Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpotekli ve hacizli gayrimenkul...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2009, 22:10   #1
av.alem

Acil İpotekli ve hacizli gayrimenkul...

Değerli Meslektaşlar...

Gayrimenkul üzerinde ipotek tesis edildiğinden İpoteğin paraya çevrilmesi takip yoluyla İcra işlemi başlamıştır... İlgili Tapu Müdürlüğünden gelen cevabi yazıda; gayrimenkul üzerinde -ipotek tesis tarihinden sonra- 6 adet haciz mevcuttur...

Yanlış hatırlamıyorsam; ipotekli olmasına rağmen haciz tesis edilmişse öncelik diğer haciz takip yoluyla başlayan takiplerin satışını talep edip satışı gerçekleştirmek... Yani rehin hakkı -sağlam- olduğundan hacizli alacaklının alacağını alması sağlanıyor... Fakat hadise de ipotek miktarı yüksek olduğundan diğer takiplerde satış istense bile satılma ihtimali düşük gözükmekte...

Ayrıca bu durumda, İpoteğin paraya çevrilme yoluyla başladığımız takipte, tabiri caiz ise, alacağımızı en kısa zamanda tahsil edebilme amacında izlenecek yol hakkında siz değerli Meslektaşlarımızın görüş, tecrübe ve fikirlerini istirham etmekteyim...
Old 29-08-2009, 13:36   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.alem
Değerli Meslektaşlar...

Gayrimenkul üzerinde ipotek tesis edildiğinden İpoteğin paraya çevrilmesi takip yoluyla İcra işlemi başlamıştır... İlgili Tapu Müdürlüğünden gelen cevabi yazıda; gayrimenkul üzerinde -ipotek tesis tarihinden sonra- 6 adet haciz mevcuttur...

Yanlış hatırlamıyorsam; ipotekli olmasına rağmen haciz tesis edilmişse öncelik diğer haciz takip yoluyla başlayan takiplerin satışını talep edip satışı gerçekleştirmek... Yani rehin hakkı -sağlam- olduğundan hacizli alacaklının alacağını alması sağlanıyor... Fakat hadise de ipotek miktarı yüksek olduğundan diğer takiplerde satış istense bile satılma ihtimali düşük gözükmekte...

Ayrıca bu durumda, İpoteğin paraya çevrilme yoluyla başladığımız takipte, tabiri caiz ise, alacağımızı en kısa zamanda tahsil edebilme amacında izlenecek yol hakkında siz değerli Meslektaşlarımızın görüş, tecrübe ve fikirlerini istirham etmekteyim...

Merhabalar;

Sorunuzu tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarına yanıt vereyim (cevabım sormak istediğinizle alakasız olursa şimdiden özür dilerim).

Siz, ipotek alacaklısının vekilisiniz ve ipotekten sonra gelen hacizler var. İpotek de muhtemelen üst-sınır ipoteğidir. Siz riskiniz ölçüsünde takibe geçtiniz.

Mesele; hacizlerin ipotek tarihinden sonra olmasında değil, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takibe geçilip geçilmediğinde. Eğer takibe geçmişseniz ve takip çıkışınız taşınmazın (tahmin edilen) değerinden fazla yahut yakın miktarlarda ise artık diğer hacizlerin bir önemi kalmayacak. Ya da taşınmazın (tahmin edilen) değeri alacağınızdan fazla ise bu; diğer hacizler için para kalacağı anlamına gelir. Kısacası; ipotek alacaklısı iseniz ve takibe geçmişseniz diğer hacizler sizi 100. maddeye yarar bilgi istenmesi ile kıymet takdir raporunun ve satış ilanının tebliği konularında ilgilendirecek...

Tahsili hızlandıracak harici bir-iki yol var ve kullanılabilirse iki günde tahsil imkanı doğuruyor: Temlik yahut haricen satış. Bu yollar; ipotek alacaklısının alacak miktarının taşınmazın değerinden daha düşük olması durumlarında işlevseldir.

Satışı hızlandıracak olan ise (ki ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takipte alacağın tahsili çoğu zaman satışa bağlıdır), elden takip müessesesinin kullanılmasıdır. Satış işlemleri; talimat icrasında gerçekleştirilecek ise kontrolü sıkı tutmanız gerekecektir.

Saygılar...
Old 30-08-2009, 11:41   #3
av.alem

Sayın Özgür Bey,

Yanıt ve ilginiz için teşekkür ediyorum...

Cevabınız da belirttiğiniz gibi, Rehnin Paraya Çevrilmesi için Takibe başlanmış bulunmaktadır, Tapu Dairesinden takyidatların içinde bulunduğu cevabi yazıda İpotek tesis tarihinden sonra, bizim İpotekli takip tarihinden önce olmak üzere hacizlerin mevcut olduğu bildirilmiştir...

Alınan bilgilere göre gayrimenkulun değeri bizim alacağımızı karşılar niteliktedir, mevcut hacizler içerisinde 2 tane Kamu alacağı olan SGK haczi vardır ki sanırım bunlar her halukarda satıştan öncelikli olarak alacaklarını alacaklardır... Şu aşamada önemli olan söz konusu SGK borç miktarlarının öğrenilmesi olacaktır...

Benim soruma de neden olan Baki Kuru hocanın kitabında "ipotekli takibe başlanmış olsa da haciz ya da iflas varsa öncelikli olarak ipotek takibi sahibinin değil, haciz ya da iflas sahibinin satışı isteyebileceği" ifadelerine dair ifadelerinin olmasıydı...

Tekrar teşekkür ediyorum...
Old 30-08-2009, 15:14   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.alem
Sayın Özgür Bey,

Yanıt ve ilginiz için teşekkür ediyorum...

Cevabınız da belirttiğiniz gibi, Rehnin Paraya Çevrilmesi için Takibe başlanmış bulunmaktadır, Tapu Dairesinden takyidatların içinde bulunduğu cevabi yazıda İpotek tesis tarihinden sonra, bizim İpotekli takip tarihinden önce olmak üzere hacizlerin mevcut olduğu bildirilmiştir...

Alınan bilgilere göre gayrimenkulun değeri bizim alacağımızı karşılar niteliktedir, mevcut hacizler içerisinde 2 tane Kamu alacağı olan SGK haczi vardır ki sanırım bunlar her halukarda satıştan öncelikli olarak alacaklarını alacaklardır... Şu aşamada önemli olan söz konusu SGK borç miktarlarının öğrenilmesi olacaktır...

Benim soruma de neden olan Baki Kuru hocanın kitabında "ipotekli takibe başlanmış olsa da haciz ya da iflas varsa öncelikli olarak ipotek takibi sahibinin değil, haciz ya da iflas sahibinin satışı isteyebileceği" ifadelerine dair ifadelerinin olmasıydı...

Sayın Av. Alem;

Özel bir bankanın ipotekle teminat altına alınmış alacaklarına ilişkin takip işlemlerini yürütüyorum ve zaten çoğunlukla benim (ipotek) takibimden önce birçok haciz mevcut bulunuyor. Bunların arasında SGK ve Vergi Daireleri de mevcut.

Ancak ben, eğer dosya alacağını başka türlü tahsil etmemişsem, ipotek takibine geçiyor ve satışı da gerçekleştiriyorum. Baki Hoca'nın andığınız cümlesini bilmiyorum fakat (en azından benim yaptığım ve kesinleşen) satışlarda bu tür bir itirazla karşılaşmadım.

Saygılarımla...
Old 31-08-2009, 08:39   #5
Kerem Özgündüz

Varsayılan Günaydın

Ait olduğunuz icra dairesinden yaptırmadınız ise ipotekli yerin kıymet taktirini yaptıracaksınız.Yaptırdığınız kıymet taktirini Taşınmaz sahibine ve diğer hacizli alacaklıra tebliğ ettireceksiniz(103 ihbarı) Daha sonra satış isteyip taşınmazı ın satışını yine hep taşınmazın sahibine hemde hacizli alacaklılara tebliğ ettireceksiniz.
Satılan yer eğer ipotekten önce haciz yok ise satış bedeli önce ipotekli alacaklıya ödenir.Artarsa diğer alacaklılara sırasına göre ödeme yapılır.
Kolay gelsin
Emekli icra müdür yrd Kerem Özgündüz
Old 31-08-2009, 08:41   #6
av.alem

Değerli Üstadım,

Bazı işlemlerde uygulama ile kitapta yazanlar arasında bağdaşmama olabiliyor...

SGK Haciz şerhlerine göre, satıştan elde edilecek meblağdan öncelikli olarak alacağını alma hakkı mevcut değil mi? Buna göre hesap çıkartıp sonra müvekkille davalık olmayalım

Selamlar
Old 31-08-2009, 08:45   #7
Kerem Özgündüz

Dosya hesaplamasını icra yetkilisi yapar.Orada alacaklı vekiline ödenecek para kademeli olarak hesaplanır.Ayrıca sizin işi alırken müvekkiliniz ile yaptığınız bir anlaşma varsa ki bunun üst sınarı % 25 tir.
Başkaca da bir sorun olmaz.
Kolay gelsin
Old 31-08-2009, 14:46   #8
radikal

Alıntı:
Yazan av.alem

Sn. av.alem; İlk olarak, İpotekli taşınmazda ipotekten başka hacizler de mevcut ise öncelikle hacizli dosya alacaklısının satış isteyebileceği bilgisi yanlıştır. Böyle birşey yasada yoktur. İpotek alacaklısı yaptığı takipte İİK. 150/e maddesi gereğince 2 yıl içinde satış talebinde bulunmaz ise "takip" düşer. İkinci olarak, ipotekli taşınmazda ipotekten sonra gelmek üzere kamu alacağından dolayı haciz mevcut ise bu haciz ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip dosyasından yapılacak satışta ipoteğe önceliği yoktur ve satış bedelinin paylaştırılmasında garameye giremez; kamu alacağından dolayı konulan haciz ancak diğer hacizlere iştirak eder ve garameten paylaştırmadan yararlanır. Ancak taşınmazın aynından doğan vergi alacağı satış bedelinden her halükarda öncelikle ödenir. (6183 S.K. 21.md)
Old 12-08-2016, 15:03   #9
primavera

Alıntı:
Yazan radikal
Sn. av.alem; İlk olarak, İpotekli taşınmazda ipotekten başka hacizler de mevcut ise öncelikle hacizli dosya alacaklısının satış isteyebileceği bilgisi yanlıştır. Böyle birşey yasada yoktur. İpotek alacaklısı yaptığı takipte İİK. 150/e maddesi gereğince 2 yıl içinde satış talebinde bulunmaz ise "takip" düşer. İkinci olarak, ipotekli taşınmazda ipotekten sonra gelmek üzere kamu alacağından dolayı haciz mevcut ise bu haciz ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip dosyasından yapılacak satışta ipoteğe önceliği yoktur ve satış bedelinin paylaştırılmasında garameye giremez; kamu alacağından dolayı konulan haciz ancak diğer hacizlere iştirak eder ve garameten paylaştırmadan yararlanır. Ancak taşınmazın aynından doğan vergi alacağı satış bedelinden her halükarda öncelikle ödenir. (6183 S.K. 21.md)

Savaş Bey,

2010 yılında başlatılan ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takipte satış istenmiş ancak ihale fesholmuş. Daha sonra tekrar satış istenmiş bu durumda takip düşmez değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi