi

Zaman ayıran tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Müvekkil, borcu sebebiyle bir kişiye senet veriyor. Senette sadece meblağ kısmı doldurulup imzalanmış. Yani lehtar, tanzim tarihi, vade tarihi gibi kısımlar boş.

Üzerinden bir süre geçtikten sonra müvekkil ve şahıs bir sulh sözleşmesi imzalıyorlar ve karşılıklı olarak birbirlerini ibra ediyorlar. Sözleşmede tarafların birbirlerinden daha önce aldıkları senetlerin iade edileceği belirtiliyor. Müvekkil kendisindeki senetleri iade ediyor fakat, karşı taraf senedi bir türlü bulamıyor. "Kaybettim, bulamıyorum, bana güvenmiyor musun?" diyor.

Tabi ki güvenmemiz mümkün değil. Çünkü şahsa güvensek, kaybettiği senedi ele geçirecek 3. kişilerin ciro edip aleyhimize kullanması her zaman mümkün. Üstelik meblağ çok yüksek.

Karşı tarafın bizle her türlü işbirliğini yapacağına inanıyorum. Öyleyse bu sorun nasıl çözülebilir?

Karşı taraf zayi sebebiyle iptal davası açsın diye düşünüyorum ama, senedin fotokopisi dahi yok. Üstelik birçok kısmı boş. Bu haliyle ATM'lerde açılacak bir iptal davası ile senedin iptali mümkün müdür? En azından üzerinde tanzim tarihi yazsa .... tarihli ... bedelli senet diye talep edebiliriz fakat yazmıyor ve ama üçüncü kişi boş bu kısımları zaten dolduracaktır. Bu yüzden iptal davası açmamızın yararı olmayacağı kanaatindeyim.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 24-10-2015, 19:32   #2
Av. Nevzat Yağız

Bence iptal davası açmanız mümkün. Senedi kaybeden yetkili hamil olarak açacağı davada; senedin keşideci tarafından imzalanmış ve meblağ kısmı keşideci tarafından doldurularak kendisine verilmiş olduğunu ve fakat keşideci ile aralarındaki anlaşmaya uygun biçimde VADE KISMINI DOLDURMAYI DÜŞÜNDÜKLERİNDE BUNU YAPMAYA FIRSAT BULAMADAN SENEDİ KAYBETMİŞ OLDUKLARINI belirtmesi bence davanın görülmesini sağlayacaktır.

Daha önce kaybolan senedin iptali davası açtım, ancak sizinki gibi vade kısmı boş olan senedin iptali davası açmadım, fakat hukuk mantığım kaybolan senedin vade kısmı boş diye bu davanın açılmasına izin verilmemesi durumunda yetkili hamilin hak kaybına yol uğrayacağını ve daha kötüsü kötü niyetli 3.kişilerin haksız kazanç elde etmelerine imkan verilmiş olacağını söylüyor.
Old 26-10-2015, 15:12   #3
av.k.d

merhabalar,
Menfi tespit davası da açılabileceği kanaatindeyim.Karşı taraf ilk duruşmada gelir davayı kabul eder belirtilen senetler ile taraflar arasında borç ilişkisi olmadığı tespit edilir.
Old 26-10-2015, 22:09   #4
over

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Şimdilik dava harcı ve teminat miktarını da göz önünde bulundurarak bir protokol yapmakla yetineceğiz sanırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi