Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

bebeğim trizomi 21

Yanıt
Old 02-07-2014, 10:48   #1
Konuk gül

Soru bebeğim trizomi 21

merhabe ben 12,5 haftalık gebeykenn ense kalınlığı tespit edildi bebegimde 2li tarama da sonuç down cıktı.amnıyosentez için 17 haftayı beklemem gerektiği için parenatal bir test olan prena test yaptırdım sonucunu 14 haftayken aldığımda yuzde 99 down denildi ama suan gebeliğimi sonlandırmak istiyorum fakat onume yasal prosedürlerden dolayı amniyosentezin sadece geçerli olduğunu diğer yasal olaral diğer testin geçerli olmadığını söylüyorlar bunu yaptırmak istemiyorum cünkü daha üç hafta sonra yapılacak ve sonucun cıkmasıda 3-4 haftayı bulacak ve bebek 20haftayada daha fazla olacak.ne yapmalıyım bebeğin okadar büyümesi benim sonlandırmam için daha uzun ve zor bir sürec olacak prena testin yasal olduğunu kabul eden başka bir hastene varmı
Old 18-07-2014, 23:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,
10 haftadan sonraki dönemdeki gebeliğin sonlandırılması ancak tıbbi gereklilikler ve kurul kararı ile mümkündür.
Hekimiz ve oluşturulacak kurula düşüncenizi anlatmanız uygun olacaktır.
Old 21-07-2014, 14:05   #3
üye7160

Alıntı:
Yazan Konuk gül
merhabe ben 12,5 haftalık gebeykenn ense kalınlığı tespit edildi bebegimde 2li tarama da sonuç down cıktı.amnıyosentez için 17 haftayı beklemem gerektiği için parenatal bir test olan prena test yaptırdım sonucunu 14 haftayken aldığımda yuzde 99 down denildi ama suan gebeliğimi sonlandırmak istiyorum fakat onume yasal prosedürlerden dolayı amniyosentezin sadece geçerli olduğunu diğer yasal olaral diğer testin geçerli olmadığını söylüyorlar bunu yaptırmak istemiyorum cünkü daha üç hafta sonra yapılacak ve sonucun cıkmasıda 3-4 haftayı bulacak ve bebek 20haftayada daha fazla olacak.ne yapmalıyım bebeğin okadar büyümesi benim sonlandırmam için daha uzun ve zor bir sürec olacak prena testin yasal olduğunu kabul eden başka bir hastene varmı

Sayın konuk,öncelikle yasaları hastaneler değil hukukçular belirler..Yani bir hastanede kabul edilen husus diğer hastane de yasal olarak kabul edilmez gibi bir durum söz konusu değildir.

Durumunuza gelince elbette ki prena testi bebeğin down sendromlu olup olmadığı hakkında net veri verebilmektedir.Amniyosenteze nazaran ise anne ve bebek sağlığı açısından da daha risksiz bir yöntem olduğu için tercih edilmektedir.Ancak amniyosentez bebeğin sağlık durumu hakkında prena testinden çok daha net bir sonuç verecektir.Dolayısı ile sağlıkçıların en net cevabı aldıktan sonra gebeliği sonlandırma kararına imza atması beklenmelidir.

Yine de oldukça kapsamlı ve bir çok kez de net veriler sunan prena testinin sonucu ile birlikte Sayın KAYAR'ında belirttiği üzere kurulla görüşmeniz gebeliğin ilerlemeden sonlandırılması talebiniz için yararlı olabilir.

Geçmiş olsun...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi