Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Açıköğretim fakültesinin 2 yıllık hukuk bölümü olan adalet programından mezun olanlar avukat olabilir mi

Yanıt
Old 27-05-2019, 17:23   #1
neslihanadalet

Varsayılan Açıköğretim fakültesinin 2 yıllık hukuk bölümü olan adalet programından mezun olanlar avukat olabilir mi

Bu konuyu yaklaşık 8 sene önce sayın oeroğlu dile getirmiş. Karşı çıkanlar olmuş fakat somut birşey yazan olmamış. Mevzuatta lisans yada önlisans, 2 yıllık yada 4 yıllık şartı yazmıyor. Adalet meslek yüksek okulundan değil Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesinin 2 yıllık hukuk bölümü olan adalet programından mezun oldum. Avukatlık stajı başlatmak istiyorum görüştüğüm her avukat 4 yıllık mezun olma şartının olduğuna inandıkları için belgelerimi imzalamaktan kaçınıyorlar. 4 yıllık şartı nerede geçiyor bana yardımcı olabilir misiniz
Old 15-07-2019, 11:45   #2
Av. Savaş Yıldır

1136 sayılı Avukatlık Kanununda Avukatlığa kabul şartları ile 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununda fakülte, yüksek okul, meslek yüksek okulu, lisans, ön lisans, bölüm tanımlarını okuyup yorumlayabilirsiniz.

1136 sayılı yasanın 3b maddesinde "Hukuk Fakültesinin birinden mezun olmak" şartı mevcut... sizin fakülteniz ise "Hukuk Fakültesi" değil "Açık Öğretim Fakültesi"... saygılar
Old 20-09-2019, 08:54   #3
Av. Kuddusi Mutu

Alıntı:
Yazan neslihanadalet
görüştüğüm her avukat 4 yıllık mezun olma şartının olduğuna inandıkları için

Avukatlık Kanunu bilmeyen avukatlar var, adalet meslek lisesi mezunları avukat olsa ne olur. Ne kadar acı. Biri bile mi çıkarıp kanunu gösteremedi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi