Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

6 yaşında çocuğun velayeti, nafaka ve tazminatlar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2010, 08:38   #1
Konuk

Varsayılan 6 yaşında çocuğun velayeti, nafaka ve tazminatlar

Merhabalar;

Kız kardeşimin 6 yaşında bir oğlu var ve kendisi de çalışmıyor.Yıllarca çocuğuna baktı ve şimdi kocası "mutsuz" olduğu gerekçesiyle boşanma davası açacakmış.

Ben eşimle beraber kiradayım ve zor geçiniyorum ,
Annem'in taksitleri bitmemiş banka ipotekli 1 evi var ve o evde de abim ve abimin eşiyle(geliniyle) beraber kalıyorlar.Annem, abim ve gelinimiz çalışıyor.Kız kardeşim boşandığında annemlerle de kalır benim evimde de kalır.Yeğenimizi de büyütebilir bir şekilde.

1-Kız kardeşimin çocuğunun velayeti kime verilir?(kız kardeşim işsiz ve herhangi bir mesleğide yok)
2-Nafaka alabilir mi? Ve ne kadar alabilir?
3-Bunun dışında herhangi bir tazminat alabilir mi?
3-Tazminat süreci mahkemelerce ne kadar sürede karar bağlanır?
4-Bunların dışında mağdur olmamamız için neler yapmalıyız (kız kardeşimin kocasının işi iyi ve iyi maaş alıyor.Maddi durumu iyi)

Bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler..
Old 04-10-2010, 12:01   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar;

Kız kardeşimin 6 yaşında bir oğlu var ve kendisi de çalışmıyor.Yıllarca çocuğuna baktı ve şimdi kocası "mutsuz" olduğu gerekçesiyle boşanma davası açacakmış.

Ben eşimle beraber kiradayım ve zor geçiniyorum ,
Annem'in taksitleri bitmemiş banka ipotekli 1 evi var ve o evde de abim ve abimin eşiyle(geliniyle) beraber kalıyorlar.Annem, abim ve gelinimiz çalışıyor.Kız kardeşim boşandığında annemlerle de kalır benim evimde de kalır.Yeğenimizi de büyütebilir bir şekilde.

1-Kız kardeşimin çocuğunun velayeti kime verilir?(kız kardeşim işsiz ve herhangi bir mesleğide yok)
2-Nafaka alabilir mi? Ve ne kadar alabilir?
3-Bunun dışında herhangi bir tazminat alabilir mi?
3-Tazminat süreci mahkemelerce ne kadar sürede karar bağlanır?
4-Bunların dışında mağdur olmamamız için neler yapmalıyız (kız kardeşimin kocasının işi iyi ve iyi maaş alıyor.Maddi durumu iyi)

Bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkürler..

1- 6 yaşındaki çocuğun velayetinin kime verileceğini (bu kadar bilgiyle) söylemek zordur. Ancak genel bilgi verilebilir. Velayet hakkı düzenlenirken öncelikle çocuğun üstün yararı gözetilecektir. Annenin işsiz olması velayetin kendisine bırakılmaması için başlı başına bir neden değildir.

2- Velayet anneye bırakılırsa tabii ki çocuk için iştirak nafakası kendisi içinse yoksulluk nafakası alacaktır. Miktarlar konusunda da öngörüde bulunmak mümkün değildir.

3- Nafaka dışında şartları varsa maddi ve manevi tazminat istenebilir.

4- Tazminat demişsiniz ama boşanmanın eki niteliğinde olduğu için, boşanma davasının kesinleşmesi ile icra takibine konu edilecektir. Dava süresi konusunda da kesin bir süre vermek mümkün değildir. Davanın açıldığı mahkemenin iş yüküne göre, toplanacak delillerin çokluğuna ve nerede olduğuna bağlı olarak süre değişecektir. Normal koşullarda dava süreci 1 yıl, temyiz edilmesi halinde 3-4 yıl sürebilir.

5- Bunların dışında haklarınızı söylebilmek için evlilik tarihini, tarafların mali durumunu, edinilmiş taşınmaz olup olmadığını vs. bilmek gerekir.

Bir avukattan profesyonel destek alırsanız, tüm hakların neler olduğunu ve diğer olasılıkları da öğrenip; hak kaybına uğramamış olursunuz.
Old 04-10-2010, 12:49   #3
Konuk

Suat Bey;

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Tabiki bu konular internette çözülmez.Cevap verdiğiniz konuyu bende bugün öğrendim ve ön bilgi alma maksadıyla buraya yazdım sizde yanıtladınız tekrar çok teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi