Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Özel Hastane-Kamu Hastanesi Fiyat Farkı

Yanıt
Old 11-09-2011, 01:16   #1
Konuk

Varsayılan Özel Hastane-Kamu Hastanesi Fiyat Farkı

annem özel bir hastanede safra kesesi ameliyatı olacak bir terslik çıkmazsa 800tl civarı fiyat söylendi ancak sgkda çalışan bir tanıdığımız parayı vermek zorunda değilsiniz yatakparasını sgkdan alıyorlar makbuz isteyin dedi ve makbuz vermek istemediklerini söyledi böyle bir hakkımız var mı?
Old 11-09-2011, 13:02   #2
yyyasemin

Özel hastahanelerin SGK ile anlaşmaları bulunmaktadır. BAzı ameliyatlar SGK kapsamında olmamaktadır. Ücret tam yada piyasanın altında alınabilmektedir. Yatak parası yada bıçak parası diye halk arasında bulunan mevcut bu kavramlar hukuken yoktur. Sadece bu tabirler altında hastadan beklenenin üzerinde alınan parayı örtbas etmek için kullanılmaktadır.

Hastahanenin SGK ile olan anlaşmasını öğrenin sadece ameliyatı mı yoksa yatak yemek v.s tüm masraflar mı SGK dan alınıyor.

Ortada size yapılan bir haksızlık var diye düşünüyorsanız, SABİM 184 ü arayınız Sağlık Bakanlığı Hasta destek merkezidir.

Fatura aldıysanız ayrıntı dökümanlarını alın ve fazla para alınmışsa bakanlık aracılıgıyla geri alabilirsiniz.

Dediğim gibi arkadaşınız lafı ile tereddüte düşmeyiniz. Bilgiyi hastahaneden alınız yada tam teşekküllü tüm masrafların SGK tarafından ödendiği bir hastahaneye geçiniz.

Geçmiş olsun

Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU (L.L.M-still PHD )
Old 12-09-2011, 17:45   #3
karalahanacı

Varsayılan Özel Hastaneler/Acilde Fark Alınması

Eşimi maltepe de bulunan bir özel hastanenin aciline götürdüm ben özel hastanelerin acil durumda fark almadıklarını sanıyordum.Sonra benden 150tl istediler bende acilden para alınmadığını sanıyorum dedim.Onlarda bana öyle ama biz sizi uzman doktora muayene ettirdik ve benim üzerimde o kadar para olmadığı için muayene haricinde acil den tıbbı yardım almadan çıkıp devlet hastanesinin aciline gitmek zorunda kaldım o satte ,Sorum =Bu hastane doğruyumu yapmıştır yoksa bana haksızlıkmı yapmıştır hastane haksız ise hakkımı nerde ve nasıl arayabilirtim.
Old 13-09-2011, 23:47   #4
hukuksever_dr

Varsayılan SGK Farkı

SGK anlaşma yapmış olduğu hastaneleri sınıflandırdı. Bu sınıflamaya göre hastaneler yapılan her işlemden sınıfına göre belli bir yüzde fark alma hakkına kavuştu. Hastaneler A, B, C ve D diye sınıflandırıldı. Hatırladığım kadarıyla A sınıfı bir hastane muayeneden veya ameliyatlardan maksimum %70'e kadar fark alabiliyor. B grubu %60 alt gruplar daha az yüzde alma hakkına sahip. Mesela SGK 30TL olan muayene ücreti ödediği branş için hastane hastadan A grubu ise 21TL fark isteyebilir. Bu 21TL'ye 12TL SGK katılım payı dahil değildir. Eğer SGK bir ameliyat için 1000TL hastaneye ödeme yapıyorsa A grubu hastane hastadan da maksimum 700TL fark isteyebilir.
Safra kesesi ameliyatına SGK kaç lira ödüyor bunu bilirsek ve hastanenin hangi grupta olduğunuda az çok tahmin edebiliyorsak bu fark hesaplanabilir. Laparaskopik safra kesesi ameliyatı ile eski yöntem acık cerrahi fiyatıda farklıdır.
Old 24-09-2012, 20:39   #5
Konuk

merhabalar annem özel bir hastanede kalça protezi ameliyatı oldu 5 gün hastanede yattık bizden protezi sgk nın karşıladığını sadece hastane masraflarını alacaklarını söylediler.muhasebede hesaplattırmaya gittiğimizde 5 binlira tuttuğunu fakat ameliyatlarda kampanya olduğu için masraflar için 2 binlira istediklerini söylediler verdik.fatura istediğimizde biz ssk ya yolluyoruz size fatura veremeyiz dediler vermediler acaba fazla paramı ödedik yardımcı olursanız çok sevinirim..
Old 26-10-2012, 10:45   #6
Fazladanödemeyeçözüm

Varsayılan Fazladan ÖdemeyeSon

Fazladan ödeme yapılması halinde ilgili yasa gereği tutarın tamamının iadesi söz konusudur, ancak bu halde şikayetçinin elinde kredi kartı slibi yada fatura-makbuz olması gerekmektedir. Bunlara sahip değil iseniz iade konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.
Old 18-11-2014, 15:22   #7
Konuk marmaris

Varsayılan micro cerrahi yöntem

merhaba SGK kapsamında mircocerrahi yöntem ile bel fıtıgı ameliyatını devlet hastanesinde olursam ücret öder miyim ?
Old 03-12-2014, 01:24   #8
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk marmaris
merhaba SGK kapsamında mircocerrahi yöntem ile bel fıtıgı ameliyatını devlet hastanesinde olursam ücret öder miyim ?
-------------------------------------------

Sayın KONUK,

Sosyal güvenceniz var ise devlet hastanesinde hiç bir ücret
ödemeden ameliyatınızı olabilirsiniz.
Acil şifalar dileklerimle.
Ecz.Mesut ÇETİN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi