Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

En DÜŞÜk Vekalet Ücretİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-11-2009, 14:24   #1
Av.YAMAN

Varsayılan En DÜŞÜk Vekalet Ücretİ

Slm sayın meslektaşlarım.Endüşük vekalet ücreti bilindiği üzere 160 tl. İcra müdürlüğü bir dosyamda kesinleşme süresi olan 7 günlük süre dolmadan borçlu borcunu ödediği için vekalet öcreti olan 160 tl nin 3/4 ü olan 120 tl tahsiline karar verdi.
İcra hakimliğine endüşük vekalet ücretinin 160tl olması gerekti...vs sebeplerle şikayet yoluna gittim.İcra Mahkemesi 120 tl alınmasının doğru olduğu kesinleşme süresi içerisinde ödenirse vekalet ücretinin 3/4 ü tahsil edilir...şeklinde karar vererek şikayetimi kesin olarak reddetti.
Bu konu hakkında emsal kararı olan arkadaşımız varsa.benimle paylaşmasını rica edeceğim çünkü bu kararı fırsat bilen icra dairesi 2 dosyamda daha 120 tl vekalet ücretine karar verdi. teşekkürler.
Old 07-11-2009, 23:44   #2
mdelen82

avukatlık asgari ücret tarifesi:MADDE 12- (Değişik: 23.5.2008 - 26884 / m.2) (1) Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, (yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi ile onuncu maddenin son fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla,) tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Belirlenen bu ücret Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre tespit edilen ücretten az olamaz.diyor ama bazı mahkemeler farklı yorumluyor.
Bu arada Sayın Av. Yaman elinizdeki mahkeme kararını burada yayınlayabilirmisiniz acaba.
Old 09-11-2009, 10:46   #3
Av.Yıldız

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Madde 11/f.5:Borçlu itiraz süresi içerisinde borcunu öderse tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir.İyi çalışmalar...
Old 09-11-2009, 14:15   #4
Av.Hülya Büyükoğlu

Yıllar önce Kadıköy 6.İcra Müd.de de bana aynı uygulama yapılmıştı. Uyardığımda İcra Müdürü kararının doğruluğunda ısrar etmiş, ben de zaman kaybı olmaması için şikayet yoluna başvurmamıştım.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Madde 11/f.5 'in ifadesi çok açık : Borçlu itiraz süresi içerisinde borcunu öderse tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir. Diğer yandan tarifede belirlenmiş enaz ücret 160 TL. Mahkemelerde tarifede belirlenen orana göre hesaplanan vekalet ücreti maktu tutarlara ulaşmadığında nasıl belirlenen maktu ücrete hükmediliyorsa bence icra müdürlüklerinde de itiraz süresinde ödeme yapılan ve 3/4 olarak hesaplanan dosyalara ilişkin vekalet ücreti enaz ücretin altında kaldığı zaman enaz ücrete hükmedilmeli. Ben mahkemenin kararının yanlış olduğunu düşünüyorum. İçtihat programımda konuya ilişkin karar bulamadım.
Diğer meslektaşlarımız da yaşadıkları farklı deneyimleri anlatır, farklı görüş ve düşüncelerini paylaşırlarda sevinirim.
İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi