Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Acil yardım isteği-Tanıma Tenfiz detayları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2009, 08:57   #1
gavel

Varsayılan Acil yardım isteği-Tanıma Tenfiz detayları

Değerli Meslektaşlarım,
Müvekkil Türk,boşandığı eşi Polonyalı.Orada boşandılar ve bu kesinleşti.
Daha evvel hiç tanıma tenfiz davası önüme gelmedi ve araştırmalarımda detaylarda işin içinden çıkamadım.
Her iki taraf da vekalet vermeyi kabul ediyor.
Aynı büroyu paylaştığım avukat arkadaşım ile birlikte bu davayı yürütmemizde bir sakınca olur mu?Her birimiz taraflardan birinin vekaletini alsak?
Vergi açılışımız var her ikimizin de ama aynı adreste olmamız sorun olur mu?
Ayrıca bu davayı nerede açmalıyız?
Polonyalı eş adına dava açsak,onun burada ikametgahı olmadığı için İstanbul'daki istediğimiz adliyede açabiliriz diye düşündük.
Aslında Türk olan eş davacı fakat onun Türkiye'de nüfusa kayıtlı olduğu yerde açmak bizim için pek uygun değil.
Bugün vekalet bilgileri için ve evraklar için haber bekliyorlar fakat tam anlamıyla toparlayamadım.Yabancı mahkeme kararının kesinleşmiş şekilde tercümesi ile istenmesinden başka ne gerekiyor acaba?
Bir de vekalet için Sistem ülkemizdeki gibi mi?
Vakit ayırıp yardım eden meslektaşlarıma şimdiden çok çok teşekkürler.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 16-07-2009, 09:09   #3
gavel

Üstad ,
yanıtınız ve yönlendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Konuyu açmadan önce bu makaleyi okudum fakat tam anlamıyla sorduğum sorulara yanıt bulamadım.Ya zaman dar diye panik yaptım ya da acemilikten bilemiyorum ama galiba parçaları birleştiremiyorum.
Davalının ikametgahında açılması gerekiyor.
Davacı Türk.Davalı yabancı ve Türkiye'de hiç bulunmamış.Bu durumda Ankara,İstanbul,İzmir mahkemeleri kural olduğuna göre İstanbul'da istediğim adliyede açabilirmiyim?
Ve vekaleti aynı ofisteki meslektaşımla alsak(taraflardan her birinden her birimize)sorun olur mu?
Old 16-07-2009, 09:47   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan gavel
Üstad ,
yanıtınız ve yönlendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Konuyu açmadan önce bu makaleyi okudum fakat tam anlamıyla sorduğum sorulara yanıt bulamadım.Ya zaman dar diye panik yaptım ya da acemilikten bilemiyorum ama galiba parçaları birleştiremiyorum.
Davalının ikametgahında açılması gerekiyor.
Davacı Türk.Davalı yabancı ve Türkiye'de hiç bulunmamış.Bu durumda Ankara,İstanbul,İzmir mahkemeleri kural olduğuna göre İstanbul'da istediğim adliyede açabilirmiyim?
Ve vekaleti aynı ofisteki meslektaşımla alsak(taraflardan her birinden her birimize)sorun olur mu?

Sayın meslektaşım,
1- Bu konuda mahkemenin yetkisi, kamu düzeni ilgilendiren bir husus değildir. Yetki itirazı olmadığı sürece hakim re'sen dikkate almaz. Ayrıca sözettiğiniz şekilde İstanbul mahkemeleri yetkili olduğunda kastedilen İstanbul (Sultanahmet) mahkemeleridir.
2- Aynı büroyu paylaştığınız meslektaşınızla bu davada karşılıklı vekil olarak yer almanız etik olmayacaktır.
3- Taraflar vekaletnameyi Türk Konsolosluğundan çıkarabilirler. Yabancı olan tarafın ekaletnamesinin Türkçeye çevrilmesi de gerekecektir. Vekaletnameler fotoğraflı olmalıdır.
4- Kesinleşme şerhi içeren kararın da Türkçeye çevrilmesi gerekir.
Old 16-07-2009, 10:16   #5
gavel

Tekrar teşekkürler.
Aynı büroyu paylaştığım meslektaşımla taraf olmak etik değil demişsiniz.
Aslında tarafların her ikisi de bir an önce bitirmek istiyor.
Zaten yurtdışında boşandılar.
Burada da mümkün olsa anlaşmalı boşanma şeklinde yapardım,
ama çekişmeli gibi olması gerekiyormuş.
Bu sebeple nasıl olsa müvekkillerin iradesi aynı doğrultuda,
hak kayıpları vs olmayacak.
O yüzden beraber çalıştığım meslektaşımla alabiliriz demiştik.
Ben işin etiğinde sorun hissetmemiştim bu sebeplerle
ama mahkeme nasıl bakar diye sıkıntılarım vardı.
Demek etik de olmaz..
Başka bir meslektaşla görüşmek gerek o zaman sanırım.
Old 16-07-2009, 15:47   #6
Av.yılmaz seven

sevgili meslektaşım aynı bürodaki arkadaşınla bu işi yapmanızın etik olmayan bir yanı yok bence sonuçta taraflar zaten boşanmış ortada husumet gerektiren bir durum mevcut değil kanaatimce bu hususun türk makamlarınca da tanınması söz konusu biz de ortağımla bu tür davaları bu şekilde açtık ve hiç bir sıkıntı yaşamadık.kaldı ki hakimler de bunun farkında ve bunun etik olup olmadığı hususunu da değerlendirmiyorlar.fotoğraflı vekalet kesinleşmiş karar ve türkçe tercümesi yeterli gönül rahatlığıyla bürodaki arakadaşınızla beraber bu davayı açabilirsiniz hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.
Old 16-07-2009, 15:58   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.yılmaz seven
sevgili meslektaşım aynı bürodaki arkadaşınla bu işi yapmanızın etik olmayan bir yanı yok bence sonuçta taraflar zaten boşanmış ortada husumet gerektiren bir durum mevcut değil kanaatimce bu hususun türk makamlarınca da tanınması söz konusu biz de ortağımla bu tür davaları bu şekilde açtık ve hiç bir sıkıntı yaşamadık.kaldı ki hakimler de bunun farkında ve bunun etik olup olmadığı hususunu da değerlendirmiyorlar.fotoğraflı vekalet kesinleşmiş karar ve türkçe tercümesi yeterli gönül rahatlığıyla bürodaki arakadaşınızla beraber bu davayı açabilirsiniz hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

Avukatlık Meslek Kuralları madde 36:

Bir anlaşmazlıkta taraflarından birine hukuki yardımda bulunan avukat yararı çatışan öbür tarafından vekaletini alamaz, hiçbir hukuki yardımda bulunamaz.

Ortak büroda çalışan avukatlarda yararları çatışan kimseleri temsil etmemek kuralı ile bağlıdır.
Old 17-07-2009, 13:34   #8
Av.yılmaz seven

sevgili meslektaşım sizleri anlıyorum avukatlık meslek kurallarından az çok haberdarım ama burada nasıl bir çatışmadan bahsedilebilir ki.kimlerin yararı çatışıyor onu anlayamadım.yani oratada çatışılan bir yarar yok ortak bir menfaat söz konusu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi