Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk fakültesinde matematik dersi

Yanıt
Old 21-02-2008, 18:54   #1
efekankaptan

Varsayılan Hukuk fakültesinde matematik dersi

Arkadaşlar hukuk fakültelerinde Türk Dili ve Tarih gibi kimimizin gerekli kimimizinse gereksiz gördüğü dersler var. Sizce hukuk fakültelerinde en azından düşünceyi geliştirmesi, muhakeme gücünün arttırılması için matematik dersleri görsterilmeli mi ya da gösterilse ne kadar mantıklı olur?
Old 21-02-2008, 19:53   #2
Av.Didem Kutlu

Dediğiniz doğru çünkü iyi bir hukukçunun herşey hakkında bilgi sahibi olması gerekir.Ancak birinci sınıflarda zaten ana ders olarak iktisat dersi okutuluyor.Bu yüzden fazladan matematik dersine ihtiyaç olmaz.Saygılarımla
Old 22-02-2008, 20:55   #3
üye22915

Şu anda 3. sınıf öğrencisiyim ve hukuk fakültesine geldiğim günden beri matematik dersimizin olmasını çok istedim.fakat bana pek bi yararının olmadığını düşündüğüm sosyoloji ve maliye gibi dersleri aldık.umarım bizden sonra gelen öğrenci arkadaşlar matematiksel düşünce için bu dersi görürler.çünkü bir hukukçuya matematiksel düşünce gerekli.
Old 22-02-2008, 21:16   #4
hukukun-üstünlüğü

ileri sürmüş olduğunuz bu özgün fikriniz pekte düşünülmeden ortaya atılmış gibi duruyor.Matematik bir sayısal bilimdir.Sayısal düşünce ve muhakeme gücünün geliştirilmesinin genel itibariyle sözel bir bilim olan hukuka ne gibi bir katkısı olacak merak ediyorum.Alanları birbirine karıştırmayalım.Bugün siz böyle dersiniz yarın biri de çıkar der ki :fen bilimleride kişinin araştırma ruhunu geliştiriyor hukuk fakültelerine bu dersleri de koyalım. Bunun yerine daha farklı bir öneri getirmelisiniz.Hukuk için sosyal muhakeme gücünün artırılması gerek,sayısal düşünce ve muhakeme tarzının değil.
Old 22-02-2008, 23:26   #5
efekankaptan

Alıntı:
Yazan judge
Dediğiniz doğru çünkü iyi bir hukukçunun herşey hakkında bilgi sahibi olması gerekir.Ancak birinci sınıflarda zaten ana ders olarak iktisat dersi okutuluyor.Bu yüzden fazladan matematik dersine ihtiyaç olmaz.Saygılarımla

İktisat dersi matematikten çok grafik yorumu ve ekonomiye dayanıyor. Matematikle çok ilgili olduğunu söylemek mümkün değil
Old 23-02-2008, 05:23   #6
yener_ata

Önemli bir tespitte bulunmuşsunuz sayın efekaptan. Bende en az sizin kadar matematik dersinin hukuk eğitimi üzerine yadsınamayacak faydalar sağlayacağına inanmaktayım. Fakat ülkemizde bu konuda, değerli hocalarımızın gereken ilgiyi göstermemeleri üzücü bir durumdur. Umarım bu konuda gereki olan araştımalar yapılır ve etkili bir hukuk eğitimi almış olan hukukçular bu mesleği yüceltir.
Saygılarımla, esenlikler dilerim...
Old 23-02-2008, 16:29   #7
Volkan Tepe

Slm.Ben matematik dersinin hukuk öğrencilerinin muhakeme ve hukuku icra yeteneğini pek geliştireceği kanısında değilim.
Old 23-02-2008, 17:53   #8
erkanaga

Böyle bir şeyin gereksiz olduğu düşüncesindeyim zira ÖSS gibi bir sınavı geçerek hukuk fakültesini kazanmış bir kişi, zaten gerekli matemetiksel muhakeme gücünü kazanmış olmalıdır.Bundan sonra da edinmesi gereken hukuki muhakeme gücüdür.
Old 23-02-2008, 22:37   #9
hektor

arkadaşlar öss sadece bir sınavdı ve biz ona göre çalıştık yani bir ders değildi ve sınavda başarılı olmak içi çalıştık yani ders değildi matematik dersine değil matematik sorularına çalıştık matematik asıl ki felsefenin geliştirici gücüyse hukuk alanında da gereklidir bu ders olarak okutulmasa da bilimesi gereken bilgilerle ve daha çok da yöntemlerle doludur platonun akademia'sıı tmayın üstelik bir bilimin sayısal olması sözel alana uygulamasına engel olmaz b ayrım bana çok yogun gelmedi
Old 23-02-2008, 22:52   #10
hektor

hukuk fakültesinde matematik mi? bir isa ancak bu kadar isabetli bir şey ister... evreni temelindeki bilgiyi neden ona en çok ihtiyaç duyulan bir alana almıyoruz? bu konuda platona iyi bir cevap vermek gerekecek...
Old 27-10-2008, 23:30   #11
EDikyol

bence mat. öğretimi hukuk eğititiminde kesinlikle yerini almalı. ben 3. sınıftayım, zekamın gerilediğini hissediyorum açıkçası. en azından seçimlik derslere konulmalı.
Old 28-10-2008, 13:54   #12
oguzhand0

Alıntı:
Yazan EDikyol
bence mat. öğretimi hukuk eğititiminde kesinlikle yerini almalı. ben 3. sınıftayım, zekamın gerilediğini hissediyorum açıkçası. en azından seçimlik derslere konulmalı.
Sayın Edikyol; yapmayın lütfen! Anlamıyorum zekanızın gerilediğini nasıl hissedersiniz. Hukuk Fakültesinde sınıf atladıkça muhakeme, insanları anlayabilme, olayları objektif yahut subjektif olarak değerlendirme gibi bir çok yeteneğimin arttığını hissetmek de değil biliyorum ve somut olaylarda da görüyorum.

Böyle demenize gerçekten çok şaşırdım.
Old 28-10-2008, 17:47   #13
seydakk

Sayın Edikyol buı konuda kesinlikle size katılıyorum.Özellikle matematiği sadece bir ders olarak algılamayan hayatın her alanında gerekli olacağının farkında olan ve bunu savunan biri olarak en az mühendislik ya da fen fakülteleri bölümleri kadar hukuk fakültelerinde de gerekli olduğunu düşünüyorum.
doğrusu fakülteye girmeden önce matematik dersinin müfredatta olacağını düşünmüştüm ve olmadığını gördüğümde büyük bie hayal kırıklığı yaşadım gerçekten insanın beyin jimnastiğine ihtiyacı var hele ki avukatlık gibi kıvrak zeka gerektiren bir meslekte...
artık dördüncü sınıfım benim için bir faydası olmayacak ama en azından fakülteye bizden sonra kaydolacak arkadaşların faydalanabilmesi için umarım değişiklik yapılır da matematik dersi hukuk fakültesinde ZORUNLU ders olarak okutulmaya başlar
Old 28-10-2008, 21:10   #14
Tiocfaidh

Ben de hukuk eğitimi mevzuatında matematik derslerinin bulunmasının faydalı olacağını düşünüyorum ama..

Alıntı:
Yazan seydak
Özellikle matematiği sadece bir ders olarak algılamayan hayatın her alanında gerekli olacağının farkında olan ve bunu savunan biri olarak en az mühendislik ya da fen fakülteleri bölümleri kadar hukuk fakültelerinde de gerekli olduğunu düşünüyorum.

o kadar da değil
Old 29-10-2008, 12:28   #15
seydakk

sizi anlıyorum ama kastettiğim tabii ki de diğer fakültelerdeki müfredatla aynı yoğunlukta işlenmesi değil,onlarda öğretiliş amacının hukuktakiyle paralel olması konusundadır...
Old 31-10-2008, 13:02   #16
Oğuzhan S.

Sayın katılımcılar; bilgidiğimiz gibi hukuk, eşit ağırlık alanında yüksek puanla öğrenci alan bölümlerden bir tanesi. Hukuk Fakültesine giriş yapabilmiş bir öğrenci zaten iyi bir matematik bilgisi ile donanmış, matemetik dersinin verebileceği kadar muhakeme gücüne sahip demektir. Bu açıdan baktığımızda zaten zor olan hukuk derslerinin yanına, son derece gereksiz sayısal nitelikli dersler eklenmesi halinde öğrenciyi daha da zora sevk ederiz diye düşünüyorum.
Old 03-11-2008, 21:45   #17
abyss

Hukuk fakültelerinde sayısal derslerin olmasını anlamsız buluyorum ben de.İlk sene ekonomi dersi almıştık zorunlu ve ingilizceydi.Sayısal ağırlıklı değildi ama sadece ingilizce olması faydalı oldu onun dışında sayısal bir bölüm isteseydim heralde hukuk okuyor olmazdım.Ama üniversitede ilk senemde direk sözel derslerle karşılaşınca sayısal dersleride özlemiştim.Geometri soruları çözdüğümü hatırlıyorum nedense o zaman bana bulmaca gibi geliyordu
Old 06-11-2008, 18:10   #18
bilenkişi

Varsayılan istatistik,matematiğinbir kolu

İstatistik bilimi hem sosyal alanda hem fen alanında kullanılabilen çok yararlı bir bilimdir.Bilgisayar programları da vardır.Bu ders konulabilir.
Old 07-11-2008, 01:15   #19
üye18721

Hukuk fakültesine girmek güçlü bir muhakeme yeteneğini gerektirir.Keşke hukuk fakültelerine iktisat dersi yerine matematik dersi konulsaydı.
Hemen her sene ekonomi,iktisat ile ilgili sınavlara girdik ve çok kolaylıkla çoğumuz geçtik.Çünkü sorular zorlayıcı değildi.Oysa ki matematik dersi alsaydık ve sınavlarına girseydik,sanırım mesleğimiz açısından daha yararlı olurdu...
Old 07-11-2008, 01:24   #20
oguzhand0

Alıntı:
Hukuk fakültesine girmek güçlü bir muhakeme yeteneğini gerektirir.Keşke hukuk fakültelerine iktisat dersi yerine matematik dersi konulsaydı.
Hemen her sene ekonomi,iktisat ile ilgili sınavlarıa girdik ve çok kolaylıkla çoğumuz geçtik.Çünkü sorular zorlayıcı değildi.Oysa ki matematik dersi alsaydık ve sınavlarına girseydik,sanırım mesleğimiz açısından daha yararlı olurdu...
Alıntı:

Şu anda 3. sınıf öğrencisiyim ve hukuk fakültesine geldiğim günden beri matematik dersimizin olmasını çok istedim.fakat bana pek bi yararının olmadığını düşündüğüm sosyoloji ve maliye gibi dersleri aldık.umarım bizden sonra gelen öğrenci arkadaşlar matematiksel düşünce için bu dersi görürler.çünkü bir hukukçuya matematiksel düşünce gerekli.
Alıntı:

hukuk fakültesinde matematik mi? bir isa ancak bu kadar isabetli bir şey ister... evreni temelindeki bilgiyi neden ona en çok ihtiyaç duyulan bir alana almıyoruz? bu konuda platona iyi bir cevap vermek gerekecek...
Alıntı:

Sayın Edikyol buı konuda kesinlikle size katılıyorum.Özellikle matematiği sadece bir ders olarak algılamayan hayatın her alanında gerekli olacağının farkında olan ve bunu savunan biri olarak en az mühendislik ya da fen fakülteleri bölümleri kadar hukuk fakültelerinde de gerekli olduğunu düşünüyorum.
doğrusu fakülteye girmeden önce matematik dersinin müfredatta olacağını düşünmüştüm ve olmadığını gördüğümde büyük bie hayal kırıklığı yaşadım gerçekten insanın beyin jimnastiğine ihtiyacı var hele ki avukatlık gibi kıvrak zeka gerektiren bir meslekte...
artık dördüncü sınıfım benim için bir faydası olmayacak ama en azından fakülteye bizden sonra kaydolacak arkadaşların faydalanabilmesi için umarım değişiklik yapılır da matematik dersi hukuk fakültesinde ZORUNLU ders olarak okutulmaya başlar
Yukarıdaki mesajları yazan Sayın forumdaşlarım. Peki olaya bir de şu açıdan yaklaşır mısınız? Matematik dersi görmediğiniz için daha az muhakeme yeteneğine sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eğer görseydiniz muhakeme yeteneğiniz daha da mı gelişecek idi? Bu soruyu özellikle müstakbel meslektaşım Sayın Aydın'a yöneltmek istiyorum.

-Ferda Hanım fakültede matematik dersi görmediğiniz için ne gibi kayıplarınız oldu?
-Görseydiniz size ne gibi katkıları olacaktı?
-Mesleğinizde başarısız yahut daha az yetkin olduğunuz bir konuyu sırf matematik dersi görmemiş olduğunuza bağladınız mı?
-Matematik dersini görmemiş olmak muhakeme yeteneğinizi etkiledi mi?

Sayın Aydın mesleğimizde bir büyüğümüzsünüz. Bu soruları cevaplayarak hem beni hem de bu konuda çeşitli düşüncelere sahip müstakbel hukukçu arkadaşlarımı bilgilendirirseniz sevineceğim.

Saygılarımla
Old 07-11-2008, 20:54   #21
-Judge-

İstatislik dersi gören bir hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisi olarak dönemin bitmesini dört gözle beklediğimi belirteyim.
Old 09-11-2008, 20:17   #22
EDikyol

i.ü.h.f. de 3. sınıf öğrencisiyim. matematik dersini öğrenimimizde zorunlu olmasını gerektiğini şöyle savunuyorum: özellikle özel hukuk derslerini kanun ezberleyerek geçmek durumunda kalmıs bir öğrenci olarak, Türkiye'de hukuk bilimi öğretiminin bilimsellikten uzak olduğunu düşünüyorum, borçlar hk., aile hk. gibi mevzuatın teorik bilgiyle bitişik olduğu derslerin sınavlarında kanun açma yasağının mantığını anlamyorum çünkü. bildiğim kadarıyla ofiste ya da durusmalarda kanun incelemek yasak değil . Bu belki çok uç bir örnek (sınavda kanun açma yasağı) ama ben hukuk eğitim ve öğretiminin hakkının verilemediğini ya da (sorun bendeyse) hakkını veremediğimi düşünüyorum. Geride bıraktığım 2 senede, birkaç istisnai ismin dersleri dışında (Prof. Dr. Aydın Gülan,Prof.Dr. Oktay Uygun,Prof Dr. SemihGemalmaz...) okul beni yalnızca iyi bir hukuk işçisi, metodologu olma yönünde donattı diye düşünüyorum.
Elbette hukuk eğitimi üst düzey yorumlama yeteneği gerektirir bence de. Ancak bilimsellikten uzak bir hukuk öğretimi; tek yönlü,dar anlayışlı ve oldukça pozitivist "hukukçu"lardan başka bir şey yaratmaya yaramıyor bence.
Bu nedenlerle matematik öğretimi hukuk fakültelerinde yer almalıdır diye düşünüyorum, aynı yönde felsefe ve sosyoloji dersleri de çok daha etkin ve ciddi olarak ele alınmalı.
Düşüncelerim fazla iddialı ya da ukalaca görülebilir, ancak gerçekten böyle düşünüyorum. Aksi düşüncedeki dostlarımız lütfen yazsın ve beni de ikna etsinler, aslına bakarsanız ikna olmak isterdim doğrusu.
Old 23-11-2008, 23:08   #23
av.özlem42

matematik geometri bence kesinlikle yer almalı bu şekilde kişinin muhakeme gücü artar ve hem de ağır sözel derslerin arasında biraz dinlenme gibi bir avantaj sağlar
Old 03-12-2008, 14:57   #24
HAKİM BOZKULAK

Hukuk fakültesine matematik dersi koymak ortalam hukuk fakültesini bitirme süresinin artırmasından öteye gitmeyeceğini bir fayda sağlamayacağını düşünmekteyim. Hukuk fakültelerine daha önceleri sözel puan ile öğrenci alınırdı. Sonra ortalama puan ile alınmaya başlandı. En son olarakta liseden türkçe matematik tercih ederek mezun olanlar alınmakta. Hukuk eğitimi verileceklede ne gibi yetenlere sahip olması gerektiğini bilimsel incelemeye dayanılmadığı söylenebilir. Eğer olmuş olsaydı zamanla hukuk eğitimi verilecek kişilerde ki yetenek değiştirilmezdi. Bilimsel bir veriye dayanmadan ne gibi temel yeteneğe sahip kişilere (öğrenici) eğitim vermek gerektiği tespit edilmemiş olmasının en büyük ayıbı Hukuk Fakültelerine ait olmalıdır. Sonuç olarak ben hukuk eğitimi verilecek bireylerin okuduğunu, dinlediğini doğru yorumlayan ve bunlardan doğru sonuçlar çıkarabilecek yetenekte olan kişilerin hukuk eğitimi almasını ve hukukçuların böyle bir yeteneğe sahip olmalarını doğru bulurum. Bildiklerini kullanarak doğru sonuca ulaşabilmesi için matematik yeteneğinin olması gerektiğini düşünürüm. Şöyle bir örnek vereyim. Bir ilköğretim 5. sınıfı 30 kişi, öğretmen üçgenin iç açılarının toplamının 180 derece olduğunu öğretti. Sınıfta tek tek öğrencilere sorsa üçgenin iç açıları toplamı kaçtır diye, tüm öğrenciler 180 derece olduğunu söyler. Bunu bu şekilde tümü bilir. Ancak yine iç açıları toplamına dayalı bir proplem sorsa sınıfta bir, iki, sen bilemedin beş kişi doğru ceva verir. Hukukta aynen böyledir. Kanunu bilmek yetmez bu kanunun doğru yorumlanması olaylara doğru uygulanması gerekir. Bunun içinde matematik yeteneği gerekir. Bu sonuca ulaşmak için Hukuk fakültelerine öğrenci seçimi yaparken matemetik yeteneği olan kişilerin seçilmesi gerekir. Böyle bir seçim yapılmadan matemetik okutmanın bu hukuk öğrencisine fayda vermez sadece bu ders yüzünden bir iki sene geç mezun olmasına sebep olur diye düşünürüm.
Old 22-01-2017, 22:05   #25
Tolunay AKAY

Hukuk fakültelerinde okutulan istatistik ve matematik derslerinin içeriğinin neden mühendislik bölümleri kadar ağır olduğunu bir türlü anlayamadım. Tamam bu dersleri ver, ancak hukuk ile bağdaşan kısımları öğret. Mesele benim üniversitem de bir senem türev, limit ve binom öğrenirken heba oldu. Şu anda gelişigüzel bir hukukçuya en son ne zaman türev aldınız şeklinde bir soru yöneltilse, cevabı muhtemelen fakülte de şeklinde olur. Gerçekten hukuk eğitimi rezil. Enerji hukuku, sağlık hukuku gibi dersler verileceği yerde binom açılımı öğretilmeye çalışılıyor. Çok yazık.
Old 11-04-2017, 23:11   #26
Av.Dr.Yahya DERYAL

Emekli bir eğitimci olarak bendeniz matematik yerine mantık dersi daha uygun olur derim.
Mantık, Aristoteles ile beraber bir bilim hâline gelmiştir.
Mantık, bilinenden yola çıkarak bilinmeyenin bilgisine ulaşmaya vasıta olan bir bilim ya da kurallarına uyulduğu takdirde zihni hataya düşmekten koruyan bir disiplindir. Mantık, doğru düşünmeyi yanlış düşünmeden ayıran kurallar sistemidir.
Mantık, formel/biçimsel bir bilim disiplinidir. Dış dünyadaki somut olaylarla ilgili değildir. Mantığa konu olan kavramlar dış dünyada “şudur” ya da “budur” diye gösterilemez. Bu nedenle düşüncenin bilimi olan matematik ve geometriye benzer. Bu bilimlerin temelinde zaten mantıksal düşünme ve mantıksal akıl yürütme vardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi