Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

Yanıt
Old 31-08-2012, 10:46   #181
gülten

[quote=üye30988]Evet tabiki özel hukuk fakültesi okuyup başarılı olan meslektaşlar çok fazladır.Doğrudur.Esas mesele şu ki; herkesin girdiği üniversite sınavından doğru düzgün puan alamayan insanlara '' hukuk okuma '' şansı verilmesi.Bence bu yanlış.''Hukuk okuma şansı'' sadece gerçekten isteyenlere bu uğurda emek verip belki 1 sene boyunca herşeyden vazgeçerek çalışan insanlara verilmeli.Zaten insan bir şeyi çok istiyorsa onun için her türlü fedakarlığı da gösterir.Böylece o üniversite sınavını kolayca halledebilir.Eğer halledemiyorsa ya çok başarılı değildir ya da gerçekten istemiyordur.
Hukuk başarılı zeki veya çalışkan insanların ellerine gelişmeli ve büyümeli ki gerçekten HUKUK dediğimiz ideal mekanizma olsun ve doğru işlesin .Bakınız tıp fakültelerine .Hukuk fakülteleri gibi her yerde bol bol mu var ? Yok. Çünkü tıp çok önemli herkes çok önem veriyor.O yüzden sadece başarılı ve zeki insanlara bu hak tanınıyor.Şayet öyle olmasaydı doktorlar değil kasaplar yetişirdi.
Adalet mekanizması içinde bu olmalı.Adalette insan hayatları kadar çok önemlidir.
Tıp fakültelerinin sayısının az olmasındaki kıstas, sizin belirttiğiniz üzere bu alana insan sağlığından dolayı verilen ehemniyetten değil,aksine tıp fakültesini açmanın teknik açıdan maliyetli ve külfetli olmasından kaynaklanıyor.Hukuk fakültelerinin bu denli artmasının sebebi de, maddi olarak büyük bir yatırım gerektirmemesinden dolayıdır.Zira bir bina,bina içinde bir amfi,amfi içinde bir hukuk profesörü, hukuk fakültesi açmak için kafidir.
''O yüzden sadece başarılı ve zeki insanlara bu hak tanınıyor.'' Bu ibareden, Türkiye'de tıp fakültesi alanında hiç vakıf üniversitesinin olmadığı sonucu çıkıyor.('' ...sadece..'').
Vakıf üniversitelerinin sosyoekonomik koşullar açısından eşitsizlik yarattığı konusu tartışılabilir,lakin bu üniversitelerde okuyan ve mezun olan hukukçuların ya da diğer meslek gruplarının zeki olmadıkları ve başarısız oldukları addedilemez.
Başarılı ve zeki olmak konusunda kıstas olduğunu ileri sürdüğünüz üniversite sınavı, maalesef ki hukukta başarılı olmak konusunda ileri sürülemeyecektir.Bu konuda, uygulamaya baktığınızda tezinizi çürüten her türlü antitez örneklerini göreceksiniz.Bu da yadsınamaz bir gerçektir.
Old 31-08-2012, 15:03   #182
suskun_juliette

ÖSS, LYS, YGS'yi ve benzerlerini IQ testi olarak görmeyelim meslektaşlarım. Zekayı ve başarıyı yansıtmıyor.Benim sözel zekam var, sayısaldan fazla net yapamadım diye zekamdan kimin şüphesi olabilir ki?

Kişisel nitelik ve özellikleri, meslek disiplini haline getirmek ve mesleki nitelik olarak bunları sunmak büyük yanılgıdır bence. Ben lise birincisiyim, ÖSS'de birtakım sebeplerin gölgesinde 30 puan düştüm ve okul birinciliği kontenjanıyla yerleştim.Üniversitede hiç ders çalışmadım diyebilirim. Bazı arkadaşlar bir ay öncesinden çalışırlardı, ben son gece üç-dört saat ve sınav öncesi iki saat çalışıp dersi geçerdim. Doğru ya da yanlış bilemem, ama ben biraz kafa dinlemeyi seçmiştim. Okulu bitirdim. Yedi aylık avukatım. Bu zamana kadar da kimse bana kötü hukukçusun dememiştir,arkamdan da böyle denildiğini işitmedim çok şükür.

Sayın "gülten"i şahsen tanırım. Beraber çalışma fırsatımız olmuştur. Özel üniversite mezunu olarak kendisinin hiçbir eksik yanı olmayacağını zaten bilmekle birlikte kendisinin hukukçuluğunun tartışma götürmeyeceğini söyleyebilirim. Tanıdığım diğer özel üniversite mezunu arkadaşlarım "eğitimin parayla satın alınmadığını, hak ederek kazanıldığını" göstermiştir.

Kişisel özellikleri,yeteneksizlikleri üniversitelere yükleyemeyiz. Meslekte bir beceriksiz avukat var diye tüm avukatların aynı şekilde görülmeleri ne derece adildir?
Old 31-08-2012, 15:12   #183
Doç. Dr. Özge Yücel

ÖSS'yi ciddiye alan kaç kişi var bilmiyorum. ÖSS'nin hiç de nitelikli bir sınav olmadığını düşünüyorum, hukukçu adayını seçmek için gerekli özelliklerden tümüyle yoksun olduğu kanısındayım. Bana göre ÖSS'den yüksek ya da düşük puan almış olmak, şanssızlıkları bir kenara bırakacak olursak, kişinin çalışma disiplini olduğunu ya da olmadığını göstermekten başka bir şey değildir. Bana göre vakıf üniversitelerinde okuyan çoğu öğrencinin sorunu üniversiteye gelinceye dek çalışmanın ne demek olduğunu hiç ya da yeterince öğrenememesidir. Muhakkak devlet üniversitesi öğrencilerinde de bu sorun görülebilir, ancak vakıf üniversitesi öğrencilerinde bariz biçimde göze çarpmaktadır bu. Kim mi yazıyor bunları, devlet üniversitesinden mezun olmuş ama vakıf üniversitesinde yaklaşık dört yıl çalışmış bir kişi. Bu açıdan tanımadan yorum yapıyor değilim.
Old 31-08-2012, 16:28   #184
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
ÖSS, LYS, YGS'yi ve benzerlerini IQ testi olarak görmeyelim meslektaşlarım. Zekayı ve başarıyı yansıtmıyor.Benim sözel zekam var, sayısaldan fazla net yapamadım diye zekamdan kimin şüphesi olabilir ki?

Kendiniz ya da tanıdığınız belirli biri için değerlendirme yaptığınızda, ÖSS (ya da adı şimdi her neyse), o kişinin zekasını ya da başarısını ölçmeye yeterli değildir; buna katılıyorum. Ama tanımadığımız iki kişiyi kıyaslarken, elde başka veri olmadığı için, aynı koşullarda (ve hatta maddi koşullar yüksek puan aleyhinde iken) girilen herhangi bir sınav ölçü sayılabilecektir. Örneğin bu şekilde biri 450 puan ile devlet üniversitesini kazanmış, diğeri (maddi olanaklarına ve bunun sağladığı dershane, özel ders vb. fırsatlarına rağmen) 400 puan almışsa, ilkinin daha zeki ve/veya başarılı olduğu söylenebilir.

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Tanıdığım diğer özel üniversite mezunu arkadaşlarım "eğitimin parayla satın alınmadığını, hak ederek kazanıldığını" göstermiştir.

Yukarıdaki örnekte 450 puan alan mı hakederek kazanmıştır, 400 puan alan mı? 400 puan alanın hukuk fakültesinde okumasını sağlayan şey, özel üniversitelerin varlığı, buralarda eğitimin paralı olması nedeniyle puanların devlet üniversitelerine göre düşük oluşu ve o kişinin (ya da ailesinin) bu parayı ödeyebilecek ekonomik gücünün olması değil mi?
400 puan devlet üniversiteleri için yetmiyorsa, hakederek kazanmaktan sözedilebilir mi?

Kişiler üzerinden düşündüğünüzde, tanıdıklarınızın her biri zeki, başarılı, değerli insanlar olabilirler. Oysa tartışılması gereken kişiler değil, sistemdir.
Old 03-09-2012, 07:57   #185
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Kişiler üzerinden düşündüğünüzde, tanıdıklarınızın her biri zeki, başarılı, değerli insanlar olabilirler. Oysa tartışılması gereken kişiler değil, sistemdir.

Değerli üstadım,
Zaten kişiler, sistemi var eden ve bu düzenin içinde yer alanlar değil midir?Bir sistemin yanlışlığını ya da doğruluğunu ortaya koymak için sonuçlarına bakmak gerekmez mi?Ben de sonuçlarından bahsetmek istedim.
Old 03-09-2012, 20:37   #186
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Değerli üstadım,
Zaten kişiler, sistemi var eden ve bu düzenin içinde yer alanlar değil midir?Bir sistemin yanlışlığını ya da doğruluğunu ortaya koymak için sonuçlarına bakmak gerekmez mi?Ben de sonuçlarından bahsetmek istedim.

Evet sonuçlara bakalım: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?p=587503
Bu tabloya bakıp adaletten sözedebilen varsa buyursun.
Old 27-11-2012, 18:29   #187
urla

Varsayılan Suçluyum ''baba parasıyla'' hukuk fakültesi okudum mesleğimi bırakmalı mıyım?

Sn. meslektaşlarım

Gerek THS sayfalarında gerek adliye ve baroda ayak üstü sohbetlerde kimi meslektaşlardan özel üniversitede okumuş olanların bu mesleği yapmayı haketmediğine, zaten hukuk bilgilerinin de olmadığına, parayı basıp diplomayı aldıklarına illişkin değerlendirmeleri görüyor, duyuyor ve okuyoruz. Ben de 1 yıl staj dönemi ve beraberinde avukatlık mesleğinde 4. yılıma girerken hem bu mesleğe yıllarını vermiş üstadlarımızı, hem de devlet üniversiteleriyle, özel üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olan arkadaşlarımızı gözlemledim ve kendimi de karşılaştırmak suretiyle mukayese ettim ve kanaatimce her bireyin kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğine kanaat getirdim ve kesin bi yargıya ulaşamadım. Her ne kadar üniversite yıllarında sınavlara pek kıymetli babam girmemiş, adliye ve avukat nezdindeki stajımı da zat-ı alileri tamamlamamış ve mesleği yaparken müvekkiller babamın parasıyla ilgilenmiyorsa da bu fikirde olan arkadaşlarca yine sınavlar, dersler ve stajda efor sarfetme ve mesleği icra etme lütfunu da baba parasıyla kazandığımın değerlendirildiğini biliyorum. Peki problem nedir? Mesleğini yapabilen kalır, yapamayan zaten gider. Diyelim ki özel hukuk fakültesi mezunlarını denize döktük veya 3,5 tanesini sallandırdık. Taşra da kurulmuş bir hukuk fakültesinden mezun bir kişi İstanbul ve Ankara da kurulu devlet hukuk fakültelerinden mezunlar dururken avukatlık yapmayı hak ediyor mu? Bu zihniyete göre o da hak etmiyor şu özel üniversiteleri bertaraf edebilirse ona da sıra gelecek Hali hazırda özel üniversitelere girerken alınan puanla, taşradaki hukuk fakültelerine de rahatlıkla girilebiliyor. Mesleğin temel sorunlarının kaynağı özel hukuk fakültesi mezunlarının olmadığı aşikarken peki bu öfke nereden doğuyor? Aslında sorun çok fazla hukuk fakültesi olması ve mesleğe giriş sınav sisteminin olmaması. Peki TBB ne güne duruyor, bu gidişata neden dur demiyor? Cevabı herkes tarafından malum... Mesleğin saygınlığının biitme noktasına geldiği hepimizce malum. Özel üniversite mezunları mesleğin saygınlığını bu hale getirmiş desem, o da değil zira özel üniversitelerin neyse ki miladı belli. Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.
Old 05-03-2014, 16:35   #188
Dilara Doğan

Mutlu

Öncelikle şunu söylemek isterim ki malesef üniversitelere giriş sınavlarımız yetenekten ziyade hafıza odaklıdır. Ek olarak vakıf üniversiteleri de en az devlet üniversiteleri kadar prestijli olmaya başladı . Çünkü artan üniversite sayısıyla rekabette artmıştır.
Ayrica -belki çok klasik olacak ama- insan sevdiği ve ilgi duyduğu meslek için üniversite okuyorsa heryerde başarılı olur.
Old 21-07-2014, 12:51   #189
üye25928

Ülkemizde vakıf üniversitelerinin sayıca çokluğunu göz önüne aldığımızda eğitim noktasında yer yer sıkıntılı ve sorunlu olduğu maalesef herkesin malumuydu.

Ama her ile bir üniversite ideali ile birlikte artık alakasız alakasız illerde birçok devlet üniversitesi bence hiçbir lüzumu olmaksızın açıldı. İnternet sitelerine girdiğimde adam akıllı bilgi alamadığım birçok devlet üniversitesi de vakıf üniversitesi de mevcut. Çünkü akademik olarak bir kadroları yok, 3-4 hoca ile 4 seneyi idare etmeye çalışıyorlar. 24 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor bana hep garip gelmiştir.

Ülkemizde hem vakıf hem de devlet üniversitelerinin kalitesi ciddi anlamda düşüş yaşadı, temel sebep, bu eğitimi almaya hazır öğrenci olmayışı ve bu eğitimi vermeye hazır öğretim üyesi olmayışı. Şöyle ifade edeyim. Bu sene 18 yaşında olan Türkiye'deki öğrenci oranı ile Türkiye'deki hukuk fakültesi kontenjanı orantılı olarak artmalıdır.

Yani bu sene 500.000 kişi varsa 18 yaşında olan ve karşılığında 10.000 fakülte kontenjanı varsa,

gelecek sene 18 yaşındaki birey sayısı 550.000 olduysa hukuk fakültesi toplam kontenjanları da 11.000 olması lazım, bu dengenin herhangi bir yönde bozulması, eğitimin kalitesini düşürmektedir. Bu konuyla ilgili olarak diğer bir mesele ise, geçmiş dönemlerde %50 kontenjan artırılması sorunsalıdır. Yıllık yetişen akademisyen oranı belli iken böyle bir faaliyete girilmesi pek isabetli bir atılım olmamıştır bence.

Sıkıntının sadece vakıf üniversitelerinde değil Türkiye'deki hukuk eğitiminde olduğunu ifade etmeye çalıştım. Size bu noktadaki düşüncemi desteklemesi için Sayın Prof. Dr. Kemal Gözler hocanın Yalova üniversitesi'ndeki Kamu Hukuku Yüksek Lisans Eğitimi hakkındaki eleştirilerini aktarmak istiyorum: http://www.anayasa.gen.tr/yalova-yl.pdf

Çözüm önerisi ve sonu olarak hep şunu destekledim, mevcut durumda ne vakıf üniversitelerinin ne de sonradan açılan mantar devlet üniversitelerinin kapatılması mevcut sorunumuza çare olmayacaktır.

Tek çare Hukukta yeterlilik sınavıdır. Avukatlık, hakimlik, savcılık, akademisyeslik, noterlik yapsın yapmasın hukuk fakültesi diplomasını kullanan herkesin girmesi gereken ve 60 alanların geçerek hukuk fakültesini kullanması gereken bir sınav olmalıdır. Aksi halde sistem yeteri kadar adaletsiz ve dengesizdir. Batılı ülkelerin hemen hemen hepsinde hukukta yeterlilik sınavı mevcuttur. Hukukçu mesleği ne olursa olsun, hem güncel mevzuatı takip etmeli hem de genel hukuk bilgisini taze olarak daimi muhafaza etmelidir. Aksi halde o ülkede hukuk sistemi gelişemez.

Gerçekten nitelikli kişilerin hukukçu olmasını istiyorsak, hukukta yeterlilik sınavı gibi bir olguyu kabullenmeli, bu sınavı hukuk camiasında ortak bir bilincin oluşması ve gereken yasal faaliyetin söz konusu olabilmesi için özümseyerek savunmalıyız.

Böylelikle, kısır döngüde devam eden, yok vakıf üniversitesinde hukuk eğitimi almak şöyledir, yok şu devlet üniversitesinde eğitim böyle sorunlarını da defetmiş oluruz.
Old 22-07-2014, 22:06   #190
Ahmet Merve Argun

Bence sorunun çözüm yolu yine maalesef ki Batıdadır. Amerikadaki hukuk eğitimi öğrencinin öncelikle başka bir fakülte (mühendislik, edebiyat vs.) bitirmesine bağlıdır. Hukukçu olmayı sadece hukuk fakültesini bitirmeye bağlı kalmayacak derecede önemli görüyorlar. Bence de çok isabetli bir sistem olmakla beraber bizdeki sistemden daha verimli olduğu su götürmez. Kaldı ki bizim fakültelerimizden genç yaşında mezun olan hukukçuların kaç sene meslekte harcayıp belli bir seviyeye çıkabildikleri ortadadır(istisnalar kaideyi bozmaz) Umarım karar mercileri başka çözüm arayışları yerine Amerikadaki sistemi irdelerler.
Old 24-08-2014, 16:15   #191
cevizagaci

Belki çok düz bir düşünce ama, hak ve adaleti konu alan bir bölümün belirli bir ücret karşılığında verilmesini mantıklı bulmuyorum.
Aslında yıllık yüksek ücretler karşılığında size o işi yapabilme yetkisini veren düzeni tamamiyle saçma buluyorum. Üniversite giriş sınavı, mesleklere yönelik bir eğitim vermiyor olabilir ama belirli bir sıralamaya tutunmak için çabalayıp ecel terleri döken bir öğrenci ile hiçbir çaba sarfetmeyip gezip eğlenen bir öğrencinin sene sonunda aynı bölümü kazanmış olmaları büyük haksızlıktır ki üstelik istenilen bölümün bir iki puan aşağısında kalıp maddi imkansızlıkları yüzünden hayallerine veda eden öğrencilerdeki psikolojik yıkım da göz ardı edilebilicek gibi değildir.
Bunu bugün ülkedeki her bölüm için söyleyebiliriz, fakat hukuk bu konuda daha çok nasibini alıyor gibi. Baraj puanın biraz üstüne çıkarsanız isminizin önüne "av." unvanını koyabilirsiniz.
Old 24-08-2014, 16:32   #192
cevizagaci

Sn @urla
"Hali hazırda özel üniversitelere girerken alınan puanla, taşradaki hukuk fakültelerine de rahatlıkla girilebiliyor." demişsiniz, şöyle bir düzeltme yapmama müsaade edin.
Taşra dediğiniz devlet üniversitelerinin son sıralaması 30 binlerdedir. Ki bu sıralamadaki bir öğrenci pek çok özel üniversiteden yarı burs, hatta tam burs alabilmektedir. Bu konuda devletler hala pek çok özel üniversiteden önde diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi