Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında çekilme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2008, 17:13   #1
avukat1980

Varsayılan Boşanma davasında çekilme

Değerli meslektaşlarım;2005 yılında biten bir boşanma davasında davamız reddedildi.Bu arada müvekkilden vekalet ücretini alamadığım gibi kendisine de ulaşamadım.Kararda tebliğe çıkmadı.Bu durumda vekillikten istifa hukuki açıdan sıkıntı oluştururmu..cevaplarınız için teşekkürler..
Old 21-07-2008, 20:33   #2
kanune

vekillikten çelikmeniz kararı tebliğ ettirmemiş olmanız nedeniyle bir sıkıntı yaratabilir. buna haklı bir dayanak bulabilirseniz (masrafı istendi/verilmedi/kendisine ulaşılamadı gibi) bir sorun olmaz. Ama neden vekillikten çekilmek istediğinizi anlayamadım
Old 22-07-2008, 07:49   #3
avukat1980

sanırım ücretiminin ödenmemesi yeterli bir gerekçe olacaktır.
Old 22-07-2008, 07:54   #4
miss_lawyer

müvekkilinize vekkillikten çekildiğiniz tebliğ edilebilirse tebliğden itibaren 15 gün daha göreviniz devam eder. Eğer müvekkiliniz duruşmaya gelip adres belirtmişse o zaman 35. maddeye göre tebliğ yapılabilir ya da nüfustaki adresine göre de 35. maddeye göre tebliğ mümkün diye düşünüyorum. Eğer müvekkile ulaşılamıyorsa 35 e göre yapılacak olan tebliğ uygulanmalı. Bence ücretin ödenmemesi haklı bir sebep ve çekilmek için zaten belli bir gerekçe gösterme gereği yok(gördüğümüz lüzum üzerine vekillikten çekiliyoruz diye beyan etmeniz yeterli)kaldı ki müvekkilinize ulaşılamamsı da size çekilme kararını aldıracaktır. kolay gelsin
Old 22-07-2008, 10:04   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BURSA
Değerli meslektaşlarım;2005 yılında biten bir boşanma davasında davamız reddedildi.Bu arada müvekkilden vekalet ücretini alamadığım gibi kendisine de ulaşamadım.Kararda tebliğe çıkmadı.Bu durumda vekillikten istifa hukuki açıdan sıkıntı oluştururmu..cevaplarınız için teşekkürler..

Bence soru sahibi ve cevap veren üyelerin aşağıdaki sorulara yanıt araması gerekmektedir:

1- 2005 yılında red edilen davanın vekili, kararı neden temyiz etmemiştir?

2- Müvekkil meslektaşı şikayet ederse, "avukatlık ücretimi, temyiz masrafını vermedi; iletişim kuramadım" şeklindeki cevap yeterli mi?

3- Baro disiplin kurulu, 2 no.lu bentteki cevap karşısında " O halde zamanında neden istifa etmediniz" diye sorarsa verilecek tatminkar cevap ne olmalıdır?
Old 22-07-2008, 12:10   #6
avukat1980

Suat bey karar henüz tebliğ edilmedi,ayrıca baro benim çekilme zamanımı sorgulayamamalı diye düşünmekteyim.
Old 22-07-2008, 18:12   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BURSA
Suat bey karar henüz tebliğ edilmedi,ayrıca baro benim çekilme zamanımı sorgulayamamalı diye düşünmekteyim.

Sayın BURSA,

Ben sadece olası soruları sordum. Cevap vermedim. Yukarıda alıntısını yaptığım mesajınız aklıma yeni bir soru daha taktı.

Malumunuz, taraflardan birisi kararı alıp tebliğe çıkarmazsa, dava derdest olarak kalmaya devam etmektedir.

Soru: Davayı red ettirmiş olan davalının kararı almamasını hoşgörebiliriz. Ancak, davası red olan(Bir anlamda kararı beğenmeyen)davacı taraf kararı neden hemen alıp temyiz etmedi? Menfaati nedir? Temyiz etse karar bozulsa veya bozulmasa da kesinleşse; ya da kararı alıp temyiz etmese ve kararı kesinleştirse; 3 yıllık sürenin başlamasını sağlasa, müvekkilin menfaatine olur mu? Müvekkil bu durumu koz olarak kullanabilir mi?

Aslında doğrusu şöyle midir: Karar yazıldıktan makul süre sonra, müvekkile yazılı ihbarda bulunup; kararın temyiz edilip edilmeyeceğinin bildirilmesini, temyiz harç ve giderlerinin ödenmesini; aksi takdirde vekalet görevinden istifa edeceğimizi bildirsek daha mı iyi olur?

Sadece fikir yürütüyorum. Ne dersiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi