Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

Yanıt
Old 07-08-2007, 23:09   #61
ÇAĞLA

Varsayılan Başarılar çalışanların olsun!!..

Arkadaşlar,bu konu karşı tezlerin üretilebileceği ve bunun normal olduğu bir konudur.Dolayısıyla fikir birliğine varılması bir o kadar zor!
Ben Maltepe Üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisiyim.Sayın M.Anıl' ın mailinde de değindiği gibi asıl sorun bencede özel(vakıf) üniversitelerde okuyan öğrencilerin yarattığı genel izlenimden ibaret!Şöyleki özel(vakıf) üniversitelerde verilen eğitimde kalite sorunu yaşanmaz iken ,maalesef birçoğunun öğrenci profili kötü bir izlenim yaratmaktadır.Ve inanın doğal olarak bazen insan amaçlarının ne olduğundan emin olmayan birçok kişiyle aynı bölümü paylaştığı için içten içe isyan ediyor.Bu şekilde amacı olmayan insanlar maalesef devlet üniversitelerinde belki tek tük çıkarken, özel(vakıf) üniversitelerde çoğunluğu oluşturuyor.Fakat diğer mailimde de değindiğim gibi;bir insanın mesleki kariyeri kendi elindedir:Birey vardır imkansızlıklar içinden imkan yaratır ve istedini tutar alır.Birey vardır birsürü imkanı varken hiçbirşey yapmaya tenezzül etmez!Herkesin kendi tercihidir ve sonsuz saygım vardır.Ama kendini geliştirmeyen hukukçu adayı daha hukukçu sıfatını kazanamadan bu sayfadan silinir!Hatta mezun bile olamaz! Tartışılması ve rekabet edilmesi gereken hangi üniversitede okumuş olursa olsun ayakta kalan bu sayfada adını yazdırandır.Zaten adından bahsettiren bir hukuçu özel(vakıf) üniv. mezunu olsa dahi bu sıfatı almayı hak etmiştir!
Bence arkadaşlar herkes kendini nasıl geliştirebileceğine yoğunlaşmalı.Madem biz(vakıf üniv. de okuyanlar)tartışılıyorsak ve eleştirilmekten artık sıkıldıysak;bence yapılması gereken,kendimizi kanıtlamak adına bu tartışmada daha fazla yer almak olmamalı!!
Asıl kanıtlanması gereken mesleki kalite ise ve bizler "biz de varız" diyebilenlerdensek oturup çalışmalıyız.Kendimizi nasıl geliştirebiliriz konulu tartışmalarda yer alıp kafa yormalıyız!!(tabi bu benim nacizane fikrim )
Herkese başarılar diliyorum
Old 08-08-2007, 17:30   #62
m.anıl

Gerçektan de Çağla arkadaşım söylemeyi unuttuğum noktalarıda değinmiş hislerime tercüman olmuş.Maalesef ister kabul edin ister etmeyin vakıf üniversitelerinin yumuşak karnı ve gerçeğidir.
Old 19-08-2007, 00:10   #63
gençhukukçu2007

Alıntı:
Yazan NAZ80
kesinlikle fırsat eşitliğine aykırı bir durum olduğuna inanıyorum.Gece gündüz ders çalışıp devlet üniversitesinde okuyanlarada haksızlık....Bu kadar zor ve emek isteyen bir meslek
bu hale gelmemeliydi... Nerde eşitlik, özel üniversitede okyan arkdaşlar......

bu kinin bu nefretin nedenini anladım meğer bizim hukukçu arkadaşımızın ekmeğine ortak olmamızmış bu ön yargının başka bi açıklaması olamaz ilave olarakta ben istanbulda oturuyorum fakültem istanbulda fakülteme arabamla gideceğim nede olsa param var
Old 19-08-2007, 14:56   #64
Beyza20

Öncelikle çoğu devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşların çok önyargılı olduğunu bu şekilde görmek beni üzdü zira burada aynı statüde olduğumuzu bizimde en az sizler kadar çalıştığımızı vs.söylemekten ziyade bir konuya daha değinmek isterim ANAYASA H.dersini Necmi yüzbaşıoğu'ndan MEDENİ H.Bilge Öztan'dan ROMA H.Erkan küçükgüngör'den MEDENİ USUL,İCRA H.,İFLAS H. Haluk Konuralp'den İDARE H.İDARİ YARGI Zehreddin Arslan'dan CEZA USUL Muharrem Özen,MiRAS H.BORÇLAR ÖZEL Nuri ERİŞKİN BORÇLAR GENEL ALİ ERTEN...ismini saymadığım daha birçok profesyonel,kendini uzmanlıklarında başarıyla kanıtlamış hocalardan hukuk eğitimi aldım ve bu hocaların belli değer yargıları vardır bu değer yargılarını kimse için herhangi bir üniversite için harcayacak kadar önemsiz olmayacağını da sizde eminim ki katılıyorsunuz,ve ayrıca bütün derslerde devam mecburiyeti olduğunu çünkü mevcutun az olduğunu çoğu derste mahkeme ortamı kurarak ders işlendiğini de kısaca değinerek şunu demek isterim ki,vakıf üniversitelerinde okuyan bizlerin ailelerine karşı o kadar büyük sorumlulukları var ki..ayrıca bazen önyargıyla gelebilen hocalarımızın sorduğu soruların ardından bu ortalamayı beklemiyordum dediğine şahit oldum,ağır bir disiplin ortamı olan vakıf üniversitelerinde denildiği gibi her eline düdük alan öttüremiyor haketmeyen her öğrenci birer birer disbiss oluyor wornıng alıyor ve üniversiteden ayrılıyor,şimdi sıra geldi öss de alınan sonuçlara bu konudada ayrımcılık olmadığı kanısında olarak bu eğer bir ayrımcılıksa ne sizlerin ne bizlerin bir ayrımcılığı kimsenin kaderi tabiiki 3(üç) saate sığdırılamaz ve bu biliçde olan o kadar maddi durumu iyi olmayan aile çocukları da var ki vakıf üniversitelerinde oturdukları evi kiraya verip anneannesinin evine taşınmış aileleri olan arkadaşlarda var içimizde ve emin olun vakıf üniversitelerinde okumak hem büyük bir sorumluluk hem önyargılara karşı bir direniş ve daha fazla çalışmak hem bütün derslere katılma mecburiyeti zorunda kalmaktır iyi yönü ise çok iyi eğitim verilmesi,hocaların bizleri çok zorlamaları pratik ve teorik eğitim verilmesi bu yüzdendir ki o hepinizin çok önemli olarak vurguladığı öss de ilk sıralarda yer alan öğrencilerin çoğunun vakıf üniversitelerinde eğitim almayı seçmeleri,küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse özel hastanede mi daha fazla bir ilgi mi görürsünüz yoksa özel hastanelerde!
Old 19-08-2007, 15:46   #65
Seyda

Değerli üyeler;

Hepinizin bu konunun hassasiyetinin bilincinde olduğunuzdan hiç şüphem yok..Ancak gerek şuana kadar müdahale etmek zorunda kaldığımız mesaj sahiplerinin, gerek yeni mesaj yazacak olan değerli üyelerimizin 'Devlet Üniversiteleri-Vakıf Üniversiteleri' konusunun hassasiyetini biraz daha fazla düşünerek, sağduyulu mesajları foruma göndermelerini rica ediyorum.

Aksi halde mesajlara müdahalemiz kaçınılmazdır..

Saygılarımla..
Old 25-08-2007, 11:53   #66
gökhan demir

herkese selamlar.sitenizin yeni üyesi olduğum gibi artık aktif bir hukuk öğrenimi görcek öğrenci adayıyım.ancak birçok sıkıntım var.bahçeşehir üniversitesi hukuk fakültesine yerleştim.ancak yaptığım araştırmalarda 1 yıl hazırlık sınıfı okuması gerekiyomuş.yeterlilik sınavındada pek kendime güvenmiyorum =( (ben süperlise öğrencisiydim ve ingilizcem orta düzeyde)ancak en büyük sıkıntım ise bölümlerde dersler ingilizce olarak okutuluyor diye not düşülmüş okulun sitesinde ve bu beni gerçekten tedirgin ediyor.bu konu hakkında lütfen beni
bilgilendirecek büyüklerimden yardım istiyorum!!
Old 25-08-2007, 16:24   #67
spinoza

Alıntı:
Yazan gökhan demir
herkese selamlar.sitenizin yeni üyesi olduğum gibi artık aktif bir hukuk öğrenimi görcek öğrenci adayıyım.ancak birçok sıkıntım var.bahçeşehir üniversitesi hukuk fakültesine yerleştim.ancak yaptığım araştırmalarda 1 yıl hazırlık sınıfı okuması gerekiyomuş.yeterlilik sınavındada pek kendime güvenmiyorum =( (ben süperlise öğrencisiydim ve ingilizcem orta düzeyde)ancak en büyük sıkıntım ise bölümlerde dersler ingilizce olarak okutuluyor diye not düşülmüş okulun sitesinde ve bu beni gerçekten tedirgin ediyor.bu konu hakkında lütfen beni
bilgilendirecek büyüklerimden yardım istiyorum!!

Öncelikle tebrik ederim. Hazırlık sınıfı olan üni.lerin çogunda bazı hukuk dersleri ingilizce olarak verilmekte(ÖR: uluslararası hukuk dersi gibi)Yani bu bütün sistemi kapsamamakta sadece belli bir oranda ingilizce olmaktadır.Ben de özel bir üni.de eğitim görmekteyim ve derslerimizin %30'u ingilizce. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılarımla
Old 25-08-2007, 16:34   #68
M P

Selamlar Sayın Arkadaşlar ,
Sözlerim hem devlette okuyanlara hem özelde.Bu tartışmaların yaşanmasının nedeni kişilerdeki mükemmeliyetçilik kriteridir.Hukuku herşeyin üstünde görmeleri ve nirvanaya ulaşmış bir budist gibi hukukçuluğu dünyanın en erişilmez mertebeleri olarak bilmeleridir.Halbuki hukukunda bir meslek olduğu unutulmamalıdır.Daha basit bir ifade ile toplumu değiştirenin hukuk olduğu ve dolayısıyla toplumu değiştirecek olanlarında hukukçular olduğu ve kendini herşeyin üstünde görme doktrininin savunulurluğunun yanlışlığı tartışması bir yana hukuku dönüştüren , hukuku oluşturanın insanlar olduğu sentezi daha doğrudur.Bu cihetle biz toplumdan daha üstün değiliz.Mantıksal bir önerme ile bir katil suç işlemedikçe , bir sapık tecavüz etmedikçe bize ihtiyaç olmadığıdır.Dolayısıyla bizler ekmek kazanmak itibari ile bir katile bir sapığa muhtacız bir yerde , insanları eleştirecek kadar büyük değil , ayak altında ezilecek kadarda küçük değiliz...
Saygılarımla ,
Old 25-08-2007, 20:19   #69
Av.Furkan Kamalak

Ben özel bir üniversitenin hukuk fakültesini kazandım.İlk kazandığımda kendimi ciddi anlamda çok kötü hissettim.Sıramı paylaştığım arkadaşlarıma bil "aptal" gözüyle bakıyordum.Ben yanlışlıkla ordaydım ama onlar öyleydi o zamanki düşüncelerime göre.Sonrasında ortalamamın yuksekliği dolayısıyla yatay geçiş yapma imkanı kazandım.Gittim,kaydımı bile yaptırdım devlet üniversitesine.Ancak daha sonra oradaki ortamı eğitim kalitesini öğrenip ilk otobüsle geri geldim.Geri gelmemdeki bir diğer nedense,özel üniversiteden gidiyor olmam dolayısıyla yuksek notlarla geçmiş olduğum dersleri tekrar almak zorunda tutulmam ve bu derslerin yerine yeni dersler alamamam yani okulumu 2yıl daha uzatmak zorunda olmamdı.Özel üniversiteden geçtiğim için fakülte sekreterince benden istenen ve ödemediğim rüşvet te bir neden oldu tabi.
Geri döndüm ve üniversiteme dosyamın gönderilmemesi için dilekçe verdim,kaydımı da yine özel üniversiteye,yani üniversiteme yaptırdım.
O noktadan sonra kafamdakiler,devlet üniversiteleri hakkındaki düşüncelerim değişti.
Ayrıca Ankara Hukuk'ta öğrencilerin yanına yaklaşamadığı hocalar,bizimle gülüp,muabbet ediyorlardı.Fakülte bitti ve şuan stajer avukatım.Yıllarını bu meslege adamıs birçok hukukcudan daha çok dosyam olduğunu ve bilgimin birçok hukukçudan da iyi oldugunu gururla söyleyebilirim.
Demek istediğim şey şu,önemli olan nerde okuduğun değil,ne okuduğundur,ne yaptığın değil,nasıl yaptığındır.
Değil en iyi devlet üniversitesini,dünyanın en iyi üniversitesini bitirmiş olsanız bile siz kendinizi geliştirememiş ve eksiklerle dolu bir hukukçuysanız,geçen zaman boşa geçmiş demektir.
SAygılarımla.
Old 26-08-2007, 13:03   #70
spinoza

Alıntı:
Yazan Dogu Akdenizli
Selamlar Sayın Arkadaşlar ,
Sözlerim hem devlette okuyanlara hem özelde.Bu tartışmaların yaşanmasının nedeni kişilerdeki mükemmeliyetçilik kriteridir.Hukuku herşeyin üstünde görmeleri ve nirvanaya ulaşmış bir budist gibi hukukçuluğu dünyanın en erişilmez mertebeleri olarak bilmeleridir.Halbuki hukukunda bir meslek olduğu unutulmamalıdır.Daha basit bir ifade ile toplumu değiştirenin hukuk olduğu ve dolayısıyla toplumu değiştirecek olanlarında hukukçular olduğu ve kendini herşeyin üstünde görme doktrininin savunulurluğunun yanlışlığı tartışması bir yana hukuku dönüştüren , hukuku oluşturanın insanlar olduğu sentezi daha doğrudur.Bu cihetle biz toplumdan daha üstün değiliz.Mantıksal bir önerme ile bir katil suç işlemedikçe , bir sapık tecavüz etmedikçe bize ihtiyaç olmadığıdır.Dolayısıyla bizler ekmek kazanmak itibari ile bir katile bir sapığa muhtacız bir yerde , insanları eleştirecek kadar büyük değil , ayak altında ezilecek kadarda küçük değiliz...
Saygılarımla ,

Sayın Dogu Akdenizli
Yazmıs oldugunuz fikirlerinizin bir kısmına katılmakla beraber bir kısmına katılmıyorum. Bizler bir katilin suç işlemesine ya da bir sapıgın tecavüz etmesine muhtaç insanlar değiliz. Hukuk toplumun oldugu her yerde vardır. Toplum sayısı kadar da hukuk vardır ve insan hayatı devam ettikçe hukuka gerek duyulacaktır. Sırf insanlar katil olsun ,tecavüzü cezalandırsın diye değil ; hukuk insanların daha düzenli ,daha adaletli ve refah ülke seviyesinde yaşaması ve devletin başına kim gelirse gelsin bizim olan haklarımızı koruması için vardır. Fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim.
Saygılarımla
Old 26-08-2007, 19:04   #71
elif_cakır

Sayın Gökhan Demir,
Öncelikle başarınızı tebrik ederim.Ben de Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz yıl hazırlık okudum.Okulumuzda hazırlık geçme sınavı çok kolay değildir.Ben hazırlık okumanızı tavsiye ederim,okumayanların zorlandığını duyuyorum.Hazırlık sınıfı okula ve üniversiteli olmaya alışma evresi bir yerde.Ancak sınavda fazla soru yapmaya bakın ki yüksek kurdan başlayabilesiniz.Böylece birinci sınıfın ingilizce dersini alabilirsiniz.Birinci sınıfta sadece iktisat ve uygarlık tarihi dersleri ingilizce.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Okulla ilgili başka sorularınız olursa da yardımcı olabilirim.Şimdiden kolay gelsin..
Old 28-08-2007, 12:24   #72
cihanguvenc

özel veya devlet üni fark etmez bu yanlış bir düşünce çünkü bu bölüm öyle bir mesleğe kapı açıyor ki kendini yetiştirmezsen en iyi üni de okusan bir işe yaramazsın. bilmem anlatabildimmi...
Old 29-08-2007, 13:46   #73
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
Yazan gençhukukçu2007
ilave olarakta ben istanbulda oturuyorum fakültem istanbulda fakülteme arabamla gideceğim nede olsa param var

Bütün bu tartışmaların anafikri buydu sanırım...

Teşekkürler sayın gençhukukçu2007....

Saygılarımla.......
Old 29-08-2007, 14:23   #74
M P

Sayın görkem ve sayın NAZ80,

Alıntı:

Alıntı:
Yazan gençhukukçu2007
ilave olarakta ben istanbulda oturuyorum fakültem istanbulda fakülteme arabamla gideceğim nede olsa param var

Bütün bu tartışmaların anafikri buydu sanırım...
Teşekkürler sayın gençhukukçu2007....
Saygılarımla.......

Bir kişi üniversitesine arabasıyla gidiyor diye bu vakıf üniversitelerinin kötü olduğu anlamına gelmez , devlet üniversitesinde okuyup da arabasıyla okuluna gidip gelen insanlarda var , dolayısıyla yanlış bi mantık...

Alıntı:
Alıntı:
Yazan NAZ80
kesinlikle fırsat eşitliğine aykırı bir durum olduğuna inanıyorum.Gece gündüz ders çalışıp devlet üniversitesinde okuyanlarada haksızlık....Bu kadar zor ve emek isteyen bir meslek
bu hale gelmemeliydi... Nerde eşitlik, özel üniversitede okyan arkdaşlar......
Peki gece gündüz ders çalışıpta devlet ünilerinde puanları kesilenlerin durumundaki eşitsizlikte sesiniz çıkmıyorda sırf sizin okuduğunuz üniversitenin paralısını öğrenciler tercih ediyor diyemi eşitsizlik oluyor...?
Saygılarımla ,
Old 29-08-2007, 15:27   #75
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
Yazan görkemm
Alıntı:Yazan gençhukukçu2007ilave olarakta ben istanbulda oturuyorum fakültem istanbulda fakülteme arabamla gideceğim nede olsa param var

Alıntı:
Yazan Doğu Akdenizli
Bir kişi üniversitesine arabasıyla gidiyor diye bu vakıf üniversitelerinin kötü olduğu anlamına gelmez , devlet üniversitesinde okuyup da arabasıyla okuluna gidip gelen insanlarda var , dolayısıyla yanlış bi mantık...

Sayın Doğu Akdenizli;

Alıntı yaptığım kısmın son bölümündeki koyu ve büyük harflerle yazılan kısma baktığınızda(benim tarafımdan koyulaştırılmış ve büyütülmüştür)nasıl bir mantık kurduğumu anlayacağınızı düşünüyorum...

Dolayısıyla sizin bahsettiğiniz kısım ana temanın dışında kalıyor...

Saygılarımla.......
Old 29-08-2007, 15:33   #76
M P

Sayın görkemm ,
Devlet ünide okuyupta parası olan , zengin olan insanlarda var...Bence kişileri değil fikirleri konuşmalıyız.Önemli olan hukukçu sayısı değil önemli olan adalete hizmet eden hukukçuların sayısı.Yine bu bağlamda düşünecek olursak kendini yetiştirememiş bi hukukçu devlettede olsa vakıftada olsa yarın öbürgün meslek hayatında başarısız olur ve bu sistemin çarpıklığını kendi hayatı ile öder.Sonuç olarak neden insanların mesleki seçeneklerini kendilerine bırakmıyoruz.Sonra adalet , çalışan sayısı arttıkça azalan birşey değilki bilakis çalışan sayısı arttıkça yükselen bir değerdir.
Saygılarımla ,
Old 29-08-2007, 16:16   #77
devilslawyer

Varsayılan selamlar

yazmıs oldugunuz mesajlarınızı okudum oncelikle bende ozel bir ünv. okuyorum ve özel okullarda okuyanlar ile devlet ünv. okuyanları karşılaştıranlara şiddetli bir şekilde tepki gösteriyorum şunu soylemem gerekiyor ki biz özel unv. okuyanlar asla digerlerinden kötü durumda değiliz bunu yer yer devlet ünv. gelen hocalarımızda soyluyor ayrıca bizim onlardan farklı olarak hemen hemen butun ögrencilerimiz yabancı dil (ingilizce) konusa bilmekte baktıgımızda turkiye de kac tane unv. ingilizce egitim verdigide düşünulur.. onun için konusurken kesinlikle özel ünv. okuyanları eleştirmeyin..
Old 29-08-2007, 19:34   #78
devilslawyer

Varsayılan selamlarr

arkadaslar bu ozel devlet problemı artık bittin ve ozel unv. eleştiren arkadaşlarada şunu soylemek istiyorum görüldüğü gibi bütün sorularınıza özel unv. okuyan arkadaşlar cevap vermiş bu da demek oluyor ki bütün bu arkadaşlar teknoloji ilede birlikte eğtimini sürdürüyor ve bu ve bunun gibi gelecekleri ile ilgili önemli şeyler veren siteleride takip edeyor bu da demek oluyorki bu kişiler(ozel unv okuyan) hukuk için herşeyi yapıyor sadece okumak için okunuyorlar daha da iddalarınız varsa bunlarıda ilerleyen zamanlarda çalıştıgınız baro ve hukuk hayatınızda kesinlikle iddalarınız çürütülecektir
şimdiden görüşmek üzere... DEVİLSLAWYER..
Old 25-09-2007, 13:37   #79
gökhan demir

Alıntı:
Yazan elif_cakır
Sayın Gökhan Demir,
Öncelikle başarınızı tebrik ederim.Ben de Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz yıl hazırlık okudum.Okulumuzda hazırlık geçme sınavı çok kolay değildir.Ben hazırlık okumanızı tavsiye ederim,okumayanların zorlandığını duyuyorum.Hazırlık sınıfı okula ve üniversiteli olmaya alışma evresi bir yerde.Ancak sınavda fazla soru yapmaya bakın ki yüksek kurdan başlayabilesiniz.Böylece birinci sınıfın ingilizce dersini alabilirsiniz.Birinci sınıfta sadece iktisat ve uygarlık tarihi dersleri ingilizce.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Okulla ilgili başka sorularınız olursa da yardımcı olabilirim.Şimdiden kolay gelsin..
selam.daha önce okulun hazırlık sınıfı için sorduğum bi soruya cvp vermiştiniz.2 gündür okula gitmeye başladım ve inanın kaçmaya yer arıyorum.evim tekirdağda ve buralara alışmak olsun kafa dengi bi arkadaş bulmak olsun zor.kalıcak yer sıkıntısı vs.belki bunların sıkıntısından dolayı olsa gerek okula alışamadım.şimdi korkum ise yaz okula kalmak.bunun için sizden yardım talebinde bulunsam ? A2 sınıfındayım b2 yi açmadılar sadece A1-A2-B1 var ve 9 haftadan bahsediliyor.derste konuşulanları çok rahat anlayabiliyorum ama bu normal bişey çünkü bütün sınıfın yeteneği aynı ancak bilmiyorum bu okul için yaz okuluna kesin bırakırlar deniliyor ve eğer öle bi durumla karşılaşırsamm.....gururuma yenik düşebilirim.siz sonuçta bu süreçten geçtiniz ve engin bilgilerinize ihtiyacım var dersler hakkında gerek çalışma olsun gerek ders konuları olsun-sınav zorlukları olsun materyal..bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum sözü gibi bana edeceğin en ufak yardım için size minnet duyarım.şimdiden teşşekür ederim.
Old 30-09-2007, 02:34   #80
elif nazlı katırcı

İyi lütfen biraz bilgilenin

Arkadaşlar sürekli bişeyleri eleştiriyoruz eleştiriyoruz ama bi türlü araştırıp bilgilenmiyoruz. Vakıf üniversiteleri her zaman devlet üniversitelerine oranla daha ağır ve zorlu bi eğitim verme amacı güder bunun en büyük nedeni de fakültelerinin saygınlığını arttırmak istemeleridir. Zaten genç üniversiteler oldukları içinde hızlı bir şekilde gelişmek isterler. Devlet üniversitelerine göre daha zor olmalarının nedenlerine gelince 1 - Vakıf üniversitelerinin çoğunluğunda bütünleme hakkı verilmez , tek ders sınavı veya iki ders sınav hakkı gibi alternatifler de yoktur. bir dersten bile kalsanız döneminiz uzayabilir ancak alttan alma seçeneğiniz vardır ki onu da son dönemlerde çakışan dersleri alamama bahanesiyle erittiler.
2 - Yaz okuluna pek bi meraklı gibi görünseler de bazen mezuniyet durumunda tek bi dersten kalsanız bile onu almak istediğiniz de dersten kalan sayısı yeterli sayıya ulaşmamışsa o dersi açmayabilirler.
3 - çan eğrisi gibi uygulamaları vs leri yoktur.
4 - Yabancı dil ağırlıklı eğitim verir hazırlık okumak mecburidir.
5 - En kötüsü de genellikle devam zorunluluğu güderler devamsızlıktan dersten kaldığınız zaman neye uğradığınızı şaşırırsınız.

ve son olarak aslında herşeyi kategorize etmekten yana bi insan değilim ancak bazı şeylerin de açıklığa kavuşturulması gerektiğine inandım. Bukadar hukuk fakültesi açılmasına ve olur olmaz herkesin hukuk okumasına bende karşıyım elbette ama doğal seleksiyon denilen bişey var dimi?
Old 30-09-2007, 23:06   #81
Mehmethakan

arkadaşlar öncelikle merhabalar...vakıf üniversitesinde okuyan bir öğrenci olarak " nasıl olsa paralı okul orada herkes okur" düşünceleriyle bize bakılmasından çok müzdaribim...ki bence vakıf üniversitelerinde verilen eğitim çoğu devlet okullarındaki eğitimden daha kaliteli,cunku vakıf üniversiteleri albenisini arttırmak için çok tanınmıs hocaları bunyesıne katıyor...örneğin; çankaya üniversitesinde bilge öztan,fırat öztan,yahya zabunoğlu,erzan erzurumluoğlu gibi çok kaliteli hocalar bulunmaktadır...bunların öğrenciye kazandırdığı bilgi diğer hocaların kazandırdığı bilgiden cok daha fazladır,bu hocalar alanında en iyi hocalardır çünkü...vakıf üniversitesine girmek ÖSS ile alakalıyken hukuk okumanın ÖSS ile hiç bir bağlantısı yoktur...
Old 01-10-2007, 13:46   #82
av.ışık

Arkadaşlar ben de vakıf üniversitesinde hukuk egitimi almaktayım. Bizim de derslerimize devlet üniversitelerinden çok degerli hocalar gelmektedir.Bu hocalarımızın devlet üniversitelerindeki arkadaşlarımıza geçmiş yıllarda sormuş oldukları soruları inceledıgımızde bir çok defa aynı sorularla karşılaştıgımızı görüyoruz.
Old 13-10-2007, 16:35   #83
Barkan

Alıntı:
Yazan massall
istanbulda olduğunu bildiğimiz ve tüm ısrarlarına rağmen haftada 2 gün ders anlatmak için gidip geldiği vakıf üniversitesi hukuk fakültesini söylemeyen hocamız, yine bir istanbul dönüşü dersimizde -arkadaşlar sizi çok seviyorum ya en azından ben anlatırken boş gözlerle bakmıyosunuz bana- demişti...
ben hukuk eğitimi gibi zorlu bir eğitimin özel üniversitelerde olmasını çok fazla yadırgamasam da iyi karşılıyor değilim.. sonuçta vakıf üniversitelirinden de çok iyi hukukçular çıkabilir, çıkıyor da.. ama benden 60, 70 puan düşük almış biriyle aynı eğitimi alıyor almak ve aynı mesleği yapacak olmak düşüncesi pek içaçıcı değil takdir edersinizki..

Yanlışınız var.
Önerme şu şekilde;

Ankara Hukuk: 340
Başkent Hukuk: 310

340 - 310 = 30

Ayrıca bakınız; Evrenkentlere sadece, 'össde alınan ham puan ile alım yapılıyor olsaydı' eminim bu yazıyı yazdıktan sonra gönder tuşuna basmak için biraz daha düşünüyor olacaktınız.

Kendimden örnek vermek istiyorum. Ben 250 ham puan yaparak bir evrenkente girdim. Ankara Hukuk'a giren bir kişi ise sadece 255 ham puanla girdi.

Bu yüzden önermenizin tamamına yakın kısmı yanlıştır.

Saygılarımla.
Old 21-10-2007, 01:01   #84
Mert ATILMAN

Ben de özel üniversite de okuyorum bence cok fazla artıları var.

Sınıflarımız en fazla 40 kişi oluyor ve dersi dinleme,not alma cok daha rahat oluyor

Hocalarımızın coğu cok kaliteli örneğin Borçlar Hukukumuzu veren kişi Borçlar kanunu tasarısını hazırlayan kurulun başkanı bu nedenlerden dolayı ben üniversitemden memnunum...
Old 02-11-2007, 22:50   #85
elit

Öncelikle Türkiye'de özel bir üniversitenin bulunmadığını tekrar tekrar söylemek istiyorum.Asıl meseleye gelince devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi arasındaki farklar gerçekten büyük.Şöyle ki:Vakıf üniversitelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin büyük çoğunluğunun okula zaman geçirmek için geldiğine katılıyorum.Ben de vakıf üniversitesinde okuyorum bu sene burs aldım ve gözlemlerim gerçekten de bu yönde.Şahsi görüşüm olarak şunu da söylemek istiyorum, vakıf üniversiteleri hukuk eğitimi için gerçekten ideal. Tabi seçilen üniversitenin kalitesi de çok önemli ama önemli olan öğrencinin kendisidir.Devlet üniversitelerinde ders vermekte olan o birbirinden değerli profesörlerden özel ders alır gibi ders dinlemek çok büyük bir ayrıcalıktır. Çoğu devlet üniversitesi biliyorum ki dersini aldığı profesörün yüzünü bile görmekte zorluk çeken.Ben vakıf üniversitesi öğrencisi olarak deneyimlerimi ve şahsi kanaatimi aktardım.Okulumla da bana kattıklarıyla da gurur duyuyorum.
Old 27-03-2008, 15:36   #86
hulyaerken

ben dogu akdeniz üniversitersi hukuk fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim. yazılanları okudum. arkadaslar lutfen suna dıkkat edelım bızler dersi gecmek ıcın para odemıyoruz. bızler aynı devlet unıversıtesınde ögrenım gorenler gıbı okul harcı ödüyoruz. TABI KI VAKIF OLDUGU ICIN DEVLET OKULUNA GORE COK FAZLA ÖDÜYORUZ. sız nasıl bır devlette okul harcı ödüyorsanız bızde ödüyoruz. burada ozel-devlet ayrımı yapacagımıza harcı fazla olan ve olmayan okullar dıye ayrım yaparsanız dogruya daha kolay ulasılabılecegını dusunuyorum. evet bızler öss'de sızlerden daha dusuk bır puan aldık. ama sunu belırtmek ıstıyorum madem hepımız bır sekılde hukuk fakultesınden gectıgımıze gore oyle kolay kolay bu bolumun bıtmeyecegını bılmekte olmamız gerekıyor. hukuk fakultesıne gıren herkes hukuk fakultesını bıtırecek dıye bır kaide yok. zaten mezun olanların yuzdesınden bunu gorebılıyoruz. devletten mezun olan basarılı olacak vakıf basarısız olacak dıye kesın bır ıfadede kullanamazsınız. ben ALI ERTEN, NURİ ERİŞKİN, AYNUR YONGALI, SULTAN UZELTURK, ESIN KONAC, TURKAN SANCAR, MITHAT SANCAR, ZEHREDDİN ARSLAN, HASAN İŞGÜZAR ve bunlar gıbı bır cok bırbırınden degerlı hocalardan ders alıyorsam ve bu hocalar gıttıklerı devlet okulunda da aynı sekılde ders anlatıyor aynı duzeyde sınav yapıyorlar ise aramızdakı fark nerede?
benım bir idare hukukundan bılgımı ölçmeye kalkıyorsunuz pekı istanbul unıversıtesınde aynı hocadan ders alan arkadaslarımızı neden elestıremıyorsunuz.
bilgi cebındekı para değildir.
ben sabahlara kadar ders calısıyorsam, sınavlarda basarılı oluyorsam ve buna ragmen sırf vakıf unıversıtesınde okudugum ıcın bır eleştiriliyorsam
kusura bakmayın arkadaslar ben hakkımı sonuna kadar savunurum ve bu görüştekilerede tepkimi gösteririm.
bır arkadasım tabı kı arabamla gıdecegım cunku param var gıbı bır cumle kullanmıs. bakın bende arabamla okula gıdıp gelıyorum ama arabamı park ettıgım anda o anahtarı cantama koyuyorum. arabayla hava atılmaz. kıme hava atıyorsunkı arkadaslarına mı. bu cok ayıp. araba bır aractır arkadaslar senın daha kolay bıryerlere ulasabılmen ıcın bır ARACTIR.
Old 28-03-2008, 12:57   #87
üye23342

ben çankaya da eğitim göremkteyim herşey güzel hoş ama işte ders bırakma korkusu devlette olsam bu kadar içimi kemirmezdi ama şimdi .....
Old 28-03-2008, 16:06   #88
ezgi48

ben bunu anlamıyorum,özel üniversiteye karşı önyargılı olduğu fikrindeler hemde kendilerini devlet üniversitesi ile mukayese ediyolar,kompleks yapmaya gerek yok,devlet üniversiteleri türkiyenin genel görünümünü ve çeşitliliği yansıtırken,özel üniversiteler hep sunidir,gerçeklikten ve dış dünyadan uzaktır bana göre
Old 28-03-2008, 21:00   #89
Av.Furkan Kamalak

Arkadaşlar lütfen boş tartışmaları bırakalım artık.Vakıf üniversitelerinin de çok iyileri var,devlet üniversitelerininde.Olay kişinin kendisinde bitiyor.Ankara Hukuk'un bile eski tadı kalmadı.Neyin tartışmasındasınız hala?
Old 06-04-2008, 11:33   #90
yusuf onur seçme

Öss'den yüksek puanla devlette okuyan arkadaşlarım da var, ben de bir vakıf üniversitesi öğrencisiyim. Yanlız öenmli olan kafadır, vakıf üniversiteleri yeni mezun vermeye başladı. Biraz sabır, bakın hukuk sistemine yapılacak katkılara sonra yorum yapalım iyidir kötüdür diye.. Bana kalırsa iş kişide biter. En iyi üniversiteden(devlet) mezun olup da hiç bir işi başaramayan avukatları da görmezden gelmeyelim. Bize sorulan sınav soruları kolay olduğuna katılmıyorum. Devlet üniversitelerinde okuyan arkadalarım için söylüyorum, inanın yaz okuluna bırakmak için elinden geleni yapan o kadar çok hoca var ki kolay sormaları diye birşey yok. Bize sorulan soruları iseyen olursa göndereyim incelesinler o kadar kolay olmadığını görecekler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi