Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Husumet-Ödeme Emrİnİn İptalİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2010, 18:16   #1
Av.Gülümser Yavuz

Varsayılan Husumet-Ödeme Emrİnİn İptalİ

Sevgili meslektaşlarım alacaklı tarafından bir icra takibi başlatılıyor. Alacaklı banka kanalı ile borcunu ödüyor ve ödeme esnasında ödemenin borç için değil de daire için kapora olduğunu belirtiyor. Daha sonrasında bu kişiye ilamsız takip başlatılıyor ve borçlu hanesinde Ahmet..... (X İnş.Ltd.Şti) ibaresi bulunuyor. İlk sorum: Burada icra takibi şahıs için mi başlatılmıştır, yoksa şirket te borçlu olarak gösterilmiş midir. sonradan şirkette borçlu idi gibi bir durum ile karşı karşıya kalınabilir mi. Çünkü şirket ile ve şahısın adresleri aynı adreslerdir. İkinci sorum:Hesabına para yatırılan kişinin alacaklı ile daire satışı hususunda ne noterde ne de adi yazılı şekilde bir sözleşmesi yoktur. Bankalara yatırılan paralar ile ilgili olarak yatıran kişinin beyanları doğrultusunda açıklama yapılmaktadır. Bu beyanların muhakkak ve muhakkak doğruyu göstermediği yönünde kararlar mevcutmudur.

(Ben borçlu hanesindeki bu belirsizlik nedeniyle ödeme emrinin iptalini talep etmeyi düşünüyorum. Ayrıca şirkete ait olan bir daireye ilişkin kapora, satış vaadi vs.tüm işlemler yetkili ile yapılır. Alacaklının sadece kendi beyanı ile oluşturduğu banka makbuzunun bu parayı tahsil imkanını sağlamaması gerektiğini ayrıca diğer yan deliller ile bu iddiasını ispatlaması gerektiğini düşünüyorum. Sizler ne dersiniz.)İlgilenenlere şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Old 10-02-2010, 08:21   #2
eersoz

Sayın meslekdaşım, alacaklı banka kanalı ile borcunu ödüyor...? bu kısım tam anlaşılmıyor.Alacaklı ile borçlu arasında nasıl bir hukuki ilişki vardır da bu takip başlatılmıştır? Yani daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olabilirim. Ayrıca borçlu hem gerçek hem tüzel kişi olabilirse de bunun ifade ettiğiniz biçimde ( tek borçlu gibi ve tüzel kişi ünvanı parantez içinde ) belirtilmesinin kesinlikle iptal nedeni olacağını düşünüyorum.
Old 10-02-2010, 11:19   #3
Av.Gülümser Yavuz

Sayın meslektaşım alacaklı ile borçlu arasında hiçbir ticari ilişki yok. Takibi başlatan alacaklı güvene dayalı olarak elden aldığı cüzi miktar borcu bankaya öderken daire kaporası olduğunu belirterek ödeme yapıyor. Sadece takip borçlusunun çalıştığı şirketin yaptığı ve başka bir şahsa sattığı daire takip alacaklısı tarafından alınmak isteniyor satıcı ile görüşmeleri sonucunda anlaşma sağlanmıyor ve olay bu şekilde kapanıyor. Müvekkil tanıdığı alacaklıya yardım amaçlı olarak daire bulması için yardım etmiş,borç para vermiş daire ile alakası olmadığı halde kendisine kapora verildiği iddia edilmiş, kapora açıklamasını ödeme emri ile öğrenmiştir.Alacaklı ne düşündü bilemiyoruz ama bankaya yaptığı açıklamaya güvenerek icra takibi başlatıyor. Söz konusu para makbuzu açıklaması tellaliye ücreti şeklinde olsa idi kanaatimce alacaklı daha da güvenli olurdu diye düşünüyorum. Demek ki bu kadarını düşünememiş.Umarım aydınlatıcı olmuştur. Cevabınızı bekliyorum. Sağlıkla kalın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi