Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bağlı çalışan meslektaşların soruları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2009, 13:27   #1
dilaykar

Varsayılan bağlı çalışan meslektaşların soruları

Merhabalar,bağlı çalışan meslektaşlarımızın birtakım soruları var..

Banka avukatı olarak çalışan bir arkadaşım adına soruyorum:1.Vekalatnamede feragat yetkisi olmasından ötürü acaba bu hakkını müvekkil banka lehine olarak kullanabilir mi yoksa bankadan da olur alması gerekir mi?Bunun sözlü alınmış olması ileride problem oluşturur mu?

2.Hiç tahsilat yapılamamış bir dosyadan banka avukatı elini çekiyor ve başka bir banka av. devam ediyorsa ve sonunda karşı taraf av.ücretine hükmedilirse banka lehine,bu durumda önceden dosyayı belli bir seviyeye getiren av.arkadaşımız da karşı taraf vek. ücretine hak kazanacak mıdır?
Old 13-07-2009, 13:46   #2
Av.M.Telli

Sayın dilaykar
Ben de kurum avukatı olarak çalışıyorum. Sorduğunuz ikinci sorudaki durum benim de başıma geldi. Bir avukat arkadaşımın dosyalarını devraldım. Kendisi zamanında çok iyi çalışmış olduğu halde dosyaların bir kısmı ben devraldıktan sonra (sadece bankaya müzekkere yazdım ve vekalet koydum) infaz oldu. Vekalet ücretinin tamamını benim haneme işlediler. Aksi durumun yasal dayanağı var mı bilemiyorum.
Saygılarımla...
Old 13-07-2009, 17:25   #3
Av.Özgür KARABULUT

Sayın Dilaykar;

Vekaletnamede her ne kadar feragat yetkisi olsa da bence (Banka lehine de olsa) feragate dair her türlü iş ve işlem için yazılı onay almakta fayda vardır. Aksi durumlar, sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

Zira bir Banka vekili olarak; birkaç küçük çaplı dilekçe dışında genelde tüm dilekçe ve işlemler için onay alıyorum. Ancak, örneğin bir dosyanın infaz edilmesine ilişkin yazışmaların içeriğinden karşılıksız çek şikayetinden vazgeçilebileceği sonucu çıukabilir ve bunun için ayrıca bir onay almaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yani icra dosyasının infazı için müvekkil bankadan onay alınmışsa, bu onay artık o takip dayanağı çekten dolayı yapılan karşılıksız çek şikayetine de sirayet etmelidir diye düşünüyorum.

Saygılar...
Old 15-07-2009, 22:38   #4
Alp_aslan

Aslında avukatlık kanunu çok açık, yani bir kişi sözleşme devam ederken avukatın vekaletini feshederse , avukatlık ücretinin tamamının ödenmesi gerekir. Acaba sayın meslektaşlarım bunun dışında bir kaynak bilgiye mi sahipler ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi