Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamsız takibe itiraz-inşaat mühendisleri odası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-07-2009, 14:01   #1
lokman yeten

Soru ilamsız takibe itiraz-inşaat mühendisleri odası

Değerli meslektaşlarım,alacaklısı inşaat mühendisi-borçlusu ise özel bir şirket olan(taraflar arasında inşaat mühendisleri odası tarafından onaylı bedel ve statik projeleri mevcuttur.)ilamsız takibime karşı taraf itiraz etti.Bu durum karşısında şu hususta kararsız kaldım.Sizce Oda tarafından onaylı bu belge İİK.m68-a sayılan belgeler arasında mıdır ve ben itirazın kesin olarak kaldırılması yoluna mı başvurmalıyım?,yoksa itirazın iptali davası mı açmalıyım?Şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim...
Old 18-07-2009, 14:41   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın lokman yeten,

Anladığım kadarıyla inşaat mühendisi tarafından çizilen statik projeler neticesinde özel şirket tarafından ödenmesi gereken bir bedel söz konusu. Bu durumda inşaat mühendisinin işbu bedel karşılığında ifa etmesi gereken statik projelerin taraflar arasındaki anlaşmaya uygun bir şekilde yerine getirilmiş olup olmaması ve bedel tahsilinin gerekip gerekmediği hususlarının yargılamaya ihtiyacı vardır ve bu sebeple itirazın iptali davası ikame etmelisiniz (diye düşünüyorum)

Saygılarımla...
Old 18-07-2009, 14:48   #3
lokman yeten

Sn.Hades,
Karşı tarafın itirazı statik projesinin yerine getirilmediğinden kaynaklanmıyor.İtiraz böyle bir borcun olmadığına,ödendiğine dair.Ben işin yerine getirilip getirilmemesi hususuna değinilmediği için kısa yol olan kesin olarak kaldırmayı daha uygun buldum.Ama 68-a'da sayılan belgeler arasında mıdır diye tereddüt içerisindeyim
Old 18-07-2009, 14:55   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın lokman yeten,

Alıntı:
Yazan lokman yeten
İtiraz böyle bir borcun olmadığına,ödendiğine dair

Borçlu itirazını "ödeme" olgusuna dayandırmakta ise bu, taraflar arasında bir borç ilişkisinin varlığını kabul etmiş anlamına gelir. Bu durumda yargılamaya devam ve "itirazın kaldırılması" talebinin incelenebilmesi için ön koşul olan İİK'nun 68 normlarına uygun bir belgenin bulunması şartı aranmaz zaten. Artık borçlunun, borcu ödediğini belgelerle ispatı gerekecektir

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi