Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

R1 yetki belgesi K1'in yerine geçebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2008, 10:39   #1
buketoz

Varsayılan R1 yetki belgesi K1'in yerine geçebilir mi?

Nakliyat işi ile uğraşan müvekkil firmanın 2 adet aracı karayolları ekipleri tarafından durduruluyor ve yetki belgesi olmadığından dolayı 2 araca araç başı 5000 YTL ceza kesilmesi yönünde tutanak tutuluyor. Tutanakta sadece belgesiz yurtiçi taşıma yapıldığı belirtiliyor. Araç şöförlerinin ikisi de tutanağı imzalamaktan imtina ediyor. Benim sorum şu: Bu firmanın K1 den daha üstün olan R1 yetki belgesi var. Ama şöförler bunu tutanak tutulurken belirtmemişler. Bu R1 belgesi K1in yerine geçemez mi? Yani sadece bu kartın yanlarında olmaması nedeniyle ceza 10 000 YTL den 200 YTL'ye düşürülebilir mi? Saygılarımla.
Old 28-01-2008, 17:33   #2
Av. Rahşan KÜPELİ

Aslında R 1 belgesi varsa K1 belgesine gerek olmadığını düşünüyorum.
Ceza K-1 belgesi olmadığından mı, yoksa yetki belgesi olmadığından mı kesilmiş? K-1 olmadığından ceza verilmesi saçma çünkü K-1 belgesi bireysel taşımacılık yapanlara veriliyor sizin müvekkiliniz ise R-1 belgeli bir nakliyat firması.
Ancak denetim memurları araçta taşıt kartı yoksa, hiç yetki belgesi yokmuş gibi işlem yapıyor. Sizin olayınız da bu şekilde sanırım.
Benzar olarak, müvekkilin K1 belgesi vardı ancak araçta taşıt kartı yokmuş, yetki belgesi yokmuş gibi adına 5.000YTL ceza kesilmişti.
İdare Mahkemesine başvurduk ve İdare Mahkemesi cezayı iptal etti.
iyi çalışmalar
Old 27-02-2008, 17:13   #3
Av.Caglar

k1 belgesinin süresi 31.12.2008 tarihine kadar uzatıldı. bu bakımdan da cezanın iptali için idare mahkemesine başvurmak gerekiyor.
ben de şunu sorayım: müvekkilin k1 belgesi var. ancak yakalanan aracı henüz kaydettirmedi. kaydedilmeyen araçlara uygulanan ceza da 5000 YTL. mi? diye merak ediyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi