Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk öğrencilerine ödenen ücretler

Yanıt
Old 05-10-2007, 14:15   #1
av.ozancelik

Varsayılan Hukuk öğrencilerine ödenen ücretler

Avukatlar neden yanlarında çalıştırıp adliye adliye gezdirdikleri hukuk fakültesi öğrencilerine emeklerinin karşılığından daha az bir ücret öderler...Yoksa hak gaspı mı yapılıyor.
Old 06-10-2007, 02:32   #3
Av.Ahmet DELİKANLI

Arkadaşımız galiba öğrenciyken çalışmadan bahsediyor. Ben de aslında biraz bunun üzerinde durmak istiyorum. Ben de son sınıf öğrencisiyim, benim de isteğim bir avukatın yanında çalışmak fakat verilan ücret ne boyutta, birşeyler öğrenebiliyor muyuz?Ayrıca bir avukatın yanına gittiğimizde bir seyler öğrenmek istiyorum mu demeliyiz yoksa yanınızda çalışmak istiyorum mu demeliyiz?Ben açıkçası Samsun'da bulunuyorum su an ve kesinlikle bir avukatın yanında çalışmaya ihtiyacım var ve tabi paraya da.. Bana ne önerirsiniz?Şimdiden ilginiz için teşekkürlerimi sunuyorum...
Old 06-10-2007, 10:20   #4
deno

Çünkü ucuz iş gücü işlerine geliyor.Şu anda ülkemizde tüm sektörlerde durum aynı değil mi?
Masraflarının yarısına çalışan bir sürü öğrenci var.Talep çok olunca işverenler düşük ücret veriyor ve biz bu duruma razı oldukça böyle devam edecek gibi..
Old 06-10-2007, 11:07   #5
Seyda

Stajyerler ve hatta ruhsatını yeni alıp maaşlı çalışan avukatlar da maaştan yakınıyorken, ben öğrenci arkadaşlarımızın ne kadar ücret aldığını ve ne kadar ücret beklediğini merak ediyorum..Sakıncası yoksa paylaşır mısınız?
Old 06-10-2007, 15:04   #6
oguzhand0

Yani bende bunu anlayamadım. Stajyerler gün olup para almazken, sadece tecrübe kazanmak amacıyla çalışırken; öğrenci iken ne parası bekliyorsunuz. Hiç bir avukat sizi yanında çalıştırmak zorunda değil ki. Bu durumda ne parası bekliyorsunuz?

Ancak hala stajyerlikten mi bahsediyorsunuz bunbu anlayamadım...
Old 06-10-2007, 15:58   #7
Juniore

Öğrencilik döneminde avukat yanında çalışan arkadaşlar,getir götür işlerinde işin Adliye safhasında özellikle oldukça yoğun çaba sarfetmektedir.Bunun karşılığı olarak her ne kadar yüksek meblağlar beklemek doğru olmasa da iş verenin emeğin karşılığını vermesi temennimiz.doğrusu da budur.Aylık 200 ytl gibi komik paralar söz konusu olmamalı.
Old 06-10-2007, 16:11   #8
oguzhand0

Ne o avukat sizi yanında çalıştırmak, ne de siz onun yanında çalışmak zorundasınız. Bende tatilim boyunca Eskişehir'de ki tabiri caizse en iyi Ceza Avukatının yanında idim. Ancak ne bir para bekledim ne de istedim. Yani o avukata Bey'e danışmadığım soru kalmadı hem de bir çok dosya okudum yorumladım vs.

Yani kısaca avukatın yanında çalışıp para beklemeyi ben doğru bulmuyorum. Kimse sizi orada çalıştırmak için mecbur bırakmıyor. Eğer kendinize çalışıyorum gözü ile de bakıyorsanız; sigorta yol yemek vs. de talep etmeniz gerekmez mi? Yani işin özü bu bizim çalışmak dediğimizde biz avukata değil, avukat bize yardım ediyor
Old 06-10-2007, 16:40   #9
av.ozancelik

HAklı olabilirsiniz Oğuz bey ancak istanbul gibi büyük bir şehirde ailesinden para alamadan okumak durumunda olan ve geçimini sağlamak için çalışan öğrenciler ne olacak peki...tüm icra haciz işlerini yapıp çok komik bir rakam alanlar ne olacak..her öğrenci tecrübesinden faydalanacağı çok iyi bir avukat da bulamıyor maalesef...
Old 06-10-2007, 19:08   #10
holiganist

Oğuzhan Dayar ;
Bu kadar da acımasız olmayın.Eğer söz konusu çalışanın hakkının ödenmesi ise bunun elbette maddi bir karşılığı olmalı diye düşünüyorum.Bunun abartılacak bir yanı yok.En iyisi avukatın gönlüne göre diyerek çalışmaya devam etmeli.Sonuçta iş hayatında çalışan herkes bir yandan para kazanırken bir yandan da deneyim kazanıyor.Ayrıca size naçizane tavsiyem dil konusu ve yazım kuralları üzerine de çalışmalar yapmanız

Saygılar..
Old 06-10-2007, 19:33   #11
Adli Tip

[quote=deno]Çünkü ucuz iş gücü işlerine geliyor.quote]

Yakın bir gelecekte benzer şartlarda aynı mesleği icra edeceğiniz kişilerden, bambaşka bir başka topluluktan bahsediyor gibi bahsetmeniz bence üzücü.

Emeği karşılığı para kazanmak isteyen öğrenci arkadaşlarımızdansanız (ki bu onurlu bir davranıştır) en az emekle, en çok kazancı elde edebileceğiniz bir iş aramanız ekonomi biliminin kaidelerine de uygun olacaktır.

Asıl amacınız mesleği tanımak ve öğrenmekse, (ve öğrenciyken çalışmak zorunda olmayacak kadar şanslıysanız hayatta) o vakit -bence de üzücü olan-bu durumu da mesleğn sorunları veya gerçekleri arasında irdelemelisiniz ve öğretmekten keyif alan, size örnek olabilecek, etik kurallara bağlı bir avukatın yanında vakit geçirmeye çabalamalısınız.

başarılar ve mutluluklar dilerim.

Not: Yukarıdaki görüşlerim (Avukatlık Kanunundaki ilgili hükümler sebebiyle) stajyerlerin değil öğrenci arkadaşların durumlarına ilişkindir.
Old 06-10-2007, 23:21   #12
deno

Sayın Av.Uygar,
ben İstanbul'da yaşıyorum ve İstanbul'un şartlarını düşündüğüm zaman durum değişiyor.Öncelikle siz 4 yıl boyunca kendinizi geliştirmemişseniz kimse size işi öğretmeye hevesli değildir.Ki gerçekçi olursak kimse ' aman da bu öğrenci işi öğrenmek istiyor değerli vaktimizi ayırıp hayrına ona iş öğretelim' demiyor,herkes işi kendisi öğreniyor.Yani yanında çalıştığımız avukat bize bir iyilik yapmış olmuyor.Bizim iş gücümüzden faydalanıyor,tabi bizimde karşılığında bir şey talep etme hakkımız var değil mi? Aksine böyle bir beklenti içine girmek insafsızca olur.Asıl sorgulanması gereken bu.
Ayrıca staj ne yazıkki zorunlu bir evre.O nedenle ben sizi beğenmedim,beni tatmin edemiyorsunuz deyip,çıkıp gidemiyorsunuz. Bu durumun avukatta farkında olunca durum onun lehine bizimse aleyhimize gelişiyor.
Evet yakında bende bu mesleği icra edeceğim.Ama bu kötü olan davranış biçimlerini eleştiremeyeceğim anlamına gelmiyor değil mi?Doğrusu bu tavrınızı anlayamadım! Oldukça sakıncalı olan bir savunma biçimi olduğunu düşünüyorum.İlginize teşekkür ederim.
Old 07-10-2007, 13:43   #13
Seyda

Ben de Uygar'ın yazdıklarına tamamen katılıyorum.Öğrenciler öncelikle mecbur oldukları için değil, öğrenmek için çalışıyorlar. Hem avukatın kabul zorunluluğu da yok..Buna rağmen avukat henüz İcra Hukuku görmemiş bir öğrenciyi (çünkü bildiğiniz gibi İcra Hukuku son sene görülüyor) yanına alıyorsa bu önce öğrencinin iyiliği içindir. Avukat zaten stajyer de alsa fazla para vermesine gerek yok, neden öğrenci alıyor sizce? 100 YTL kar olsun diye mi? Çünkü o dönemde öğrenci avukattan, avukat öğrenciden memnun kalırsa uzun vadede birşeyler düşünürler..

Elbette kimse size 'gel sana şunu öğreteyim' demeyecek. Ama karşılaştığınız bir durum, yaptığınız bir işle ilgili anlamadığınız birşey olduğunda, bunu size açıklamaktan kaçınacak bir avukat olduğunu da sanmıyorum. Hele hele ki öğrenciyken daha da şanslısınız. En azında stajyerken sormaya utanacağınız şeyleri öğrenciyken daha rahat sorarsınız..

Stajyerlerin ortalama 500 YTL, yeni ruhsat almış bir avukatın ortalama 1000 YTL aldığı bir ilde, müstakbel meslektaşlarımız olan öğrencilerin 400 YTL beklemesi herhalde garip olurdu..

Gönül daha iyi şartlar bekler ancak biraz sabır lütfen..
Old 07-10-2007, 14:31   #14
av.mgul

Alıntı:
Yazan seyda
Avukat zaten stajyer de alsa fazla para vermesine gerek yok, neden öğrenci alıyor sizce? 100 YTL kar olsun diye mi?

evet bence öyle....
Old 07-10-2007, 14:41   #15
oguzhand0

Sayın Arkadaşlarım kusuruma balmayın ancak acımasız olmak zorundayım. Hatta 100 Lira kazandığınız için dua edin demek istiyorum. Amacınız para kazanmak ise bir avukatın yanında çalışmamalısınız. Yani part-time iş her yerde var. Yok mesleği öğrenmek istiyorsanız para konusunu bir an bile düşünmemelisiniz.

Haa, ben hem işi kapıp hem de para kazanmak istiyorum derseniz; o dediğiniz çok çok ender durumlarda çok şanslı insanların başına gelir. Kısaca zor bir şey.

Sonuçta anlamalısınız ki hayat acımasızdır. Siz de benim kadar bunu bilirsiniz. O yüzden dedim ya 100 Lira verdiği için minnettar olun...
Old 08-10-2007, 01:22   #16
Adli Tip

Alıntı:
Çünkü ucuz iş gücü işlerine geliyor.

Bu cümlenin (gizli)öznesi 3. çoğul şahıs "onlar"dır!!! Benim sizin mesajınızla ilgili yakınmam avukatları siz değerli hukuk öğrencilerinden çok farklı bir grup olarak değerlendirmiş olmanızdır. Zira bu bakış açısı, hukuk öğrencilerinin de avukatlar tarafından meslektaş adayı olarak görülmemesini haklı kılar. Mesleğin daha da ileri gitmesi her avukatın emeli olmaldır. Bu da, öğrenci ve stajyer arkadaşların gelişimine duyarsız olmamayı gerektirir.
Ancak daha önceki mesajımda da değindiğim gibi, bunu bir iş ilişkisi olarak değerlendiriyorsanız, hem iş hayatının gerçeklerini bilip buna göre davranmanız, hem iş hukukuna uygun şartlarda çalışmanız gerekecektir. Karışılıklı iradelerin birleşmesiyle, ücret ve bağımlık unsurlarını içeren bir akit yapmakta hiç bir engel yok. Bunu bir iş ilişkisi olarak kabul ettiğimizde, resmi olarak lise mezunu olan bir emekçinin, serbest piyasa koşullarında çalışması sırasında aldığı ücretinin sadece "asgari ücrete" uygunluğu hukuki açıdan denetlenebilir.

Alıntı:
Ayrıca staj ne yazıkki zorunlu bir evre.O nedenle ben sizi beğenmedim,beni tatmin edemiyorsunuz deyip,çıkıp gidemiyorsunuz.
Evet staj da maalesef "hukuk fakultesi mezunu olmak" gibi bir zorunluluk. (Avukatlık Kanununda staj yapmadan da avukatlık yapabilecek kişiler de belirlenmiştir ayrıca) Ancak yanında staj yaptığınız avukatla ilgili bir problem yaşadığınızda stajınıza başka bir avukatın yanında devam etmenizde hiç bir engel bulunmamaktadır.

Alıntı:
Sayın Arkadaşlarım kusuruma balmayın ancak acımasız olmak zorundayım.

Sayın Oğuzhan;

Hayat umarım size sizin gibi acımasız olmaz.
Ben para kazanmak için çalışan arkadaşlarımızla, zaruriyetten değil de tercihen bir avukatın yanında vakit geçirerek, işi öğrenmek isteyen arakadaşlarımızın ayrımını düşüncelerimi aktarırken net bir şekilde belirtmiştim.
Açıkçası tarzınız beni rahatsız etti.

Herkese, Sağlıklı, mutlu, başarılı ve bol kazançlı günler dilerim.

Saygılarımla,
Old 08-10-2007, 02:24   #17
cLaW

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sayın Arkadaşlarım kusuruma balmayın ancak acımasız olmak zorundayım. Hatta 100 Lira kazandığınız için dua edin demek istiyorum. Amacınız para kazanmak ise bir avukatın yanında çalışmamalısınız. Yani part-time iş her yerde var. Yok mesleği öğrenmek istiyorsanız para konusunu bir an bile düşünmemelisiniz.

Haa, ben hem işi kapıp hem de para kazanmak istiyorum derseniz; o dediğiniz çok çok ender durumlarda çok şanslı insanların başına gelir. Kısaca zor bir şey.

Sonuçta anlamalısınız ki hayat acımasızdır. Siz de benim kadar bunu bilirsiniz. O yüzden dedim ya 100 Lira verdiği için minnettar olun...

Kusurunuza balmayalım..
Siz de kusuruma bakmazsanız :
Öğrenci iken çalışmanın ayıp olmadığını ,
Avukattan beklenen paranın da minnetten öte emek karşılığı olduğunu belirtmek isterim ;
İşi kapmanın anlamını hala anlayamadığımı ve
hukuk fakültesi öğrencisinin avukat yanında çalışmayıpta,part time kasiyer,garson olarak getirisinin para dışında ne olduğunu,iş yaşantısına,gelecek hayatına ne verebileceğini anlatırsanız sevinirim.
Old 08-10-2007, 12:11   #18
Emre GENÇ

Başka bir başlıkta da
görmüştüm bence de burs beklemektense
bir avukatın yanında çalışmak daha makul.
Ancak ortada iki soru var; ilki acaba
1-2-3. sınıf öğrencileri
avukatlara ne denli yardım edebiliyor (1-2.sınıf
öğrencilerininde çalıştığını biliyorum) ikincisi;
eğer yardımı dokunuyorsa 2oo ytl gibi bir
rakam gerçekten de az değil mi? Hayır gerçek manada faydaları dokunmuyorsa kazanılan tecrube iyilik bakımından
mavzusu geçen mebla uygundur...

Nacizane düşüncem bu yönde ama tabi
tekrar söylüyorum bence önemli olan avukata
gerçekten fayda var mı) (ofisboylukta olsa)
Old 08-10-2007, 13:08   #19
erkanaga

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Ben para kazanmak için çalışan arkadaşlarımızla, zaruriyetten değil de tercihen bir avukatın yanında vakit geçirerek, işi öğrenmek isteyen arkadaşlarımızın ayrımını düşüncelerimi aktarırken net bir şekilde belirtmiştim.
Bence de bu ayrım yapılarak cevap verilirse daha sağlıklı olur.Hem acımasız olmak zorunda da kalmazsınız o zaman.
Old 08-10-2007, 16:46   #20
oguzhand0

Hayat muhakkak ki bana acımazsız olacak. Gül bahçesinde okuyup çalışmıyoruz hiç birimiz. Benim demek istediğimiz gayet açık bir şekilde Sayın Uygar’da belirtmiş.
Alıntı:

Emeği karşılığı para kazanmak isteyen öğrenci arkadaşlarımızdansanız (ki bu onurlu bir davranıştır) en az emekle, en çok kazancı elde edebileceğiniz bir iş aramanız ekonomi biliminin kaidelerine de uygun olacaktır.
Asıl amacınız mesleği tanımak ve öğrenmekse (ve öğrenciyken çalışmak zorunda olmayacak kadar şanslıysanız hayatta) o vakit -bence de üzücü olan-bu durumu da mesleğin sorunları veya gerçekleri arasında irdelemelisiniz ve öğretmekten keyif alan, size örnek olabilecek, etik kurallara bağlı bir avukatın yanında vakit geçirmeye çabalamalısınız.

Ayrıca Sayın Uygar, tarzım sizi rahatsız ettiği için üzüldüm. Ancak gayet objektif bir yazı yazıp kimseyi üzmemeye çalışmıştım, demek ki becerememişim. Nihayetinde herkesin bir tarzı vardır.

Ve Sayın Kuzeyli. Sözlerim arasında ayıp kelimesi bir kere geçmiş mi? Geçmediyse; benim sözlerimi alıntılayarak, neye dayanarak böyle bir çıkarıma ulaşıyorsunuz çok merak ettim. Avukattan para beklemenin ayıp olduğunu söylemedim. Ancak öğrenci iken çalışıp 200 Lira emeğinin karşılığını almayı üstüne üslük bu parayı komik bulmak bana biraz garip geldi. Stajyerler bile bu ülkede 400–600 Lira arası kazanırken, örencinin 200 Lirayı beğenmemesi bence gayet mantıksız. Ha ben öğrenciyken yanımda çalışmak isteyene 400 Lira’dan da fazla veririm diyorsanız, profilime tıklayıp bana bir özel mesaj yollarsanız sevinirim. Çünkü bu yaşta hem hukukun içinde bulunup hem de 400 Lira kazanabileceğim bir yer ben bilmiyorum. Kabul ederseniz; şu an yanında vakit geçirdiğim Ceza Avukatını bırakıp yanınızda sözleşmeli, SSK’lı vs. çalışmaktan zevk alırım (:

Bu arada işi kapmak; işi öğrenmek manasına gelir. Diğer bir anlamı da mekânın tozunu yutmaktır. Bunun da ne anlama geldiğini merak ederseniz açıklayabilirim.

Son olarak yukarıda da belirttim. Diğer arkadaşlar da belirtmişler. Önemli olan amaçtır. Para mı yoksa işi kapmak mı bu sorunun cevabı verilmelidir. Ya da öncelikler sıralanmalıdır. Önceliği para olan birinin bir fast-food restoran’ında çalışmasını sakıncalı bulmuyorum. Yani hukuk fakültesini okurken sonuçta herkes bir avukatın yanında çalışmıyor ya. Dediklerimi aynen tekrarlıyorum. Hem 100–200 Lira’dan daha fazla ““emek karşılığı”” almak hem de hukuki işlerin içinde bulunma, avukatlık mesleğinin tozunu yutmak zor iştir, herkese denk gelmez.

Bana denk gelmediği gibi…

Sayglarımla
Old 09-10-2007, 15:12   #21
deno

Sayın Kuzeyli,
durumu sade bir dille belirtmiş.'' Avukattan beklenen paranın da minnetten öte emek karşılığı olduğunu belirtmek isterim. ''
Gerçekten de işinin karşılığını istemekle sadaka istemek arasında fark olduğunu düşünüyorum.
Sayın Oğuzhan Dayar arkadaşımızda bir kez düşünür umarım bunu.
Old 09-10-2007, 15:25   #22
deno

Tabi birde şu var , çalışıyorsan ve aldığın parayı hakediyorsan bu makul bir durumdur.Sanırım bu biraz da kişinin neye razı olduğuyla alakalı. Zaten 100-200 liraya çalışmaya bu denli hevesli ve razı olmuş arkadaşlarımız oldukça biz bu durumu garipsememeye devam edeceğiz.
Stajyerlere şu kadar para veriliyor diyerek öğrenci arkadaşlarımızın para talebinde bulunması durumunu garip ve hatta insafsızca değerlendiren arkadaşlarımızın bu davranışlarına bir anlam veremedim.
Yani emeği sömürülen bir insan kapınıza geldiğinde onu zaten senin üstünde şu kadar maaş alıyor gibi bir taleple kapıdan göndermeye benziyor bu tutum. Bunun pek de hak ve hukuk savunucularına yakışan bir tutum olduğunu düşünmüyorum.
Eğer yanlışsam eleştiriye açığım. Ve hepinizle bu konuyu tartışmak , paylaşmak isterim.
Old 09-10-2007, 23:36   #23
cLaW

Toz yutmakta serbestsiniz,ama bir çok hastalık toz yutmaktan dolayı bünyeye bulaşıyor,tavsiyem yuttuğunuz tozları bile seçmeniz.
Old 10-10-2007, 12:40   #24
edemircioglu

valla arkadaslar neyin tartışmasını yapıyoruzz eger calısmaksa para kazanmaksa istediğiniz bircok yer mevcut ama anlamıyorum bir meslektaş abiniz veya ablanızın yanında calısıyorsunuz düşünün bi her istediğin ve aklına takılan herseyi sorabiliyorsun bence bundan daha güzel birşey yok bizim orda bunu çekirdekten yetişme denir yanlış anlamasın kimse beni bende hukuk fakültesi öğrencisiyim ve de 1.sınıfım ve bende calışmak istiyorum bir avukatın yanında para önemli değil bence kendimi geliştirmek için cok güzel bir iş olduğunu düşünüyorum..devrimcilerin bir sözü vardır hani ''BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR''diye bencede iyi bir hukukçu olmak için çakıl taşlarıyla dolu bu yollardan çıplak ayakla yürümek gerekir..
Old 25-02-2008, 20:01   #25
Kemal Yıldırım

Neşeli Öğrenciler!

Alıntı:
Yazan Seyda
Stajyerler ve hatta ruhsatını yeni alıp maaşlı çalışan avukatlar da maaştan yakınıyorken, ben öğrenci arkadaşlarımızın ne kadar ücret aldığını ve ne kadar ücret beklediğini merak ediyorum..Sakıncası yoksa paylaşır mısınız?

Öğrenciler! Gerçekten çalışmak ve öğrenmek istediğinizi hissettirin ve çaba gösterin. Karşılığını bir şekilde alırsınız!.. Bu belki maddi olmayabilir. Ama okul sonrası ne oalcağını bir nebze de olsa öğrenciyken görmek ve birşeyler öğrenmek bile bir karşılıktır.

Ben geçtiğim yaz bir avukatın yanında çalıştım. Görüşmemiz sırasında karşılık olarak ne beklediğimi sorulunca, bir karşılık beklemediğimi, biraz olsun havayı teneffüs etmek istediğimi, okul sonrasını görmek istediğimi; ancak uygun olursa sadece yol ve 1 öğün yemek masrafımın karşılanmasının benm için yeterli olacağını(aylık 200-250 YTL'ye tekabül ediyor) belirttim. En az bir yıl çalışacaktım; ancak, okulu bitirmem gerektiği için sınav dönemi bırakmak zorunda kaldım.

Ve, aylık 400 YTL aldım

Avukatların yanında çalıştırdıkları öğrencilere para vermelerinin gerekip gerekmediği sorusuna gelince, bu tamamen avukatın insiyatifine ve öğrencinin çabasına bağlıdır diye düşünüyorum. Şüphesiz avukat ücret ödeyip ödememekte serbesttir. Eğer öğrenci, görüşme sırasında gerçekten öğrenmek ve çalışmak istediğini hissettirirse, ve bunuda çalışmaya başladıktan sonra devam ettirirse, inanıyorumki herhangi bir karşılık alınacağı konuşulmamış olsa bile, asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarı elde edebilecektir

Yoğun olmadığım günlerde, ya da işlerin çok sıkışık olduğu zamanlarda, özellikle şehirdışı hacizlerde devam ediyorum. Eğer seneye farklı bir durum ya da aksilik olmazsa, yine birlikteyiz

Saygılar..
Old 26-02-2008, 15:38   #26
Güldal

Sayın Kemal YILDIRIMla aynı düşüncedeyim yanında çalıştığınız avukat zamanla sizi tanır ve ona göre bir ücret veriri zaten.Ben de son snıf öğrencisiyim ve bir avukatın yanında çalışıyorum.Böyle iyi bir avukatın yanında çalışmak bile benim için büyük bir şans.Ama yanında çalıştığım avukat da bana çok yardımcı oluyor.Adliyeye bile kendi şoförüyle yolluyor beni ve her defasında çabamı tebrik ediyor.Motive de oluyorum yani.Son sınıfta çalışmaya başlayanlarla diğerleri stajda hemen farkediliyor.
Üstelik bir de şu yönüyle düşünelim o kadar fazla stajer avukat var ki onlar bile hakkettiklerini alamazken bizim çok ücret beklememiz biraz haksızlık olmaz mı.örneğin benim çalıştığım büroda 5 tane de stajer avukat var hem de tek avukatla çalışıyoruz hepimiz.Avukat maddi ve manevi yönden kaç parçaya bölünebilir?Paraya ve bilgiye ihtiyacımız olabilir ama bu bizim sorunumuzdur.
Yine de aksi kanaatteyseniz,siz avukat olunca kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde davranırsınz öğrencilere
Saygılar...
Old 27-02-2008, 11:16   #27
hukukun-üstünlüğü

Bugüne kadar bir avukatın yanında park-time da olsa çalışmayı düşünmedim ancak oğuzhan duyar arkadaşımızın şahsi düşüncelerini sanki herkes için geçerli bir doğruymuş gibi savunup,avukatın öğrenciyi yanında çalıştırmak zorunda olmadığı temelsiz gerekçesinden hareketle düşüncesini meşrulaştırmaya çalışması bana çok tuhaf ve gülünç geldi.
Herkes zaten biliyor çalıştırmak zorunda olmadığını bunu belirterek yeni birşey söylemiyorsunuz.Ancak eğer çalıştırıyorsa ve çalıştırdığı kişininde böyle bir talep ve ihtiyacı da varsa karşılığını vermeyi de bilmelidir.Tabi siz bedava çalışmış olabilirsiniz,bu sizin bu konuda haklı olduğunuzu gösterecek bir durum değil,siz bedava çalıştınız diye kimse bedava çalışmak zorunda da değil:umarım bunu da biliyorsunuzdur.
Old 24-03-2008, 03:08   #28
Jurist Enes

Ben iki sene iki farklı avukatın yanında çalıştım. Mesleği öğrenmek için değil maddi sıkıntılardan dolayı mecburen çalışmak zorunda kaldım. Evet stajer olmayışımız sebebiyle ve çalıştırmak zorunda da olmadıklarından çok gülünç miktarda para veriyorlar ve işin en üzücü tarafı sen de avukat olunca aynısını yapacaksın ve beni anlıyacaksın demeleri. Ama olsun şimdi iyi ki çalışmışım diyorum.

Yanlarında çalışırken pek fazla şey öğretmiyorlar kendiniz öğrenmek zorunda kalıyorsunuz.

Ama ne olursa olsun boş verin parayı bi avukatın yanına girin çalışın derim ben. Ufkunuz genişliyor dünyaya bakış tarzınız değişiyor. Ve meslekteki bir çok şeyi kendi başınıza kimseden yardım almadan yaptığınız hataların acısını çekerek öğrendiğiniz için eğitici ve öğretici oluyor. Asla unutmuyorsunuz, kendinize inanılmaz bi güven geliyor

Bütün öğrenci arkadaşlara ve avukat abi/ablalarıma selamlar
Old 08-04-2008, 11:57   #29
kmaral

Olumlu Merhaba

Değerli hemşehrim;

Ben suan bir hukuk bürosunda çalışmaktayım.Aldığım ücret cep harçlığı denecek bir ücret ancak eğer öğretme gayesi olanbundan zevk alan ve seninle resmi olarak olmasada sorumluluk paylaşan bir avukat anında calışmak dünyalara bedeldir tabii avukatlık mesleğini düşünüyorsan ..kolay gelsin..
Old 19-06-2008, 12:04   #30
Ece Soysal

Mutlu

selam arkadaşlar bende izmir'de bir avukatın yanında çalışıyorum üstelik sadece öğle yemeğimi karşılıyor fakat bu benim için hiç de önemli değil az bir meblağ verip getir götür işlerine koşturtacağına yada bana çalışan muamelesi yapacağına hiç para almadan bana işi öğretmesini birlikte davalara bakmayı vs. tercih ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi