Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KesİnleŞme Ne Zaman

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2007, 23:47   #1
Sedat KAÇMAZ

Varsayılan KesİnleŞme Ne Zaman

Sayın Meslektaşlarım ;
Bir boşanma davasında karşı yan temyiz süresini kaçırmış, ancak Sayın mahkeme buna rağmen harcın yatırılmış olmasını gerekçe göstererek benim temyiz süresinin geçmiş olmasından temyiz dilekçesinin reddi ile kararın kesinleştirilmesi talebime ilişkin dilekçeme rağmen, dosyayı Yargıtay' a gönderdi. Neyse aradan bir yıla yakın zaman geçti ve dosyamız Yargıtay'dan temyiz dilekçesinin reddi kararı ile döndü. Ben de yeniden dilekçe verdim ve temyiz süresinin sona erme tarihi itibariyle kararın kesinleştirilmesini talep ettim. Ancak Sayın Hakim, kararın kesinleşme tarihinin dosyanın Yargıtay'dan dönmesinden sonra eğer karşı yan Karar düzeltmeye gitmez ise sürenin dolacağı tarih olacağını söylüyor. Bu konudaki görüşlerinizi ve varsa Yargıtay kararlarınızı bekliyorum.
Old 24-12-2007, 14:02   #2
Nebahat Ülker

Sayın Kaçmaz, elimde bu konuda bir yargıtay kararı olmamakla birlikte naçizane fikrimi ve tatbikatı dile getirmek İsterim.Eğer işlem harca tabi ise harcin yatirildiği, havaleye tabi ise havale tarihi ve eğer havaleyi ve harcı beraber gerektiriyorsa yine harcin yatirildiği tarih İŞlemİn GerÇekleŞtİrİldİĞİ Tarİh Olarak Dİkkate Alinmaktadir; Kİ Olyinizda KarŞi Tarafin DİlekÇesİ için harcin YatirildiĞi Tarİhİn ÜstÜn Tutulmasi Bu Nedenledİr.kesİnleŞmeŞerhİİ İÇİn İse Mahkeme Hakİmİnİn Karari Yerİndedİr.zİra Karar Aleyhİne Gİdİlecek Yollar Henüz TkenmemİŞtİr.İyİ GÜnler DİLİYORUM.YARDIMCI OLABİLMESİNİ UMUT EDERİM
Old 24-12-2007, 14:22   #3
sultanahmet

Kanaatimce, karar düzeltme yolu, süresinde yapılan temyiz talebi üzerine dairenin bozma veya onama yönünde bir karar vermesi halinde mümkündür. Oysa, somut olayda, temyiz süresi geçtiğinden, daire, yerel mahkemenin yapması gereken işlemi yaparak temyiz dilekçesini reddetmiştir. Bu karar karşı kanun yoluna gidilemez. Dolayısıyla, temyiz süresinin tamamlandığı tarih, kararın kesinleşme tarihi olmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi